REKLAMA

OSZCZĘDZANIE Rekordowe kwoty na IKE w domach maklerskich. Polacy odłożyli miliardy złotych na emeryturę

Michał Misiura2023-09-01 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-01 12:00

Z IKE korzysta więcej kobiet, z IKZE mężczyzn, a największe pieniądze znajdują się na kontach prowadzonych przez domy maklerskie. KNF przedstawiła nowe statystyki na temat trzeciego filaru emerytalnego.

Rekordowe kwoty na IKE w domach maklerskich. Polacy odłożyli miliardy złotych na emeryturę
Rekordowe kwoty na IKE w domach maklerskich. Polacy odłożyli miliardy złotych na emeryturę
fot. Sheviakova Kateryna / / Shutterstock

Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego roztaczają przed inwestorami wiele korzyści, pozwalając oszczędzić na podatkach. Wciąż korzysta z nich ułamek dorosłych Polaków, ale zainteresowanie IKE i IKZE systematycznie rośnie, co widać wyraźnie w statystykach KNF.

W pierwszym półroczu 2023 roku otwarto 58 057 IKE oraz 25 570 IKZE. To wzrost o odpowiednio 7,7 oraz 5,59 proc. w stosunku do drugiej połowy 2022 r. Łącznie IKE posiada 811 245, a IKZE 483 181 osób.

Bankier.pl na podstawie danych KNF
Bankier.pl na podstawie danych KNF

Do rekordowych poziomów wrosła wartość aktywów przechowywanych na IKE i IKZE, osiągając 23,392 mld złotych. Według stanu na 30 czerwca 2023 r. w ramach IKE zgromadzono 15,797 mld zł (wzrost o 12 proc.), a IKZE 7,595 mld zł (wzrost o 15 proc.).

W przypadku IKE największy wzrost wartości aktywów odnotowano na rachunkach prowadzonych przez domy maklerskie. Zgromadzono na nich 5,556 mld zł, co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu do statystyk z końca 2022 r. W tej formie z IKE korzystało 112 tys. inwestorów. Odpowiadają oni za największe roczne wpłaty na całym rynku. Ich wysokość wynosiła w zeszłym półroczu średnio 12,7 tys. zł w porównaniu do średniej 4 tys. zł we wszystkich kategoriach.

Bankier.pl na podstawie danych KNF

IKZE cieszy się mniejszą popularnością wśród inwestorów giełdowych. Z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego prowadzonych przez domy maklerskie korzysta 68 tys. inwestorów, którzy odłożyli na nich 1,21 mld zł. Podobnie jak w przypadku IKE pierwsza połowa 2023 roku przyniosła tutaj bardzo dynamiczny wzrost wartości aktywów: aż o 24 proc. Z jednej strony wynikało to z wysokich wpłat (średnia 6,7 tys. zł wobec 2,8 tys. zł we wszystkich kategoriach), z drugiej z koniunktury na rynkach.

W przypadku IKZE królują fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI. Prowadzą one 214,5 tys. kont, na których zgromadzono 3,43 mld zł.

Bankier.pl na podstawie danych KNF

Dane publikowane przez KNF zawierają także informacje na temat płci i wieku osób posiadających IKE i IKZE. Wynika z nich, że trzeci filar emerytalny ma znikome zainteresowanie wśród osób do 30. roku życiu. W tej kategorii wiekowej IKZE posiada 21 tys. osób, a IKE 45 tys.

Najwięcej posiadaczy IKE, czyli 250 tys. osób, ukończyło 60. rok życia. W przypadku IKZE najliczniejszą grupą jest kategoria wiekowa 41-50 lat, do której należy 127,5 tys. inwestorów. Z IKE korzysta 417 tys. kobiet i 394 tys. mężczyzn. Z IKZE 250 tys. mężczyzn oraz 232 tys. kobiet.

Bankier.pl na podstawie danych KNF
Bankier.pl na podstawie danych KNF

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wchodzą w skład trzeciego dobrowolnego filaru emerytalnego. Każdy obywatel Polski, który ukończył 18. rok życia, może posiadać konta w ramach obu programów.

Maksymalna kwota wpłat na IKE w danym roku wynosi trzykrotność przeciętnego miesięcznego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce. W 2023 r. limit to 20 805 zł. W przypadku IKZE limit jest niższy i obecnie wynosi 8 322 zł rocznie.

Więcej na temat obu produktów pisaliśmy w tekście "IKE i IKZE - limity dla wpłat. Podpowiadamy, jak oszczędzać na emeryturę". W tym roku do trzeciego filaru w Polsce dołączył także Europejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE).

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (71)

dodaj komentarz
pietrek80
Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego na IKE mogę kupić obligacje detaliczne a na IKZE nie mogę?...
ginacygatunek
Przejrzałam dyskusję pod tym artykułem i mam smutny wniosek. Porażający jest poziom wiedzy tutaj co poniektórych. Wiedzy na temat zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, produktów emerytalnych, rozróżnienia instytucji państwowych od prywatnych instrumentów inwestycyjnych. Co więcej, jeszcze bardziej porażająca jest ta spłaszczona Przejrzałam dyskusję pod tym artykułem i mam smutny wniosek. Porażający jest poziom wiedzy tutaj co poniektórych. Wiedzy na temat zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, produktów emerytalnych, rozróżnienia instytucji państwowych od prywatnych instrumentów inwestycyjnych. Co więcej, jeszcze bardziej porażająca jest ta spłaszczona perspektywa do "tu i teraz", bez spojrzenia w szerszym zakresie, bo przecież kwestia emerytury to jest temat na 10, 20 czy 30 lat później. I to nieustanne mieszanie w to wszystko polityki... A wystarczy pochylić się nad najpiękniejszą z nauk - matematyką. Ja wiem, to wymaga... myślenia, jakiegoś wysiłku intelektualnego, czyli zanikających dzisiaj umiejętności. Nic dziwnego, że potem statystyczny polski emeryt będzie żył na niższym (a nawet znacznie niższym) poziomie od statystycznego zagranicznego emeryta. Porażające.
marcinrap
Jak można pozwolić na to aby pieniądze przeznaczone na emeryturę były inwestowane na giełdzie gdzie połowa obrotu jest z zagranicy. W ten sposób nigdy nie będzie ciągłych wzrostów na gpw oczywiście z korektami. Kto pozwala sbu Ameryka zabawiała się pieniędzmi emerytalnymi. Naprawdę nic dobrego nie ma z tego zagranicznego kapitału.Jak można pozwolić na to aby pieniądze przeznaczone na emeryturę były inwestowane na giełdzie gdzie połowa obrotu jest z zagranicy. W ten sposób nigdy nie będzie ciągłych wzrostów na gpw oczywiście z korektami. Kto pozwala sbu Ameryka zabawiała się pieniędzmi emerytalnymi. Naprawdę nic dobrego nie ma z tego zagranicznego kapitału. Mądrzy ludzie z duża kasą trzymają sie z daleka widząc te zabawy kursami. Jeden kupuje, potem pożycza na krótko i tak w kolo Macieju. W ten sposób nigdy inwestowanie giełdowe nie będzie popularne w Polsce .
blesso
~ 1 MILION złotych trzeba mieć zaoszczedzone by przez średnie 210 miesięcy wypłacać sobie emeryturę w wysokości ~ 4100 zł netto ( ~ 5000zł brutto).

NIe masz tyle ? Będziesz biedakiem na emeryturze.
zops
Sprzedaj jedno z mieszkań za 1 MILION złotych.
blesso odpowiada zops
Powiedz to 37 milionom Polaków.
tomitomi
skoro w tak prymitywny sposób ; ( IKE , IKZE ) można zabezpieczyć sobie na starość , to po co jest ta przeklęta organizacja zus ????
blind-oln
Nie czytałeś artykułu? Tylko 800 tysięcy osób ma IKE, a tych, którzy tam regularnie wpłacają pieniądze, jest jeszcze mniej. Dlatego nie możemy zlikwidować ZUS. Ludzie nie chcą oszczędzać na emeryturę, licząc na Państwo i ZUS.
zops
W Prokuraturze Krajowej wczoraj drogą pocztową wnoesiono o przesłanie akt do ministerstwa.
lebski_gosc
Może tusk jak wygra to zgarnie tą śmietankę.

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki