Holandia: szef MF za obcięciem premii menadżerów do 20 proc. pensji

2016-09-08 12:23
publikacja
2016-09-08 12:23
Rada Europejska

Holenderski minister finansów i szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zaproponował w czwartek, by premie dla menadżerów w Holandii zostały ograniczone do 20 proc. ich wynagrodzenia. Zwrócił uwagę na przepaść między płacami zarządów a szeregowych pracowników.

Holandia: szef MF za obcięciem premii menadżerów do 20 proc. pensji / Rada Europejska

W UE po kryzysie, który wybuchł w 2008 roku, przyjęto ograniczenie premii do 100 proc. wynagrodzenia, ale dotyczy to tylko sektora finansowego.

W artykule opublikowanym w dzienniku "De Volkskrant" minister opowiedział się za rozszerzeniem tej zasady na wszystkie sektory. Zwrócił uwagę, że pakiety finansowe, z jakich korzysta kadra kierownicza, zwiększyły się ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. I napisał, że szefowie Heinekena, Unilever czy sieci supermarketów Ahold zarabiają ponad 100 razy więcej niż większość ich pracowników.

Zdaniem Dijsselbloema ograniczenia premii przyjęte w sektorze finansowym i spółkach publicznych przyniosły efekty "i teraz przyszedł czas, by to rozszerzyć na sektor prywatny".

Minister nie opowiedział się za zmianami przepisów, tylko za tym, by same firmy przyjęły regulacje w ramach dobrych praktyk zarządzania. Pochwalił prywatny fundusz emerytalny PGGM za pierwsze kroki w tej sprawie.(PAP)

kot/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki