REKLAMA

Jest wniosek o impeachment Donalda Trumpa. Demokraci zarzucają mu „podżeganie do powstania”

2021-01-11 17:58, akt.2021-01-11 19:23
publikacja
2021-01-11 17:58
aktualizacja
2021-01-11 19:23
fot. Alex Gakos / Shutterstock

Demokratyczna większość w Izbie Reprezentantów sformułowała treść artykułu impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa - informują w poniedziałek media, w tym stacja CNN i agencja Reutera. Ma on być poddany pod głosowanie w tym tygodniu, prawdopodobnie już w środę.

Jeśli zostanie przegłosowany, prezydent Trump zostanie postawiony w stan oskarżenia – po raz drugi w trakcie sprawowania urzędu.

Demokraci zarzucają prezydentowi „podżeganie do buntu”, w efekcie czego w minioną środę doszło do szturmu jego zwolenników na Kapitol, gdzie obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych - Izba Reprezentantów i Senat - zebrały się, aby zatwierdzić wygraną Demokraty Joe Bidena w wyborach prezydenckich z 3 listopada 2020 r. Chodzi - jak pisze CNN - o powtarzanie fałszywych stwierdzeń o tym, że wygrał wybory i jego przemówienia z 6 stycznia, przed tym, gdy tłum jego sympatyków wdarł się do Kapitolu.

W efekcie zamieszek zginęło pięć osób, w tym postrzelona przez policjanta zwolenniczka Trumpa i jeden funkcjonariusz policji.

Autorzy wniosku przypomnieli również ujawnioną w mediach telefoniczną rozmowę prezydenta z sekretarzem stanu Georgii, w której nakłaniał go do „znalezienia” takiej liczby głosów, by przechylić wynik w tym stanie na jego korzyść.

W artykule skonstatowano m.in., że republikański prezydent swoimi działaniami zagroził bezpieczeństwu USA i integralności systemu demokratycznego oraz zakłócił pokojowe przekazanie władzy.

Przywołano również 14. poprawkę do konstytucji, która głosi, że osoba zaangażowana w „powstanie lub bunt” przeciwko Stanom Zjednoczonych nie może sprawować urzędu. Jako możliwą datę głosowania lider demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer wskazał najbliższą środę.

Reuters zwraca uwagę, że Trump może być pierwszym prezydentem USA w historii, wobec którego procedurę impeachmentu wszczęto dwukrotnie. Agencja zwraca jednak uwagę, że proces w Senacie odbyłby się najprawdopodobniej dopiero po planowanej na 20 stycznia inauguracji prezydenta Joe Bidena.

Poprzednia procedura impeachmentu została zainicjowana w grudniu 2018 r. Wówczas Demokraci postawili prezydenta w stan oskarżenia za nadużywanie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Senat, w którym większość mają Republikanie, uniewinnił Trumpa w lutym 2020 r.

just/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
open_mind

Niemcy i Francja „zszokowane” decyzją o zakazie Trumpa na Twitterze

Niemcy i Francja są zszokowani decyzją Twittera o trwałym zakazie dostępu prezydenta Trumpa do platformy, a kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała przez rzecznika, że ​​prawodawcy powinni ustalać zasady dotyczące wolności słowa,

Niemcy i Francja „zszokowane” decyzją o zakazie Trumpa na Twitterze

Niemcy i Francja są zszokowani decyzją Twittera o trwałym zakazie dostępu prezydenta Trumpa do platformy, a kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała przez rzecznika, że ​​prawodawcy powinni ustalać zasady dotyczące wolności słowa, a nie prywatne firmy technologiczne.

„Kanclerz uważa, że ​​całkowite zamknięcie konta wybranego prezydenta jest problematyczne” - powiedział rzecznik prasowy Steffen Siebert podczas berlińskiej konferencji prasowej, według Bloomberga . Siebert dodał, że prawa takie jak wolność słowa „mogą być naruszane, ale na mocy prawa i w ramach określonych przez ustawodawcę - nie na podstawie decyzji korporacji”.

Tymczasem francuscy przywódcy są podobnie oburzeni - młodszy minister ds. Unii Europejskiej Clement Beaune powiedział, że był „zszokowany”, że prywatna firma podjęła tak ważną decyzję.

„Powinni o tym decydować obywatele, a nie dyrektor generalny” - powiedział Beaune w wywiadzie dla Bloomberg TV w poniedziałkowym wywiadzie, dodając: „Potrzebne są publiczne regulacje dotyczące dużych platform internetowych”.

Wcześniej francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że za regulacje powinno odpowiadać państwo, a nie „cyfrowa oligarchia ”, dodając, że wielka technologia jest „jednym z zagrożeń” dla demokracji.

Europa coraz bardziej sprzeciwia się rosnącemu wpływowi dużych firm technologicznych . UE jest obecnie w trakcie ustanawiania przepisów, które mogłyby dać blokowi uprawnienia do dzielenia platform, jeśli nie będą one zgodne z przepisami.

Twitter na stałe wydał zakazał dla Trumpa

Jak zauważył w niedzielę dziennikarz Glenn Greenwald, kiedy konkurencyjne firmy, takie jak Parler, mogą zostać pokonane przez wielkiego giganta technologicznego, takiego jak Amazon, tak naprawdę nie ma innego sposobu, aby opisać to jako monopol.
blablak
W kontekscie powyzszego, jesli ktos przy mnie powie, ze demokracja to wartosc a jednoczesnie bedzie zacieszal z dyktatury informacyjnej w mediach spolecznosciowych to przysiegam, ze mu ebne
endes
Ludzie! Czy wy naprawdę nie widzicie co się dzieje!?
Tam kłamliwi tzw demokraci, tu szajka UE razem z globalnymi koncernami d/s inżynierii społecznej otumaniają was słowami kluczami, totalną hipokryzją, falszowanymi wyborami itd... a prawdziwe ich oblicze to całkowita władza, bezkarność i antychrzescijaństwo... to
Ludzie! Czy wy naprawdę nie widzicie co się dzieje!?
Tam kłamliwi tzw demokraci, tu szajka UE razem z globalnymi koncernami d/s inżynierii społecznej otumaniają was słowami kluczami, totalną hipokryzją, falszowanymi wyborami itd... a prawdziwe ich oblicze to całkowita władza, bezkarność i antychrzescijaństwo... to się dzieje na waszych oczach... lawendowa globalna mafia, ekonomiczna hegemonia i całkowita kontrola jednostki!
Nie zastanowiliscie się nigdy nad tak perfidnymi ciągłymi atakami na Trumpa tam i na nasz obecny rząd tu?
... Zastanówcie się czy jesteście po właściwej stronie: Złego czy Boga?
pstrzezek
"Antychrześcijństwo"? I wszystko jasne. Myślę że głośny krzyk jest bardzjej przekonywujący niż fakty i zdrowy rozsądek. Także przyłącz się do tłumu i krzycz
endes odpowiada pstrzezek
Mogę Ci tylko napisać tak... świat/człowiek bez Boga upadnie... to się właśnie dzieje... bądź po właściwej stronie, choć to o wiele za mało.
pstrzezek odpowiada endes
To co się dzieje na tym forum mnie śmieszyło ale powoli zaczynam się bać
dlaczego_nie odpowiada endes
Przecierz bóg to wymysł człowieka
endes odpowiada dlaczego_nie
Mogę Ci tylko współczuć...
karbinadel
Bez sensu. Zamiast pozwolić Trumpowi skompromitować się do końca, co robił dość skutecznie, zrobią z niego bohatera i męczennika za sprawę
endes
Człowieku, czy Ty nie rozumiesz ze jesteś po złej stronie mocy!?

Powiązane: Impeachment Donalda Trumpa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki