Ile zarabiają Putin, Merkel i Komorowski?

Jak wynika z informacji publikowanych przez CNN money, przywódca Federacji Rosyjskiej zarabia nieco ponad 11 tys. USD miesięcznie. W kwietniu ubiegłego roku prezydent Władimir Putin wydał dekret, za pomocą którego niemal potroił wysokość swojej pensji. Niecały rok później obniżył swoje zarobki o 10%. Wartość jego majątku pozostaje tajemnicą.

Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel osiąga miesięczne przychody w wysokości prawie 20 tys. USD. Jak wynika z dokumentacji rządowej, szefowa rządu oraz jej ministrowie otrzymali 2,2% podwyżki w marcu bieżącego roku. 

Wykres 1. Miesięczne wynagrodzenia znanych polityków
Źródło: Opracowanie własne Sedlak&Sedlak na podstawie CNN money oraz oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Źródło: Opracowanie własne Sedlak&Sedlak na podstawie CNN money oraz oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  

Wśród znanych polityków najwięcej zarabia Barack Obama - około 33 333 USD miesięcznie. Oprócz tego prezydent USA posiada wolne od podatku konto na wydatki służbowe warte 50 tys. USD. Najmniej w powyższym zestawieniu zarabia Xi Jinping - miesięczne wynagrodzenie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej wynosi około 1 833 USD. Warto zaznaczyć, że jest to kwota po podwyżce (62%) ustanowionej w styczniu bieżącego roku. 

Bronisławowi Komorowskiemu, zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, przysługuje płaca zasadnicza w wysokości 12 365 PLN, dodatek funkcyjny - 5 299 PLN oraz dodatek za wysługę lat. Prezydent RP zarabia więc łącznie 20 138 PLN, czyli 5 285 USD miesięcznie2. Stanowi to połowę miesięcznego wynagrodzenia Putina i jedynie 16% płacy Obamy.

1 Dane pochodzą z najnowszych oficjalnych źródeł, zarobki zostały przeliczone na dolary amerykańskie po bieżącym kursie

2 Zgodnie ze średniomiesięcznym kursem dolara w marcu 2015 roku

Andrzej Kuczara
Sedlak&Sedlak

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~retro

gdyby skonfrontować to z wielkością gospodarek to obańka były gdzieś na końcu a bronek przesuną by się do czołówki

! Odpowiedz
4 10 ~JeździecApokalipsy

Komorowski zarabia o 5tys usd za dużo. Powinien dostawać max 200 dolarów. A jego żona z miesiąca na miesiąc większa jest. Już w kadrze się nie mieści i muszą z daleka zdjęcia robić. Najgorszy prezydent w historii

! Odpowiedz
1 10 ~ślepa_kura

Nuda zróbcie wykres ile mają z tak zwanych obrywów - kilometrówki, mieszkanie na koszt podatnika, komunikacja miejska pewnie też za free, codziennie podana bułka z masłem za darmo na śniadanie a na obiad to pewnie miska ziemniaków z jakąś wykwintną okrasą, ochrona za free - te zarobki to są wprost tylko i wyłącznie na czysto do kieszeni na tak zwane wydatki piwo i papierosy takie kieszonkowe. A i zapomniał jeszcze te wszystkie gadżety dosłownie pewnie na kartony ja bym do lombardu nosił albo borowca posyłał no jednym słowem jest co dziobać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~sk

Ile zarabia Polak, Rosjanin i Niemiec?

Moj szef zawsze powtarza, ze wynagrodzenie uzaleznione jest od kwalifikacji i jakosci swiadczonej pracy. W tym kontekscie nie dziwi mierna pensja :)

! Odpowiedz
2 11 ~podatnik

Gdyby przyjąć kryteria Twojego szefa to Komorowski powinien pracować za darmo a w zasadzie to powinien dopłacać, bo to straszny szkodnik jest.

! Odpowiedz
1 8 ~Mario

Autor tych wypocin zapomniał dodać że to tylko goła oficjalna pensja.Do tego dochodzą różnego rodzaju dodatki, bonusy i drugie tyle pod stołem.Szara strefa rządzi szarą masą.:-)

! Odpowiedz
1 3 ~jj

5285 USD ?? Przecież byle wójt w pipidówie zarabia niewiele mniej :)))

! Odpowiedz
1 6 ~miro

stolzman zarabiał 15 tys brutto i kupił sobie wille za 700 tyś, taki to oszczędny żydek:)

! Odpowiedz
0 11 ~mil

Jak na ''statystę'', to i tak za dużo

! Odpowiedz
2 7 ~rty

gdyby to było jedyne 5285 $ to nie pchało by się tam 11 kandydatów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.