REKLAMA

Hotelarze: Sytuacja jest dramatyczna, pomoc finansowa do nas nie trafiła

2021-01-17 08:09
publikacja
2021-01-17 08:09
Pexels

To dramatyczna sytuacja skłania przedsiębiorców do wznowienia działalności, mimo zakazu i ryzyka utraty wsparcia - powiedział PAP Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Zapowiadana przez rząd pomoc finansowa dla poszkodowanych firm wciąż do nich nie trafiła - dodał.

Po decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń do 31 stycznia, w tym zamknięcia stoków narciarskich i hoteli, wielu przedsiębiorców z Podhala zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia.

Jak ocenił Mączyński, sytuacja w branży jest dramatyczna, wielu przedsiębiorców nie ma już żadnych środków na opłacanie podstawowych rachunków. "Mam świadomość, że to dramatyczne położenie wielu przedsiębiorców, nie tylko z branży hotelowej, skłania ich do podjęcia tak trudnej decyzji o ponownym otwieraniu biznesów, mimo zakazów i możliwych konsekwencji finansowych. Z jednej strony mogą to być kary od GIS-u, z drugiej pozbawienie się szansy na wsparcie z tarcz pomocowych, o ile oczywiście takie obejmują tych przedsiębiorców" - powiedział.

Jak mówił, od dawna zapowiadane przez rząd wsparcie finansowe dla poszkodowanych przez pandemię firm wciąż do nich nie trafiło. "Już to mówiłem i powiem raz jeszcze, że w obliczu zatrzymania działalności gospodarczej decyzją administracyjną, obowiązkiem państwa jest zagwarantowanie przetrwania firm, a bez realnego wsparcia to się nie wydarzy" - podkreślił.

Mączyński wskazał, że wiele branż nie zostało uwzględnionych w tzw. szóstej tarczy branżowej, więc przedsiębiorcy, np. hotelarze, nie mają co liczyć na pomoc. "Wprawdzie zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Jarosława Gowina, w przyszłym tygodniu lista branż uprawnionych do pomocy ma być rozszerzona, w tym m.in. o hotele i kwatery prywatne, ale póki to nie nastąpi, wciąż pozostajemy w sferze zapowiedzi" - dodał.

Przypomniał, że od piątku hotele mogą składać wnioski o pomoc z Tarczy Finansowej PFR 2.0 i to robią. "Pomagamy im w tej procedurze, mamy już nawet informacje o pierwszych pozytywnie rozpatrzonych decyzjach. Liczę, że pieniądze szybko pojawią się na kontach hotelarzy. Bo tak naprawdę to jest na dzisiaj jedyna realna pomoc, na jaką mogą oni liczyć" - stwierdził.

Mączyński powiedział, że hotele mogą się ubiegać o pomoc z tarczy branżowej 6.0, ale pod warunkiem, że w okresie trzech miesięcy przed październikowym zamknięciem straciły co najmniej 75 proc. przychodów, porównując te same miesiące roku ubiegłego. "Ta pomoc jest jednakowoż symboliczna i dotyczy dofinansowania wynagrodzeń w wysokości 2 tys. zł na pracownika" - zaznaczył.

"Te trzy miesiące przypadają na okres wakacji, kiedy to turyści w wielu miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych dopisali, a obiekty poza dużymi miastami miały niezłe obłożenie, jednak nie tak dobre jak przed pandemią" - wskazał. Jego zdaniem obecnie na pomoc z tej tarczy mogą liczyć jedynie hotele miejskie i konferencyjne, bo tylko one spełniają kryterium 75-proc. progu.

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi w grudniu ub.r. przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia, początkowo do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 31 stycznia.

Część przedsiębiorców z Podhala, w tym kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców. Również niektórzy przedsiębiorcy m.in. z woj. śląskiego deklarują, że mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń, otworzą swoje lokale i w najbliższych dniach wznowią działalność.

W piątek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin powiedział, że najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie z Tarczy Branżowej i Finansowej.

Wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk zapowiedziała w rozmowie z PAP uruchomienie weekendowej infolinii ws. wsparcia dla przedsiębiorców, którzy planują, mimo restrykcji, otwierać działalność. Od piątku przez cały weekend przedstawiciele biura komunikacji ARP, portalu biznes.gov.pl i infolinii biznes.gov w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii w departamencie gospodarki cyfrowej "będą kontaktować się z przedsiębiorcami, grupami, izbami, stowarzyszeniami, które za pośrednictwem portali społecznościowych zapowiedziały swoje szerokie otwarcie od poniedziałku".

Wiceszefowa MRPiT zapowiedziała też, że w przyszłym tygodniu ma zostać rozbudowana baza działalności gospodarczych, tzw. kodów PKD, o które będzie rozszerzona tarcza branżowa. Pomoc obejmie m.in. przedsiębiorców prowadzących obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od 2003 roku reprezentuje środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum UE. Jest największą organizacją samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej - czytamy na stronie Izby. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ferenc
jak to nie trafiła? ja składałem wniosek może z tydzień temu a już mam pieniądze, dla tych co poprawnie składają wnioski i spełniają kryteria nie ma problemu
1a2b
Hotelarzom mam do powiedzenia tyle: Kraków jest bez was i tych stad waszych rozwrzeszczanych klientów lepszy. Nie czepiajcie się rządu. Jeżeli chcecie otwierać swoje biznesy to znajdźcie sobie firmę ubezpieczeniową która ubezpieczy te wasze kramy na wypadek zakażeń koronawirusem. Bo pozwy będą na pewno.
search
co dzien w TVP plynie info dla ciemnego luda , ze juz kilka mld hotelarze i restauracje otrzymaly. Dodatko jest przypomnina , ze za PO bylo gorzej i byla afera amer gold. Przez 6 lat nie moga jej wyjasnic tak samo jak samolotu nie moga sprowadzic. A zkup dodatkjowych szczepionek to juz himalaje. Oczywiscie to wina Tuska i Merkel.
kryzysio
Przecież samolot sprowadzą już za chwileczkę, już za momencik ...
iluminata
Spokojnie żydowski reżim PiS skupi za 5% wartości.
Przecież żydzisko balcerowicz pokazało jak to się robi!

Zagraniczne sieci hotelarskie nie powinny odstawać pomocy z polskojęzycznego rządu PiS!
hfjdj
Nie wiem po co ta pomoc. Jak updaną hotele to po pandemii ktoś to kupi i znowu otworzy. Poza tym sporo tych hoteli to są hotele zagranicznego kapitału. I co ja z mojej kieszeni mam się dokładać na ratowanie jakiegoś Inter Continentala czy innego Mariotta? Niech upadną, ja mam forse, kupię jedno piętro, kolega drugie i Nie wiem po co ta pomoc. Jak updaną hotele to po pandemii ktoś to kupi i znowu otworzy. Poza tym sporo tych hoteli to są hotele zagranicznego kapitału. I co ja z mojej kieszeni mam się dokładać na ratowanie jakiegoś Inter Continentala czy innego Mariotta? Niech upadną, ja mam forse, kupię jedno piętro, kolega drugie i hotel będzie. Nie bójcie żaby na pewno nie będzie tak że klient będzie a hotelu nie będzie. Prędzej rodzina z dziećmi nie będzie miała gdzie mieszkać niż turysta nie będzie miał gdzie hotelu wynająć. Nie ratować żadnych hoteli. To nie jest szpital, uniwersytet żeby tam był jakiś dorobek, czy naukowy, czy kadry pracowników, czy żeby jakoś szczególnie potrzebne było i nie dało się w trymiga tego od nowa począć.
hfjdj
Podobnie z restauracjami. Poupadają to ktoś inny znowu je otworzy. Tyle miesięcy ludzie do restauracji nie chodzili to ten jeden miesiąc zanim biznesy się nowe potwierają napewno poczekają. Lokale przecież są, tylko kupować od upadłych właścicieli i otwierać. Wszystko jedno czy biznes prowadzi Kowalski, czy Woźniak.Podobnie z restauracjami. Poupadają to ktoś inny znowu je otworzy. Tyle miesięcy ludzie do restauracji nie chodzili to ten jeden miesiąc zanim biznesy się nowe potwierają napewno poczekają. Lokale przecież są, tylko kupować od upadłych właścicieli i otwierać. Wszystko jedno czy biznes prowadzi Kowalski, czy Woźniak. Nazwisko się zmieni a do biznesu się próg wejścia obniży. Tyle razy w internetach czytałem że jeden z drugim co to by nie zrobił jakby nie to że nie ma pieniędzy na start, że wszystkie biznesy pozajmowane że to tamto no to teraz młodzi macie szanse. Jedni się już dorobili to akurat teraz niech młodzież biznes od nowa stawia a żadnego ratowania biznesów i rozdawania pieniędzy, płacenia za siedzenie na dupie NIE ROBIĆ!
siema123
Przewodnik PFR dla przedsiębiorców ma 262 strony. Ktoś to wogóle przeczytał i zrozumiał ?
siema123
Chodzi o przewodnik antykryzysowy oczywiście.
carlito1
Dymisja rządu plus kara śmierci dla winnych tej sytuacji

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki