Horbaczewski: Ceny nieruchomości w Polsce będą rosły. Najbardziej skorzysta na tym Warszawa

Ceny nieruchomości w Polsce będą rosły. Stanie się tak z powodu wzrostu zamożności społeczeństwa, a także napływu środków finansowych przysyłanych do kraju przez Polaków żyjących na emigracji - uważa Sławomir Horbaczewski, finansista i ekspert rynku nieruchomości.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Przyczyną trwającej od ponad dwóch lat stabilizacji cen nieruchomości przy jednoczesnej dobrej sprzedaży deweloperskiej jest panująca na rynku równowaga popytu i podaży. Wpływ ma również udział program MDM - jego limity cenowe przekładają się na rynek i politykę cenową deweloperów. Według raportu Amron-Sarfin dla Związku Banków Polskich udział MDM w obrocie na rynku pierwotnym wynosi 17 proc. w Warszawie i Krakowie, 26 proc. we Wrocławiu, blisko 60 proc. w Poznaniu i 72 proc. w Łodzi.

- Wciąż mamy bardzo duże możliwości wzrostów na tym rynku. Z tym że wzrostów, które będą uzasadnione fundamentalnie, a nie o charakterze spekulacyjnym. Dlatego że cały czas się rozwijamy, gromadzimy dobra, czyli nasze zasoby się zwiększają. Cały czas mamy strumienie przychodów, bo wzrost gospodarczy jest. W związku z tym dobra się zwiększają, pieniądze są odkładane przez wszystkich Polaków. Mamy również przypływy z zagranicy, bo wszyscy emigranci polscy, którzy wyjechali, przesyłają mniejsze lub większe, ale przesyłają pieniądze do kraju - mówi z rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Sławomir Horbaczewski, finansista, ekspert nadzoru korporacyjnego oraz rynku nieruchomości.

Zdaniem Horbaczewskiego na rynku jest coraz więcej pieniędzy, które można przeznaczyć na dobra o charakterze trwałym, jakimi są właśnie nieruchomości.

-  Przede wszystkim na mieszkania, bo one są płynne, w związku z tym wszyscy inwestują w mieszkania, a dopiero w drugiej kolejności w domy. Domy co do zasady, domy jednorodzinne, domy mieszkalne dla jednej rodziny, osobno stojące są niepłynne, z nimi nic nie można zrobić tak naprawdę, bardzo długi czas ekspozycji na rynku, żeby je sprzedać - mówi Horbaczewski. -  Uważam, że ceny nieruchomości w Polsce będą systematycznie rosły. To nie będzie bardzo gwałtowny wzrost, ale ponieważ oparty na względach bardzo fundamentalnych, to ten wzrost będzie trwały. 

Według Horbaczewskiego bardzo wysokie ceny nieruchomości sprzed kilku lat wynikały z pewnych działań o charakterze krótkoterminowym, spekulacyjnym. Natomiast w tej chwili ceny są stabilne i nie będą malały. Ekspert zaznacza jednocześnie, że fundamentalnym zjawiskiem dla rynku nieruchomości jest trwale postępująca urbanizacja.

- O Warszawie mówi się, że jest za duża. Rząd chce ją decentralizować i pewne instytucje umieszczać poza Warszawą. Ja bym się nad tym bardzo głęboko zastanowił, dlatego że Warszawa jest wciąż, moim zdaniem, „niedoważona” w stosunku do reszty kraju. Jeżeli spojrzymy na Europę, na dojrzałe kraje na świecie, to mamy do czynienia z głównymi miastami, które są znacznie większe niż Warszawa, która ma jeszcze olbrzymi potencjał wzrostu. Będzie korzystała na tym z wielu względów. Przede wszystkim nie tylko jest to stolica administracyjna kraju, ale jest to stolica w pełnym tego słowa znaczeniu: gospodarcza, komunikacyjna, także w dużej mierze - kulturowa. Więc w pierwszej kolejności na wzroście cen nieruchomości skorzysta Warszawa - uważa Horbaczewski.

Ekspert wskazuje, że również inne duże polskie miasta, takie jak Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia czy Sopot, mają potencjał do wzrostu,

- Wydaje mi się, że mamy do czynienia z bardzo silną urbanizacją w Polsce. Coraz więcej miast staje się jeszcze większymi miastami, a obszary wiejskie lub tudzież bardzo małe miasta tracą na tym i cały czas następuje migracja ludności. Wydaje mi się, że ceny nieruchomości są stabilne, one będą rosły, również w dłuższej perspektywie, natomiast z wyraźną dominacją dużych ośrodków miejskich - konkluduje Horbaczewski.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 ~wojtek

Większych bzdur dawno nie czytałem. Urbanizacja? Ludzie uciekają z miast. Fundamenty do wzrostu cen? Demograficzna katastrofa.

! Odpowiedz
5 7 ~kolo

Faktycznie kupno mieszkania to inwestycja b. płynna, szczególnie, że żenisz się z nim na co najmniej na 5 lat.

! Odpowiedz
8 10 ~Mlodymilioner

Haha a Czemu apartament w bloku w warszawie Jest drozszy niz Villa na plazy w Costa Brava ? Przeciez to banka jakich malo, i teraz jeszcze medialna nagonka ze Bedzie roslo... BUHAHAHAHA a ciemny narod to lyknie i za 5 lat za swoj debilizm beda skladac zbiorowe pozwy sadowe jak pseudoimwestorzy frankowicze

! Odpowiedz
7 5 ~mher

Jest droższy z tego samego powodu dla którego apartament w bloku w Madrycie też jest droższy od villi na plaży. Jak chcesz wiedzieć z jakiego rusz głową, może ci się uda coś wymyśleć.

! Odpowiedz
5 6 ~wielkaglowa odpowiada ~mher

To kupuj sobie Apartamenty i wciagaj smrod Spalin i toleruj sasiadow, a ja bede sobie ogladal Panie na plazy

! Odpowiedz
1 7 ~za50lat

Oczywiście taniej już nie będzie...

! Odpowiedz
4 8 ~realista

Według mnie ceny nieruchomości będą spadać.

! Odpowiedz
2 1 ~Dżejms

Cały kraj łoją podatkami i dzielą to tam najtłustsze biurwy są. Minimalizować podatki niech się biorą do realnej pracy.

! Odpowiedz
4 2 ~Dario

Ha ha ha.
Właśnie mają dołożyć podatków ale ... małym firmom a nie 'biurwom' jak to ująłeś.
W zamian 100 następnych urzędów do kontroli wszystkiego , tak by cała PIS-owska sitwa miała gdzie trzepać kasę.

! Odpowiedz
3 4 ~rozbawiony

Fajnie najlepiej po trzy na glowe a wynajmiemy je Ukraincom bo Polakow powoli ubywa.Chyba autor i jego spec od nierucho zapomnieli o demografi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne