REKLAMA

IT, finanse i górnictwo z najwyższymi płacami w 2020 r.

2021-05-10 13:00
publikacja
2021-05-10 13:00
IT, finanse i górnictwo z najwyższymi płacami w 2020 r.
IT, finanse i górnictwo z najwyższymi płacami w 2020 r.
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

W 2020 r. najwyższe płace były w branży teleinformatycznej, gdzie zarobki przekraczały 9,2 tys. zł brutto. Wśród branż z najwyższymi płacami znalazły się też działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo i wydobywanie - wynika z najnowszego raportu Personnel Service.

W ubiegłym roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w Polsce wzrosło o 5 proc. do poziomu ponad 5,1 tys. zł brutto.

Najwyższe płace w 2020 r. były w branży teleinformatycznej, gdzie zarobki przekraczały 9,2 tys. zł brutto. Wśród branż z najwyższymi płacami znalazły się też działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo i wydobywanie. Pensje tam plasowały się na poziomie powyżej 8,6 tys. zł. Wypłatę na poziomie 8,2 tys. zł z kolei można było w 2020 r. otrzymać w sektorze obejmującym wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - czytamy w raporcie firmy Personnel Service. Na ostatnim miejscu wśród pięciu branż z najwyższymi płacami w ub. roku uplasowała się działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosiło 7,6 tys. zł.

TOP5 najlepiej płacących branż w 2020 roku
Branża Pensja brutto
IT 9,2 tys. zł
działalność finansowa i ubezpieczeniowa 8,6 tys. zł
górnictwo i wydobywanie 8,6 tys. zł
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę 8,2 tys. zł
działalność profesjonalna, naukowa i techniczna 7,6 tys. zł

Prezes zarządu Personnel Service Krzysztof Inglot cytowany w raporcie ocenił, że "wzrost popularności pracy w zawodach związanych z IT nie jest zaskoczeniem". Jego zdaniem fakt, że zarobki w tej branży są najwyższe w Polsce przyciąga nowych kandydatów, a "podczas pandemii koronawirusa uwypukliły się dodatkowe zalety (branży IT - PAP), jak choćby możliwość pracy zdalnej". W opinii Inglota najwyższy notowany wzrost zatrudnienia w skali roku napędził też ułatwiony proces rekrutacji, którą można przeprowadzić całkowicie online.

"Oprócz tego sektora, poszukujących pracy przyciąga również działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz transport i gospodarka magazynowa, które zanotowały 2 proc. wzrost pracowników w ciągu roku" - skomentował Inglot.

TOP 5 najwięcej zatrudniających sektorów

Z danych GUS, które posłużyły firmie Personnel Service jako podstawa do badania, wynika iż najwięcej osób w ub. roku pracowało w sekcji "przetwórstwo przemysłowe". W 2020 r. branża ta zatrudniała ponad 2,42 mln osób, z czego prawie 98 proc. w sektorze prywatnym.

W branży handlu i sektorze naprawy pojazdów samochodowych zanotowano w 2020 r. 1,38 mln etatów.

Na trzecim miejscu wśród branż zatrudniających najwięcej znalazła się edukacja, z wynikiem 1,1 mln pracowników w ubiegłym roku.

W sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej pracowało 687,7 tys. osób, a w transporcie i gospodarce magazynowej - 661,4 tys.

Zdaniem Inglota "przemysł to sektor, który nie tylko zatrudnia najwięcej pracowników w Polsce, ale także zarobki w nim należą do jednych z najwyższych w kraju". Jak zwrócił uwagę prezes zarządu Personnel Service "to też jedna z bezpieczniejszych opcji jako miejsce pracy, co potwierdzają świetne wyniki polskiego przemysłu, który bardzo dobrze poradził sobie w czasie trwania pandemii".

Inglot ocenił, że produkcja przemysłowa rośnie w Polsce z rekordową dynamiką, co może napędzić powstawanie nowych miejsc pracy w tym sektorze, "choć należy też się spodziewać rosnącego stopnia automatyzacji w wielu firmach". (PAP)

mfr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
klux777
Górnictwo .....nie mam pytań. To jest jakaś masakra
sel
Warto dodać że to jest brutto , a na rękę połowa z tego.. , a połowa z tego na Barbórkę i koniec roku, ale jak są wyniki.Gdyby nie podatki od węgla prądu paliw co2 środowiska itd to górnictwo węgla byłby najbardziej dochodowym zajęciem dla pracujących, nie tylko dla ściągających haracz.
vacarlus
niepłynne mieszkania to przeżytek - teraz się inwestuje w dywidendowe XTB
demeryt_69
A szefujący w mBąku Stypułkower przytulił 5 baniek - $zalom!
sel
Gdzie te czasy gdy cała załoga strajkowała bo dyrektor dostawał trzy razy więcej od średniej w firmie , a teraz w państwowej firmie " Prezes" może zarabiać więcej niż CAŁA ZAŁOGA RAZEM WZIĘTA I ZADOWOLENI..
tomana11
Ciekaw jestem na którym miejscu sie będa klasyfikować specjaliści IT po wprowadzeniu "Nowego Ładu" :P

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki