Ile komornik może zająć z konta bankowego? Wchodzą nowe limity

Dziś wchodzi w życie ważna zmiana prawa bankowego określająca nowy sposób ustalania wysokość kwot, jakie komornicy mogą zająć z rachunków bankowych. Dotychczasowy jeden nieodnawialny limit zastąpiony zostaje miesięczną kwotą wolną od zajęcia.

Kwotę wolną od zajęcia w przypadku konta w banku określają zapisy art. 54 Prawa bankowego, którego zmieniona treść właśnie wchodzi w życie.

Od 8 września 2016 r. obowiązują nowe limity zajęć komorniczych z rachunków bankowych
Od 8 września 2016 r. obowiązują nowe limity zajęć komorniczych z rachunków bankowych (fot. Fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Do tej pory, niezależnie, czy środki pieniężne znajdowały się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, czy na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych, dla jednej osoby, niezależnie od liczby posiadanych rachunków, wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego były środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jest to wynagrodzenie ogłaszane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. Ostatnio limit zajęcia wynosił około 12 000 zł. Wszelkie wpływy na zajęte rachunki (lub rachunek) do tej kwoty były wolne od egzekucji, natomiast przewyższające tę kwotę - podlegały zajęciu. Był to limit jednorazowy i nieodnawialny, niezależny od liczby zawartych z bankami umów.

Od 8 września br. limit ten będzie już ustalany miesięcznie, a wolne od zajęcia będą środki do wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że do końca 2016 roku, kwota wolna od zajęcia w przypadku konta w banku będzie wynosić 1387,50 zł miesięcznie (75 proc. z 1850 zł płacy minimalnej).

Zmiana ma na celu usprawnienie prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych i rozwianie pojawiających się wcześniej wątpliwości interpretacyjnych. Co wyjaśniała już na łamach Bankier.pl Monika Janus, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej:  – (…) dotychczasowe sformułowanie art. 54 Prawa bankowego powodowało wątpliwości interpretacyjne. Trudności nastręczało wykonywanie tego przepisu w przypadku posiadania kilku rachunków przez egzekwowanego dłużnika, a także w przypadku jednoczesnego prowadzenia kilku egzekucji do tych rachunków. Natomiast celem przywileju egzekucyjnego jest zagwarantowanie dłużnikowi pewnego minimum egzystencjalnego na wypadek prowadzenia przeciwko niemu egzekucji ze środków zgromadzonych na rachunku, na czas tego postępowania. Jego osobisty interes nie może jednak przeważyć nad interesami egzekwujących wierzycieli. Dlatego też zmiana uwzględnia wyważenie interesów obu stron w postępowaniu egzekucyjnym, celem sprawniejszego prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych.

Nowy sposób ustalania i wysokość kwoty wolnej w przypadku zajęcia rachunków bankowych to nie jedyna zmiana związana z prowadzeniem egzekucji przez komorników, jaka z początkiem września br. weszła w życie.

Wdrożono między innymi zapowiadane wcześniej rozwiązania informatyczne mające na celu usprawnienie i automatyzację procesu egzekucji. Między innymi e-zajęcie konta bankowego. Więcej o zmianach u komorników pisaliśmy w artykule "Duże zmiany u komorników. Będą szybciej zajmować konta".

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 9 ~Pati

Witam mam zajęte konto przez komornika jest to kwota 6 tyś a czekam na jednorazowy przelew wys 7 tyś ile mi z tego może zabrać?

! Odpowiedz
6 7 ~Jacek

Spłaciłem komornikowi wszystkie płatności które byłem winien. Komornik nadal blokuje mi konto. Dla czego? Czy tak można?

! Odpowiedz
4 7 ~kris

a jeżeli na konto wpływa tylko i wyłącznie wynagrodzenie i udowodni to komorników i to powinien ściągnąć mi tylko 50%?

! Odpowiedz
3 6 ~Katerina

Właśnie się dowiedziałam o zajęciu konta. Problem w tym że zarabiam najniższa krajowa Ale w tym miesiącu dostałam wypłatę za listopad 1 grudnia a za grudzień jako że koniec roku dziś. I nie ważne ze to wynagrodzenie wolne od zajęcia i ze pisze jedna za listopad i teraz za grudzień. Zabrał cała za grudzień bo weszła 2 razy w miesiącu i za co mam żyć przez cały styczeń się pytam? Ja rozumiem że jakąś premia czy odszkodowanie chodzi mi o dodatkowe pieniądze Ale wypłata?? ? Dostałam wcześniej bo koniec roku i jej nie mam. Ktoś może pomoc?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 1 ~xxx

Banku nie interesuje czy jest to wynagrodzenie. Liczy się wpływ na konto. Jeżeli komornik nie zajął wynagrodzenia to potrącenie przez bank jest jak najbardziej zasadne. Po drugie skoro ma Pani dług dlaczego Pani go nie spłacała bądź nie porozmawiała z komornikiem o dobrowolnych spłatach? Proszę pamiętać, że komornik działa na wniosek wierzyciela i jeśli ten zażądał, by Pani konto zająć to musiał to zrobić. Jeśli dłużnik dostaje wezwanie to zawsze najlepiej jest stawić się w kancelarii i negocjować spłatę bo potem są oto takie kwiatki. W tej chwili konto zająć można bardzo szybko. Jeden "klik" i gotowe. Dlatego jeśli spłacamy dobrowolnie po uzgodnieniu z komornikiem to i konto odblokuje. Wielu dłużników olewa sprawę i myślą, że jak już pobierają minimalne wynagrodzenie to nic im komornik nie zrobi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Kasia odpowiada ~xxx

To nie jest tak ,mój mąż ma zajęcie komornicze z emerytury osobiście sam wpłacał dodatkowe pieniądze komornikowi .Komornik i tak zajął rachunek bankowy nie warto dogadywać się z komornikiem i mu wpłacać.Jak dostanie wniosek od wierzyciela to i tak zajmie rachunek ,wynagrodzenie czy ruchomość

! Odpowiedz
9 12 ~Anka

Mi komornik zajął konto i zabrał 1309 a wpłata była 1360 gdzie jest moja kwota wolna.?

! Odpowiedz
1 0 ~xxx

Pani Aniu. Jeśli w danym miesiącu na konto wpłynęła Pani kwota 1360 zł. (zakładam, że rachunek bankowy zajęty został po zmianie przepisów) i nie było innych wpływów do momentu potrącenia to należało w pierwszej kolejności zasięgnąć informacji z banku, po czym jeśli bank nic by w tej kwestii nie zrobił złożyć skargę na czynność komornika do Sądu Rejonowego (niestety płatna 100 zł. w chwili złożenia skargi do zwrotu w przypadku Pani racji). Wygrałaby Pani z pewnością bo nie było podstaw, by przekazywać tę kwotę. Natomiast jeśli rachunek został zajęty przed zmianą przepisów z 8 września ub.r. wtedy kwota wolna od zajęcia wynosiła trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, około 12000 zł. ale to nie znaczy, że jeśli Pani uzbiera tę kwotę to nadwyżka wtedy jest potrącana. 12000 zł. to wpływy z okresu jakiego dotyczy zajęcie. Więc jeśli zajęcie nastąpiło np 1 grudnia 2015 r. to kwota ta do momentu aż na konto nie wpłynie przez ten cały okres kwota 12000 zł. bank absolutnie nie ma prawa przekazywać jakichkolwiek kwot. Jeśli już kwota 12000 zł. będzie przekroczona to każdy inny wpływ podlega przekazaniu na konto komornika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 ~Patryk

Wierzycie że w Polsce jest prawo i sprawiedliwości? Wpłaciłem na konto 2100 złotych zostawili mi 99 pln. Ma starczyć na miesiąc dla 5 osób. Składałem reklamację że muszą mi zostawić ustawowe 1387 pln, odpowiedź brzmi przykro nam proszę się kontaktować z wierzycielem.
Więc gdyby ktoś miał złudzenia że mu się coś należy albo że muszą mu zostawić 1300 złotych, nie muszą i co im zrobisz? Jesteś ich własnością i niewolnikiem który co miesiąc daje im pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~BARTEK

CO TO ZA BANK?

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl