REKLAMA

Inflacja w Czechach skokowo wzrosła. Efekt VAT

Maciej Kalwasiński2022-02-14 09:40analityk Bankier.pl
publikacja
2022-02-14 09:40

Inflacja w Czechach była w styczniu o włos od dwucyfrowego poziomu. Gwałtowne przyspieszenie wzrostu cen w porównaniu z grudniem jest przede wszystkim efektem przywrócenia naliczania podatku VAT od prądu i gazu, ale i odbicia cen żywności.

Inflacja w Czechach skokowo wzrosła. Efekt VAT
Inflacja w Czechach skokowo wzrosła. Efekt VAT
fot. Katsiuba Volha / / Shutterstock

W styczniu inflacja CPI w Czechach wyniosła 9,9 proc. w skali roku wobec 6,6 proc. odnotowanych w grudniu - podał tamtejszy urząd statystyczny. Tak szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych za naszą południową granicą jeszcze w tym wieku nie notowano. Ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 9,3 proc., choć prognozy były mocno zróżnicowane, niektóre sięgały wartości dwucyfrowej.

Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego

Prognozowanie inflacji i porównywanie jej między krajami staje się wyjątkowo trudne w obliczu zróżnicowanych programów antyinflacyjnych wdrażanych przez władze poszczególnych państw.

W styczniu ceny nad Wełtawą wzrosły aż o 4,4 proc. w porównaniu do grudnia, czyli najszybciej od 1993 r. Tak drastyczny skok był przede wszystkim efektem przywrócenia naliczania podatku VAT od prądu i gazu - ceny pierwszego wzrosły o 38,6 proc., a drugiego - o 31,3 proc.  

Początek roku to również tradycyjnie okres podwyżek cen, m.in. administrowanych - ogrzewanie i ciepła woda podrożały o 9,9 proc., woda o 5,3 proc., a odprowadzanie i oczyszczanie ścieków - o 6,4 proc. W górę poszły także ceny najmu - o 4,3 proc. Gwałtownie podrożała również żywność i napoje - o 4,4 proc. wobec grudnia. Takich podwyżek jeszcze w XXI wieku nie obserwowano. Ceny pieczywa wzrosły o 4,2 proc., mięsa o 2,7 proc., napojów bezalkoholowych o 5,8 proc., owoców o 7,4 proc., warzyw o 4,3 proc. (w tym ceny ziemniaków były wyższe o 8,3 proc.), sery i twarogi o 3,6 proc., jaja o 12,9 proc., oleje i tłuszcze o 5,1 proc.. Wzrost ogólnego poziomu cen konsumpcyjnych w styczniu wynikał również ze wzrostu cen „napojów alkoholowych, tytoniu”, gdzie ceny wina były wyższe o 8,9 proc., napojów spirytusowych o 7,3 proc. i piwa o 4,6 proc. - podaje czeski urząd statystyczny. Przypomnijmy: to skala podwyżek w porównaniu do grudnia 2021 r.

Statystycy zwracają uwagę, że obok zmian w VAT, cen najmu i innych kosztów utrzymania mieszkania, inflację napędzały drożejące samochody (+11,1 proc. wobec stycznia 2021 r.), paliwa (+28,1 proc.) oraz żywność, m.in. mleko, ziemniaki czy cukier, a także odzież. Na uwagę zasługuje wzrost cen w kategorii hotele i restauracje o przeszło 10 proc. W ujęciu rocznym ceny dóbr wzrosły o 10,5 proc. a usług - o 8,8 proc.

Promocja dla czytelników Bankier.pl

Finax przygotował promocję dla czytelników Bankier.pl. Każdy czytelnik, który spełni warunki promocji, otrzyma:

  1. Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.
  2. Voucher na darmowy miesiąc abonamentu w portalu Legimi na e-booki oraz audiobooki dostępne w ofercie, do wykorzystania w ciągu jednego roku (voucher zostanie wysłany w pierwszym tygodniu marca 2022 r.)

Aby skorzystać z promocji, w okresie od 14 do 28 lutego 2022 r. (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:

  1. Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
  2. Przejść w ten sposób  na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
  3. Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 150 zł).

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów, czyli osób, które nigdy nie posiadały konta w Finax.

Powyższe wyliczenia składają się na wskaźnik inflacji CPI, który nie powinien być - ze względu na odmienną konstrukcję - porównywany ze wskaźnikami CPI publikowanymi przez urzędy statystyczne innych krajów, np. polski GUS. Do porównań międzynarodowych lepiej nadaje się wskaźnik HICP. Czescy statystycy szacują, że wzrósł on w styczniu o 8,8 proc. rdr i należał do najwyższych w UE - obok Estonii i Litwy, gdzie przekraczała 10 proc. GUS odczyt inflacji CPI za styczeń przedstawią jutro - 15 lutego - o godz. 10:00. Analitycy spodziewają się wyniku zbliżonego do czeskiego.

Nie powinno też dziwić, że przyspieszenia inflacji nie powstrzymują dość gwałtowne podwyżki stóp procentowych. Od czerwca czeski bank centralny podniósł stopę referencyjną z 0,25 proc. do 4,5 proc. Ale zgodnie z podręcznikiem wpływ zacieśnienia polityki pieniężnej jest jednak wyraźnie odczuwalny przynajmniej po roku. Nasi południowi sąsiedzi oczekują, że wzrost cen wyraźnie spowolni w drugiej połowie roku. Tym niemniej wysoki odczyt inflacji sprzyja kolejnym podwyżkom stóp procentowych.

W obliczu pandemii koronawirusa czeskie władze przerwały trwającą cztery lata serię nadwyżek budżetowych. W 2020 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 5,6 proc. PKB, a w 2021 r.: 6,4 proc. PKB - szacuje Narodowy Bank Czech. Nowy rząd Petra Fiali znowelizował budżet na ten rok, tnąc planowany deficyt do 280 mld koron, czyli poniżej 4 proc. PKB.

Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (37)

dodaj komentarz
eresan
Czesi mają 10% inflacji po ZNIESIENIU obniżek VAT. My mamy 10% po WPROWAZENIU obniżek VAT.

marok, wyjaśnij dlaczego?
koperytko
lemingoza dostała lobotomie mózgu. Inflacja prawie 10%, deficyt 6% PKB i PKB nadal o 2% niższe od roku 2019 kiedy P0lska odrobiła spadek PKB juz w II kwartale 2021. I to kto - Czechy wzór dla lemingozy
pegasus_family_game
Krótka piłka - twoje wykształcenie formalne.
tomaszektoma
Najwyższe stopy w regionie
I co?

Inflacja taka sama jak w krajach gdzie stopy nadal bliskie 0%
pegasus_family_game
Krótka piłka - twoje wykształcenie formalne.

kapitaneo
A bankier tak zachwalał politykę drastycznych podwyżek stóp procentowych w Czechach. Piszę o tym, bo ten zachwyt dalece wybiegał ponad suchy i obiektywny przekaz informacji.
Naprawdę, coraz mniej jest rzetelnej informacji a coraz bardziej subiektywnej, emocjonalnej papki na tym portalu.
pegasus_family_game
Krótka piłka - twoje wykształcenie formalne.


danip
nie oszukujmy się, Czesi naprawdę w ostatnich latach zaczęli dużo zarabiać. Nasze zarobki jeszcze z 10 lat temu byly na podobnym poziomie, teraz, porównując z kolegą z Czech zostaliśmy nieco w tyle. Myślę, że ma to znaczenie i u nich inflacja sie zdublowala stąd tak gwałtowne podnoszenie stóp %
demeryt_69
Czy ten "kolega z Czech" też jest operatorem taczki na budowie?

danip odpowiada demeryt_69
nie, mylisz go ze swoim kolegą ze wschodu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki