Idea Bank wyłożył pieniądze na stół

Na wpis na listę ostrzeżeń publicznych bank zareagował podniesieniem oprocentowania lokat. Inwestorzy dmuchają jednak na zimne.

Nawet o 20 proc. spadały na sesji w środę notowania akcji Idea Banku, Getin Noble Banku oraz dwóch innych spółek z portfela Leszka Czarneckiego — Open Finance i Getinu Holding. Inwestorzy zareagowali więc nerwowo, czas pokaże, jak postąpią klienci.

Umieszczenie Idea Banku na cenzurowanym zbiegło się w czasie z dymisją szefa KNF, ale podstawy do decyzji nadzór miał już wcześniej. Sprawa dotyczy bowiem działalności z lat 2016-18 i odnosi się do procesu oferowania przez Idea Bank instrumentów finansowych oraz świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego bez wymaganych zezwoleń. Głównie chodzi o pośrednictwo w sprzedaży obligacji firmy GetBack.

(fot. Jaap Arriens / ZUMA Press)

Choć nie dotyczy to działalności bankowej, jest to sytuacja bez precedensu — w kilkunastoletniej historii listy nie trafił na nią jeszcze żaden bank. Zdarzało się, że wpisywano na nią podmioty zależne (jak Dom Maklerski Pekao i Biuro Maklerskie Alior Banku), ale królowały na niej raczej parabanki (jak Amber Gold i Finroyal) względnie firmy, które pod banki się podszywały (jak ostatnio The Reserve Bank of Poland czy wcześniej Bank-System).

W przesłanym do redakcji oświadczeniu Idea Bank tłumaczy, że 7 listopada 2018 r. wysłał do KNF wyjaśnienia związane z postawionymi zarzutami. Nie otrzymał do dziś potwierdzenia jego otrzymania przez KNF stanowiska i nie wie, w jakim stopniu jego wyjaśnienia zostały wzięte pod uwagę.

„Należy wskazać, że zawiadomienie KNF dotyczy niektórych aktywności Idea Banku na rynku kapitałowym. Oznacza to, jak wskazuje KNF, że podejrzenie naruszenia leży poza działalnością bankową. Dotyczy ono zdarzeń mających miejsce w przeszłości, które nie mają żadnego związku z bieżącą operacyjną działalnością Idea Banku” — czytamy w komentarzu.

Co z punktu widzenia obecnych klientów banku oznacza wpis na listę ostrzeżeń? Teoretycznie nic.

„Umieszczenie przez KNF Idea Banku na liście ostrzeżeń publicznych pozostaje bez wpływu na bieżącą obsługę klientów” — podkreśla bank.

Bank obsługuje klientów, udziela im finansowania i przyjmuje depozyty. Te ostatnie objęte są ustawowo ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 tys. EUR. Także sam nadzorca zwraca uwagę, że działalność bankowa Idea Banku nie jest objęta zawiadomieniem do organów ścigania i pozostaje poddana standardowemu bieżącemu nadzorowi KNF.

„Idea Bank reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru” — informuje KNF.

W praktyce jednak jest to poważny cios w wizerunek banku, który wszedł w otwarty konflikt z KNF. Część klientów niewątpliwie mogła zaniepokoić się o swoje oszczędności. Bank postanowił ich „przekupić” i jeszcze we wtorek wieczorem podjął decyzję o podniesieniu oprocentowania lokat terminowych. Oprocentowanie Lokaty Zawrotnej, proponowanej klientom, którzy chcą wycofać większe kwoty poza grupę Getin, wzrosło z 3,5 do 3,8 proc. Stawka na Lokacie Beztroskiej wzrosła z 2,4 do 3,9 proc., a lokaty Wielki Procent z 3 do 3,2 proc. Dopóki sytuacja się nie unormuje i będzie nerwowa, bank będzie szafował wysokimi stawkami na depozytach. Z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia także w innych bankach z grupy Leszka Czarneckiego.

Wojciech Boczoń, Bankier.pl; Kamil Zatoński, Puls Biznesu

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 11 fxbpchf

Ładnie muszą trzepać kredytobiorców, żeby zarobić choć w części na te odsetki. To się już długoterminowo nie spina.
W zasadzie im prędzej się oczyści system finansowy z tej narośli tym lepiej. Żeby już bardziej nie urosła. Wiadomo, że jak złoży wniosek upadłości to wybierze mnóstwo kasy z BFG, potem trzeba będzie uzupełnić te wpłaty ze zmniejszonych % depozytów oraz zwiększonych kredytów.
Im mniejszy będzi erozmiar, tym lepiej.
Tak czy siak obywatele zapłaca za to. BFG nie bierze sie z kosmosu tylko ze składek banku, ciągniętych z kieszeni obywateli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 21 fxbpchf

Chyba wszyscy pracownicy Leszka dostali komendę: "wszystkie ręce na pokład!" i muszą komentować jak to % jest najważniejsze na świecie.

! Odpowiedz
25 29 mhm

Tak, w przypadku depozytów bankowych najważniejszy jest oferowany procent i łatwość obsługi (możliwość założenia przez Internet).

Ale ty o tym nie masz pojęcia, bo nie masz czego deponować, bo swoje pięćsetplusy i inne zasiłki z naszych podatków przepijasz na bieżąco.

! Odpowiedz
13 16 fxbpchf odpowiada mhm

No tak naprawdę to z ostrożności tą odsetki tej rocznej lokaty u p. Leszka powinieneś obniżyć o jakieś 30%, bo będzie ostatni gasi światło i z tej ostatniej nie dostaniesz już odsetek, tylko zwrot kwoty głównej i to po terminie.
A że LC to mistrz manipulacji to przeciągnie bezpłatne depozyty najdłużej jak się da.

! Odpowiedz
2 20 mhm odpowiada fxbpchf

„nie dostaniesz już odsetek, tylko zwrot kwoty głównej”
— łżesz, BFG wypłaca także naliczone odsetki.

A najśmieszniejsze, że gdyby rzeczywiście upadł bank wielkości Getin czy nawet Idea, to do BFG musiałyby się dorzucić („składki nadzwyczajne”) inne banki, co pewnie spowodowałoby spadek oprocentowania depozytów np. w PKO BP z 0,8% do 0,1%, ale nie zmienia to faktu, że lokaty z upadłego banku wypłacone zostałyby w całości...
W rzeczywistości nie ma co teoretyzować, dużo bardziej, niż upadek, prawdopodobne jest przejęcie banków Czarneciego przez inny bank (np. PKO lub Pekao) na podstawie procedury resolution. Oznacza to, że w skrajnym przypadku odsetki od tej lokaty 3,9% za 3 miesiące wypłaci np. PKO BP.


„tej rocznej lokaty”
— jakiej rocznej lokaty?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 6 piterro1980 odpowiada mhm

A kto ich zmusi do przejęcia? Sorry ale banki p.Czarneckiego liderami na rynku nie są. Z taka kapitalizacją to BFG wypłaciło by wierzycielom kasę od ręki i bez pierdnięcia. Piszesz o Idea Banku jakby to był co najmniej GS a prawda jest taka że to cienkie bolki. Dali oprocentowanie 3,9% ok niech dadzą nawet 5% sami się dożynają ale ,,tonący brzytwy się chwyta''. Taki chwyt marketingowy dla zachłannych mniej więcej taki sam trik jak z GetBack i tego samego autora, mhm ciekawe czy tak samo się zakończy? Przyjmuję zakłady...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada mhm

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 marekr987 odpowiada piterro1980

A co ma wspólnego kapitalizacja banku z wartoscia zgrodzonych depozytow geniuszu?

! Odpowiedz
2 2 marekr987 odpowiada marekr987

wedlug sprawozdania 2018-II depozyty moga wynosci ponad 46 mld zl. BFG by sie zesral po czyms takim

! Odpowiedz
40 21 fxbpchf

Bardzo duże ryzyko trzymania tam swojego depo. Nawet jeżeli jest to zwykły depozyt, to opiekują się nim "doradcy", którzy zastanawiają się jak cię wsadzić na minę. :-)
Lepiej omijać. Jaka jest różnica w odsetkach? Parę PLN?
Szkoda zachodu.

! Odpowiedz