REKLAMA

Horała szykuje zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez Rostowskiego, Grabowskiego i Parafianowicza

2019-07-04 09:45, akt.2019-07-04 10:38
publikacja
2019-07-04 09:45
aktualizacja
2019-07-04 10:38

Komisja śledcza ds. VAT proponuje projekt uchwały ws. zawiadomienia do prokuratury dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Jana Vincent Rostowskiego, Macieja Grabowskiego i Andrzeja Parafianowicza - poinformował w czwartek Marcin Horała, przewodniczący Komisji śledczej ds. VAT.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Horała dodał, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczy lat 2010-13.

"Komisja śledcza ds. VAT proponuje projekt uchwały ws. zawiadomienia do prokuratury dot. popełnienia przestępstwa przez Jana Vincenta Rostowskiego, Macieja Grabowskiego i Andrzeja Parafianowicza od roku 2010 do roku 2013, czyli w okresie, gdy Rostowski pełnił funkcję ministra finansów a Grabowski i Parafianowicz pełnili funkcje podsekretarzy stanu w resorcie finansów" - mówił szef Komisji.

Jak tłumaczył, niedopełnienie obowiązków miałoby polegać na nieprowadzeniu koniecznych dla dochodów państwa prac legislacyjnych, co uniemożliwiało uszczelnienie systemu podatkowego.

"Przestępstwo polega na niedopełnieniu obowiązków przez nieprzeprowadzenie koniecznych dla ochrony dochodów państwa prac legislacyjnych, co uniemożliwiło przyjęcie w formie ustawy rozwiązań prawnych uszczelniających system podatkowy, który zapobiegłaby wyłudzeniom podatku od towarów i usług, oraz zaniżaniu należnego podatku, co stanowić może czyn opisany w przepisie art. 231 par. 1 Kodeksu karnego" - powiedział Horała.

"W związku z wielkością szkody istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa z przepisu art. 296 par. 2 ustawy Kodeks karny w związku z art. 8 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o działach administracji rządowej" - dodał.

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS) stwierdził, że z uzasadnienia wniosku jednoznacznie wynika, że osoby wobec których kierowane jest zawiadomienie wiedziały że skala wyłudzeń VAT jest duża.

"Nie było żadnych analiz dlaczego elektronika została wykreślona z przepisów o odwróconym VAT" - powiedział Smoliński.

Według wiceprzewodniczącego komisji wykreślenie elektroniki z przepisów o odwróconym VAT musiało być uzgodnione z konstytucyjnym ministrem, czyli z Janem Vincentem Rostowskim.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Do tej pory komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów latach 1992-96 Witold Modzelewski, ostatnim świadkiem był b. prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska, Aneta Oksiuta

ewes/ aop/ pif/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki