Prawdopodobnie już w przyszłym roku logo Erste zastąpi markę Santander Bank Polska. To efekt umowy zakładającej przejęcie udziałów w hiszpańskim banku przez Austriaków. Co wiadomo o grupie Erste i jakich zmian mogą oczekiwać klienci na polskim rynku?


Kilka dni temu austriacka grupa Erste podpisała umowę w sprawie zakupu 49 proc. w Santander Bank Polska i 50 proc. w Santander TFI za łącznie 7 mld euro. Plan zakłada, że przejęcie uda się sfinalizować do końca tego roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód regulatorów. Przed sfinalizowaniem przejęcia, Hiszpanie chcą jeszcze odkupić pakiet 60 proc. w Santander Consumer Bank, obecnie należący do Santander Bank Polska, aby posiadać 100 proc. udziałów w tej spółce. Jeśli transakcje uda się dopiąć zgodnie z planem, można oczekiwać że w przyszłym roku ruszy rebranding oddziałów Santander Bank Polska i nastąpi zmiana nazwy banku.
Korzenie i rys historyczny grupy Erste
Dziś Erste Group Bank AG (Erste Group) jest jednym z największych dostawców usług finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obsługuje ponad 16 mln klientów i dysponuje siecią ponad dwóch tysięcy oddziałów w siedmiu krajach. Korzenie grupy sięgają roku 1819, gdy Leopoldstadt, na przedmieściach Wiednia, założono Erste österreichische Spar-Casse, pierwszą austriacką kasę oszczędnościową. W 1997 roku grupa weszła na giełdę i obecnie spółka jest notowana na giełdach w Wiedniu, Pradze i Bukareszcie oraz wchodzi w skład indeksów CEETX , ATX i PX. IPO było elementem strategii zakładającej ekspansję grupy na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.
W kolejnych latach Grupa Erste zaczęła inwestować na zagranicznych rynkach. Już w 1997 roku Erste Bank wkroczył na Węgry inwestując w Mezőbank (rok później zmieniając nazwę na Erste Bank Hungary Zrt.). Później konsolidacja objęła kolejne banki – Postabank i Commerzbank Zrt. W 2000 roku Erste zawitało do Czech, przejmując pakiet 52,07 proc. udziałów w Česká spořitelna, największym banku detalicznym w Czechach. W tym samym roku grupa Erste zainwestowała w trzy małe chorwackie banki (Bjelovarska banka dd, Trgovačka banka dd i Čakovečka banka dd), które po połączeniu utworzyły Erste & Steiermärkische Bank.
Od 2001 roku Erste Bank stał się większościowym udziałowcem (87,18 proc.) Slovenská sporiteľňa, największego banku na Słowacji. W 2005 roku Erste Bank nabył 61,88 proc. udziałów w Banca Comercială Romană (BCR), największym banku w Rumunii, obsługującym wówczas ponad 2,8 miliona klientów. W lipcu 2005 r. Erste Bank podpisał umowę kupna na przejęcie 83,28 proc. akcji Novosadska banka ad w Serbii.
Obecnie bank pracuje nad przejęciem kontrolnego pakietu 49 proc. udziałów w Santander Bank Polska oraz 50 proc. udziałów w Santander TFI. Transakcja ta, o łącznej wartości 7 miliardów euro, ma na celu zwiększenie bazy klientów Erste Group o około 36 proc., do około 23 milionów.
Bankowość elektroniczna – George
Podobnie jak inne banki działające w regionie, grupa Erste rozwija swoją bankowość elektroniczną, która stanowi kluczowy element akwizycji nowych klientów. Od 2015 roku bank wykorzystuje w tym celu platformę „George”. Po raz pierwszy pojawiła się ona w Austrii, a w kolejnych latach była sukcesywnie wdrażana na kolejnych rynkach (Czechy – 2017, Słowacja – 2017, Rumunia – 2018, Chorwacja – 2020, Węgry – 2021).
Strategia grupy zakłada stopniowe wdrażanie platformy na kolejnych rynkach, co ma na celu ujednolicenie doświadczeń cyfrowych klientów oraz wykorzystanie synergii technologicznych w ramach całej grupy. Można zatem oczekiwać, że stanie się tak i w Polsce po przejęciu Santandera. Warto tu zwrócić uwagę, że Santander Bank Polska oferuje własne rozwiązania bankowości elektronicznej, niezależne od hiszpańskiej Grupy Santander. Może to ułatwić i uprościć proces integracji czy przesiadki na austriacką platformę George. Warto też dodać, że jeśli dojdzie to takiej migracji, aplikacja George będzie musiała być rozszerzona w Polsce o lokalne rozwiązania płatnicze, takie jak np. Blik, bilety komunikacyjne czy autostradowe.
Santander sprzedany, będzie zmiana nazwy banku i rebranding. Co to oznacza dla klientów?
Można zakładać, że już w pierwszej połowie 2026 r. ruszy rebranding placówek Santandera a oraz porządki w ofercie produktowej.
Do końca 2018 roku George miał około 4 milionów użytkowników na pierwszych czterech rynkach, a liczba ta wzrosła do ponad 5 milionów w 2021 roku i około 10 milionów do końca 2023 roku. Według danych z 2024 roku, platforma George obsługuje już 11 milionów użytkowników w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Bankowość elektroniczna jest rozwijana przez George Labs, centrum innowacji i studio projektowe Erste Group.
Konta, karty, lokaty
Na lokalnych rynkach grupa oferuje zróżnicowane portfolio produktów dla klientów detalicznych i firm. Podobnie jak w polskich bankach, w ofercie Erste znajdują się produkty dopasowane do różnych grup konsumentów. Są więc bezpłatne rachunki internetowe, konta typu „Plus”, gdzie za dodatkową opłatą miesięczną klient dostaje w pakiecie dodatkowe usługi, czy rachunki dla studentów i seniorów. Grupa współpracuje w zakresie wydawania kart płatniczych z Visą i Mastercardem. Karty można podpinać do cyfrowych portfeli Apple Pay i Google Pay. Oprócz kont w ofercie znajdują się także inne dobrze znane polskim klientom produkty - karty kredytowe, kredyty czy depozyty.
Podstawowa działalność banku obejmuje także bankowość komercyjną, bankowość inwestycyjną i prywatną oraz zarządzanie aktywami. Grupa świadczy również usługi doradcze i wsparcie dla klientów korporacyjnych w zakresie finansowania, inwestycji, działalności zabezpieczającej oraz dostępu do międzynarodowych rynków kapitałowych. Finansowanie sektora publicznego obejmuje finansowanie projektów infrastrukturalnych oraz nabywanie obligacji skarbowych emitowanych w regionie.
Trudny do skopiowania model
Zagraniczne źródła podają, że zaletą Erste Group jest trudny do skopiowania przez innych graczy model biznesowy. Austriacy korzystają bowiem z dobrej znajomości rynków lokalnych, jednocześnie dostarczając rozwiązania opracowywane w centrali. Tymczasem tradycyjne lokalne banki mają zazwyczaj ograniczone zasoby technologiczne, a fintechom brakuje z kolej dobrej znajomości specyfiki rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Ta kombinacja pozwala na oferowanie dostosowanych lokalnie produktów w ramach zaawansowanej struktury grupowej, odpowiadając jednocześnie na lokalne niuanse przy wykorzystaniu innowacji na poziomie całej grupy.
W raportach i materiałach prasowych grupy możemy przeczytać, że region Europy Środkowo-Wschodniej pozostanie głównym motorem wzrostu dla Erste, zarówno poprzez wzrost organiczny na istniejących rynkach, jak i dzięki efektom skali wynikającym z rozszerzonej obecności, zwłaszcza w Polsce.
Zmieniają się banki, ale nie konto. Historia małżeństwa, jednego numeru i kilku instytucji
Wszystko zaczyna się w latach dziewięćdziesiątych. Młode wówczas małżeństwo decyduje się na założenia swojego pierwszego wspólnego konta bankowego. Wybór pada na Wielkopolski Bank Kredytowy. Powód? Bo mamy tam konto firmowe. I chociaż w decyzji tej nie ma innych powodów, zbieg wydarzeń w kolejnych latach sprawi, że pomimo zmian finalnie i tak nie zmieni się nic, a konto pozostanie jedno…





















































