REKLAMA

Importowane truskawki sprzedawane jako polskie? Kowalczyk zapowiada interwencję

2022-05-20 08:54
publikacja
2022-05-20 08:54
Importowane truskawki sprzedawane jako polskie? Kowalczyk zapowiada interwencję
Importowane truskawki sprzedawane jako polskie? Kowalczyk zapowiada interwencję
fot. Jaroslaw Pruss / / FORUM

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział interwencję do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i UOKiK w sprawie importowanych truskawek, które sprzedawane są jako polskie. "Fałszowanie nazw produktu, czy kraju pochodzenia jest niedopuszczalne" - zaznaczył.

Kowalczyk pytany w piątek w "Jeden na Jeden" w TVN24 o to, czy potrafi odróżnić importowane truskawki od polskich powiedział: "To jest bardzo trudne, chociaż w tym sezonie można to jeszcze spróbować robić. Dlatego, że w tej chwili polskie truskawki, te szczególnie, które są tzw. wielosezonowe, rzeczywiście są nie do odróżnienia od truskawek importowanych, takimi samymi metodami zwykle produkowane".

Przyznał, że zaczynają się pojawiać w obiegu truskawki, które są hodowane pod folią. Jak dodał, "początek sezonu to zawsze są drogie truskawki".

Kowalczyk był pytany o kwestię "podrabianych" truskawek, które zdaniem plantatorów w sklepach są z importu, ale sprzedawane są jako polskie.

"Fałszowanie nazw produktu, czy kraju pochodzenia jest niedopuszczalne. (...) jeśli są takie przypadki, jeśli mamy podejrzenia takich przypadków - oczywiście jestem do dyspozycji, żeby uruchomić Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która odpowiada za tego typu zachowania, zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - powiedział.

Przypomniał, że UOKiK nałożył już kary za różne fałszerstwa. Jak dodał "w ubiegłym roku największa to była 140 mln zł za fałszowanie produktów i zmianę nazwy ich pochodzenia".

Dopytywany, czy zainterweniuje w sprawie truskawek, odparł: "Zainterweniuję w sprawie truskawek. Najpierw sprawdzi to Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a później zgłoszenie do UOKiK". (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
olmert
Truskawki importowane są produkowane takimi samymi metodami jak polskie - bezcenne!

W jakim celu Oksiuta powiela wypowiedzi tego osobnika?
faramir_z_gondoru
Jeżeli sprowadzane z Hiszpanii czy Grecji truskawki spod folii są w stanie konkurować cenowo z naszymi (tam wyższe koszty produkcji + transport) to oznacza tylko tyle, że to ceny naszych truskawek są jakieś odjechane.
xemir
Nie wypowiadaj się na temat, o którym nie masz pojęcia.
faramir_z_gondoru odpowiada xemir
oświeć nas ekspercie

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki