REKLAMA

Hrabstwo na Florydzie "rezerwatem drugiej poprawki"

2019-11-11 21:53
publikacja
2019-11-11 21:53

W ramach poparcia prawa do posiadania broni przez Amerykanów lokalne władze hrabstwa Lake na Florydzie ogłosiły je "rezerwatem drugiej poprawki" konstytucji USA. Lake County to pierwsze takie hrabstwo w tym stanie, ale w całym kraju jest ich kilkanaście.

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Lucas Jackson / Reuters

Uznaje się, że druga poprawka do konstytucji USA gwarantuje Amerykanom prawo do posiadania broni palnej. Prawnicy w USA spierają się jednak, jak ją interpretować - czy jako prawo każdego obywatela do noszenia broni, czy jedynie w ramach formacji na poziomie stanu.

Za rezolucją o "rezerwacie drugiej poprawki" jednomyślnie opowiedzieli się w ubiegłym tygodniu wszyscy członkowie władz lokalnych Lake County - pisze w poniedziałek portal Fox News.

Przestrzegającym prawo posiadaczom broni - głosi rezolucja - nie można jej odbierać. W dokumencie dodano, że amerykański rząd "nie może zmusić stanowych funkcjonariuszy organów ścigania do egzekwowania przepisów federalnych, gdyż zwiększyłoby to władzę federalną znacznie bardziej ponad to, co przewiduje konstytucja".

Decyzja władz hrabstwa Lake stanowi odpowiedź na propozycje w Partii Demokratycznej dotyczące programów skupowania broni od ich właścicieli przez rząd federalny.

"Mam nadzieję, że rezolucja będzie stanowić przesłanie do tych, których najlepiej można określić jako oszołomów autorytarnej kontroli i którzy uważają, że ich zadaniem jest siłowe rozbrajanie współobywateli" - ogłosił przedstawiciel władz hrabstwa Josh Blake.

Spór o prawo dostępu do broni mocno dzieli amerykańskie społeczeństwo. Demokraci uważają, że jego ograniczenie przyczyniłoby się do wzrostu bezpieczeństwa i zmniejszyło liczbę napadów i ataków z bronią w ręku. Jednak środowiska republikańskie w większości uważają to za zamach na wolności konstytucyjne.

Tworzenie "rezerwatów drugiej poprawki" rozpoczęło się w ubiegłym roku w Effingham w Illinois. Władze tego hrabstwa uznały, że niektóre propozycje dotyczące kontroli dostępu do broni są niekonstytucyjne. Od tego czasu takimi rezerwatami ogłosiło się kilkanaście hrabstw w USA.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ulb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki