REKLAMA
PILNE

Samorządy chcą opodatkować paczkomaty. Potraktują je jako budowle

2021-06-15 10:00
publikacja
2021-06-15 10:00
Samorządy chcą opodatkować paczkomaty. Potraktują je jako budowle
Samorządy chcą opodatkować paczkomaty. Potraktują je jako budowle
fot. Tupungato / / Shutterstock

Samorządy chcą opodatkować paczkomaty uznając je za budowle – podaje "Rzeczpospolita". Od każdej maszyny żądają 2 proc. podatku od nieruchomości.

Pandemia przyczyniła się do przyśpieszenia rozwoju internetowej sprzedaży. Niesłabnącą popularnością cieszą się usługi świadczone przez firmę kurierską InPost, która w ubiegłym roku posiadała blisko 10,8 tys. paczkomatów na terenie Polski.

"Niektóre gminy postanowiły wykorzystać ten trend, by zwiększyć swoje wpływy z podatku od nieruchomości. Coraz częściej uznają automaty pocztowe za budowle, by żądać 2 proc. daniny od ich wartości" – podaje "Rzeczpospolita". Wartość jednego paczkomatu to koszt rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Według portalu jedna z gmin zażądała od InPostu wyjaśnienia, dlaczego nie złożyła deklaracji podatkowej z tytułu posiadanych budowli.

Paczkomaty objęte podatkiem?

Objęcie paczkomatów podatkiem od nieruchomości jest kwestią sporną z prawnego punktu widzenia, czytamy w "Rzeczpospolitej". Zasadniczą osią wątpliwości jest sposób wytwarzania maszyn do wydawania i nadawania przesyłek – są one produkowane w fabrykach oraz w gotowej formie stawiane w wyznaczonych miejscach. Natomiast w świetle przepisów ustawy o podatku od nieruchomości za budowlę można uznać "obiekt wzniesiony m.in. z użyciem wyrobów budowlanych".

- Paczkomaty nie powinny być uznawane za budowle, ponieważ nie spełniają warunków określonych w przepisach – podkreślają eksperci z Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP oraz Deloitte cytowani na łamach "Rzeczpospolitej".

Zakupowa rewolucja

W trakcie pandemii COVID-19 zaobserwowaliśmy sporo zmian oraz transformacji w obszarze e-commerce. Czasowy lockdown spowodował przeniesienie zakupów do internetu. Więcej o zmianach dotyczących codziennego życia w kontekście nowych technologii pisywaliśmy w artykule pt. "Polska po zakupowej rewolucji. 10 zmian w sklepach, które zawdzięczamy pandemii".

DF

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (31)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Które samorządy? Raczej te, które lubią ściągać kasę z obywateli. Fjołek już się się szykuje w Rzeszowie do takiego zabiegu. Nasze kochane samorządy. Czas stworzyć odrębną Polskę.
demeryt_69
Jedna z 'reform' Buzkowera (administracyjna) stworzyła 300 powiatów i dziesiątki tysięcy nowych urzędasów :)
karbinadel
Zdaje się że zapomniałeś, iż przedtem było 49 województw
iluminata
A to wójtunio nie wywali córci z urzędu tylko haracz od mieszkańców chce większy?!
demeryt_69
Ciekawe czy wozy Drzymały też podlegają takiemu podatkowi :)

Róbcie tak dalej, ostro główkujcie, Twórzcie komisje przy każdym wójcie, Piszcie opasłe tomy analiz,
Jak zlikwidować na wsi... paraliż!

hfjdj
No i się zaczyna. Skończy się na podatku katastralnym.
znawca_wszystkiego
Budowlą jest coś co ma fundament i jest trwale związane z gruntem. Paczkomaty to szafy stalowe stojące swobodnie na nogach na chodnikach. Nie ma podstawy prawnej żeby żądać podatku.
zenonn
Można podjechać nocą dźwigiem i załadować na cięzarówkę?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki