REKLAMA

IPN ściga SS-manów

2018-01-15 07:46
publikacja
2018-01-15 07:46

Pion śledczy IPN prosi Interpol o ustalenie, czy żyją funkcjonariusze, którzy służyli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Na liście jest 1600 nazwisk - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

/ FORUM

"W Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, czyli centrali pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, został utworzony zespół, którego celem jest m.in. ustalenie danych osób, które w czasie wojny pełniły służbę w SS w obozach koncentracyjnych oraz zagłady, które władze III Rzeszy Niemieckiej założyły na terenie okupowanej Polski" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak pisze gazeta, w skład tego zespołu wszedł prokurator, archiwista i kilku historyków. Zespół ten wspiera prokuratorów, którzy prowadzą tzw. obozowe śledztwa.

Jak poinformował "Rzeczpospolitą" prokurator Robert Janicki, rzecznik prasowy pionu śledczego IPN, "dotychczasowym efektem prac tegoż zespołu było wytypowanie spośród ponad 23 tysięcy funkcjonariuszy SS pełniących służbę w tych obozach grupy około 1600 SS-manów".

Grupę wytypowano, biorąc pod uwagę datę urodzenia. Śledczy założyli, że jeszcze mogą żyć osoby, które urodziły się w połowie lat 20. Pod koniec wojny takie osoby mogły mieć około 20 lat, a dzisiaj mają ok. 90 lat.

Jak dodaje w rozmowie z "Rz" Janicki, wzięto też pod uwagę fakt posiadania o nich dodatkowych danych, które mogą pomóc policji w poszukiwaniach, np. miejsce zamieszkania przed wojną lub w czasie wojny, wykonywany zawód, miejsce pracy przed wstąpieniem do SS. Istotne było też to, że przy tych nazwiskach nie widniała informacja o ich skazaniu za popełnione zbrodnie - co wykluczałoby możliwość ścigania tych osób.(PAP)

sno/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kkk1111
w czyim interesie jest robienie z naszych urzędów i nas idiotów nich zajmą sie ściganiem zbrodniarzy z ub sędziów tych którzy dziś balują w Izraelu, stanach, Szwecji, Anglii anie ścigają nieboszczyków winnych ale jak to mówią juz poza ludzkim prawem
cyklonb
Może by tak IPN sporządził listę zbrodniarzy radzieckich (nie tylko NKWD) z obozów i więzień we Lwowie, Głebokim i setce innych miejsc na kresach i w ZSRR. Niech też IPN sporządzi listę sydów uczestników i dowódców bojówek sydowkich które wymordowały tylko w październiku 1939r 45-50 tysięcy Polaków (w tym Może by tak IPN sporządził listę zbrodniarzy radzieckich (nie tylko NKWD) z obozów i więzień we Lwowie, Głebokim i setce innych miejsc na kresach i w ZSRR. Niech też IPN sporządzi listę sydów uczestników i dowódców bojówek sydowkich które wymordowały tylko w październiku 1939r 45-50 tysięcy Polaków (w tym lekarzy, aptekarzy, nauczycieli, policjantów) na terenach zajętych 17 wrześnie przez ZSRR. Niech zrobią drugą listę zbrodniarzy sydowskich tych którzy przez całą wojnę współpracowali z NKWD w mordowaniu Polaków we wschodnich województwach a po wonie zostali osiedleni na terenie PRL i stali się narzędziem zbrodni NKWD/KGB którzy także dzięki własnej nadgorliwości doprowadzili do śmierci 400 tysięcy Polaków w latach 1944-1970.
nostromo25
Nawet bym zalajkowal, gdyby nie liczby z kosmosu. Jak zawsze w tej tematyce.... Tysiac czy tam miliard, co za roznica....
antybolszewik
Nowe zajęcie IPNu - Wyłapać z Interpolem trzech SSmanów 100latków z całkowitą demencją.
Koszty funkcjonowania IPNu setki milionów zlotych ale kto bogatemu zabroni się bawić.
bojack_pl
"wykonywany zawód"... czarny humor IPNu się trzyma.
nostromo25
Trzeba ich zlapac zanim uciekna do Argentyny i zaloza rodziny...

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki