REKLAMA

Hardt: Listopadowa projekcja pokaże ścieżkę inflacji wyższą niż lipcowa

2021-09-24 09:54, akt.2021-09-24 10:24
publikacja
2021-09-24 09:54
aktualizacja
2021-09-24 10:24
Hardt: Listopadowa projekcja pokaże ścieżkę inflacji wyższą niż lipcowa
Hardt: Listopadowa projekcja pokaże ścieżkę inflacji wyższą niż lipcowa
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Płynące z rynku sygnały sugerują, że dosyć kluczowa dla polityki pieniężnej listopadowa projekcja inflacji pokaże wyższą ścieżkę tego wskaźnika od lipcowej - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt podczas wystąpienia na corocznej konferencji CFA Society Poland. Członek RPP wskazał, że dostrzega symptomy występowania w gospodarce efektów II rundy. Podkreślił przy tym, że nie uważa, by gospodarka była na początku spirali płacowo cenowej.

"Już przed pandemią mieliśmy bardzo podwyższoną inflację w sytuacji eksplodujących oczekiwań inflacyjnych, przełom 2019-2020 roku, na które polityka pieniężna nie zareagowała. Mamy teraz podwyższoną inflację i wydaje się – na co wskazują także analitycy Narodowego Banku Polskiego, chociażby w listopadowej projekcji inflacji, że inflacja będzie podniesiona przez dwa, nawet trzy lata" - powiedział podczas wystąpienia członek RPP.

"Te sygnały, które teraz płyną z rynku, my to wszystko widzimy, raczej tę ścieżkę inflacyjną podnoszą. Także wydaje mi się, że listopadowa projekcja inflacji, dosyć kluczowa dla polityki pieniężnej w Polsce, wydaje się, że ścieżka inflacji w listopadowej projekcji będzie wyższa od ścieżki lipcowej" - dodał.

Członek RPP wskazał, że dostrzega symptomy występowania efektów II rundy w gospodarce.

"Wydaję się, że być może, mówię dosyć ostrożnie, mamy do czynienia z wystąpieniem efektów II rundy. To znaczy pracownicy widzą, że rośnie inflacja, żądają wyższych wynagrodzeń, przedsiębiorcy widzą co się dzieje na rynku pracy, podnoszą ceny produktów itd." - powiedział Łukasz Hardt.

"Nie stawiam tezy, że jesteśmy na początku spirali płacowo cenowej. Nie oto chodzi. Wskazuję jedynie na pewne ryzyka, które wydaje mi się, że zaczynają się powoli materializować" - dodał.

Łukasz Hardt podtrzymał swój pogląd o potrzebie łagodnego podniesienia stóp procentowych o 15 pb. Równocześnie podkreślił, że takie działanie nie musiałoby być równoznaczne z zakończeniem skupu aktywów.

"Wydaje mi się, że NBP nie musi 'na ostro' komunikować końca skupu w sytuacji sygnalnej podwyżki stop. Skup sam naturalnie będzie wygasał" - wyjaśnił.

(PAP Biznes)

luk/ map/ kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (11)

dodaj komentarz
vonmisses
Czyli, że nie jesteśmy na ścieżce? Pull up! Pull up!
samsza
Jakby pan bóg nie chciał inflacji, to by jej nie stworzył, ok.
dwam
Złodzieje z dojnej zmiany okradają zwykłych ludzi z oszczędności w bankach równie dobrze PiS mógłby uchwalić ustawę że na 31 12 2021 i dalej co roku od każdej 100 na rachunku w banku odejmuj 6 ppln....
jangcy
Chyba jednak troche nie kumasz przyczyn tej inflacji. Oczywiscie to dla rządu dobrze ze wartośc wydatkow państwowych realnie maleje. Ale nie z bardzo oni zawinili przy inflacji, fakt nadrukowali banknotow ale prawdziwy wzrost cen jest spowodowany wzrostem cen w calym swiecie. w mojej firmy koszty materialowe ktore stanowia 60% Chyba jednak troche nie kumasz przyczyn tej inflacji. Oczywiscie to dla rządu dobrze ze wartośc wydatkow państwowych realnie maleje. Ale nie z bardzo oni zawinili przy inflacji, fakt nadrukowali banknotow ale prawdziwy wzrost cen jest spowodowany wzrostem cen w calym swiecie. w mojej firmy koszty materialowe ktore stanowia 60% kosztow funkcjonowania wzrosly w ostatnich 8 miesiacach o 40%. Kupujemy prawie wszystko z zagranicy i slaba zlotowka miala niewielki udzial w tym wzroscie.
jaguar_61 odpowiada jangcy
w większości krajów na świecie inflacja jest znacznie niższa...działania rządu i nbp/rpp tylko ją podsycają i utrwalają na długi czas....
-bertro-
To jest przykre ze panowie się bawią w ekonomistów kosztem społeczeństwa .
Ograbiają ciężko pracujących ludzi i ich oszczędności ...... trzeba to nazwać po imieniu .
Powiem szczerze pisiorów i ich bandę specjalistów mam nadzieje ze ktoś rozliczy.....w kolejnych wyborach ......
A najgorsze jest to ze wszystkim
To jest przykre ze panowie się bawią w ekonomistów kosztem społeczeństwa .
Ograbiają ciężko pracujących ludzi i ich oszczędności ...... trzeba to nazwać po imieniu .
Powiem szczerze pisiorów i ich bandę specjalistów mam nadzieje ze ktoś rozliczy.....w kolejnych wyborach ......
A najgorsze jest to ze wszystkim ich polityka odbije się czkawką ......
jeszcze żadne państwo na rozdawnictwie nie wyszło dobrze......
tens11
Nikt nie rozliczy. bo wszyscy razem bawią u Mazurka...
demeryt_69
Czy w składzie RPP jest choć jedna osoba o słowiańskich korzeniach?

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki