Hrabstwo na Florydzie "rezerwatem drugiej poprawki"

W ramach poparcia prawa do posiadania broni przez Amerykanów lokalne władze hrabstwa Lake na Florydzie ogłosiły je "rezerwatem drugiej poprawki" konstytucji USA. Lake County to pierwsze takie hrabstwo w tym stanie, ale w całym kraju jest ich kilkanaście.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Lucas Jackson / Reuters)

Uznaje się, że druga poprawka do konstytucji USA gwarantuje Amerykanom prawo do posiadania broni palnej. Prawnicy w USA spierają się jednak, jak ją interpretować - czy jako prawo każdego obywatela do noszenia broni, czy jedynie w ramach formacji na poziomie stanu.

Za rezolucją o "rezerwacie drugiej poprawki" jednomyślnie opowiedzieli się w ubiegłym tygodniu wszyscy członkowie władz lokalnych Lake County - pisze w poniedziałek portal Fox News.

Przestrzegającym prawo posiadaczom broni - głosi rezolucja - nie można jej odbierać. W dokumencie dodano, że amerykański rząd "nie może zmusić stanowych funkcjonariuszy organów ścigania do egzekwowania przepisów federalnych, gdyż zwiększyłoby to władzę federalną znacznie bardziej ponad to, co przewiduje konstytucja".

Decyzja władz hrabstwa Lake stanowi odpowiedź na propozycje w Partii Demokratycznej dotyczące programów skupowania broni od ich właścicieli przez rząd federalny.

"Mam nadzieję, że rezolucja będzie stanowić przesłanie do tych, których najlepiej można określić jako oszołomów autorytarnej kontroli i którzy uważają, że ich zadaniem jest siłowe rozbrajanie współobywateli" - ogłosił przedstawiciel władz hrabstwa Josh Blake.

Spór o prawo dostępu do broni mocno dzieli amerykańskie społeczeństwo. Demokraci uważają, że jego ograniczenie przyczyniłoby się do wzrostu bezpieczeństwa i zmniejszyło liczbę napadów i ataków z bronią w ręku. Jednak środowiska republikańskie w większości uważają to za zamach na wolności konstytucyjne.

Tworzenie "rezerwatów drugiej poprawki" rozpoczęło się w ubiegłym roku w Effingham w Illinois. Władze tego hrabstwa uznały, że niektóre propozycje dotyczące kontroli dostępu do broni są niekonstytucyjne. Od tego czasu takimi rezerwatami ogłosiło się kilkanaście hrabstw w USA.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil