HSBC zapowiada zwolnienia doświadczonych pracowników

Jedna z największych grup bankowych świata – HSBC Holding – kontynuuje cięcia kadrowe. Obecnie zapowiedziała zwolnienie około 100 pracowników, ale na tym nie koniec.

(HSBC)

HSBC Holdings PLC zapowiedział zwolnienie około 100 swoich najbardziej doświadczonych pracowników. Obecne cięcia są kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku planu restrukturyzacji w ramach globalnej działalności bankowej HSBC.

HSBC w oświadczył, że przeprowadzane zmiany kadrowe są konieczne i wymuszone przez rynek bankowy. Mają jednak przyczynić się do wzmocnienia i rozwoju banku.

W czerwcu 2016 r. w ramach reorganizacji doszło również do oddzielenia kliku kluczowych departamentów. Podział odbywał się pod przewodnictwem Matthew Westermana, który został zatrudniony przez HSBC w celu zarządzania pionem bankowości globalnej (GBM). HSBC nie ujawnia dokładnej liczby zwolnionych pracowników w GBM, ale cięcia objęły już dziesiątki tysięcy miejsc pracy w całym jego sektorze. Podjęte kroki, w dłuższej perspektywie, mają na celu poprawę zysków instytucji.

Dodatkowo w tym tygodniu, Dyrektor Naczelny Stuart Gulliver, podtrzymał szacunkową prognozę wykonaną w ubiegłym roku, że około 1000 miejsc pracy w jednostce GBM może zostać przeniesionych do Paryża w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

KR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Ala

A nie lepiej rozejrzeć się za innymi możliwościami? Jakiś kurs na doradce kredytowego i można zacząć działać w zupełnie innej branży, mieć czas dla siebie i systematycznie się rozwijać. Ja współpracuję z Banking Retail System i bardzo cenię ich wsparcie i zaangażowanie w rozwój partnerów.

! Odpowiedz
2 0 ~Stop-kastom

Taka sama kasta jak ci od rzeplinskiego

Zwomnia seniorow wezma studentow. Patologia.
Dopoki nie zlikwiduje sie tego spodobu myslenja rodem z PO bede glosowal na PIS mimo iz ich nie lubie tylko po to by sie z nimi rozprawili

! Odpowiedz
1 7 ~aaa

Szczebel kierowniczy to ZAWSZE w POLSCE koledzy szefów bez kompetencji.
Mają ograniczyć koszty to zwalniają tego kto zarabia najwięcej, bo młodziaki po studiach tak szybko się teraz uczą. Zrobili to raz (bank działa), zrobili drugi tez działa a koszty 2 razy spadły. Więc tną trzeci czwarty. Az któregoś dnia młodzik i jego szef bez kompetencji wdrażają zmianę do systemu. Szef nie ma pojęcia o zagrożeniu, bo zamiast się dokształcać zajmuje się robieniem na co dzień loda piętru wyżej i tabelek w excelu, młodziak autor zmian (jak każdy młodziak wierzy, że pozjadał wszystkie rozumy). Dochodzi do padu. Szef już robi z młodego ofiarę ale w zależności jak biegły był w lodowaniu leci albo zostaje. Niestety to nie rozwiązuje problemu. I bank stoi tak długo aż ktoś kompetentny się znajdzie. A ponieważ kasa jest zawsze się znajdzie. To krótki opis IT w bankach w POLSCE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~fdsa

W Polskich tak – natomiast w zagranicznych, szczególnie Skandynawskich czy Beneluksu niekoniecznie, są zupełnie inne standardy, pracowałem w różnych instytucjach polskich bankach a rok temu przeszedłem do ING i zobaczyłem, że nie ma kumoterstwa.

! Odpowiedz
0 13 ~oburzony

No. I właśnie za takie rzeczy idzie fala hejtu ma banki.

Jak bezczelnym i mającym ludzi za głupków, trzeba być, żeby twierdzić ze zwolnienie „najbardziej doswiadczonych pracowników” …. „ przyczyni się do wzmocnienia i rozwoju banku”

Chyba trzeba być beymygiem, pozbawionym zdolności logicznego myślenia, żeby uwierzyć w takie nielogiczne bzdury. Odkąd to brak doświadczenia pracowników przyczynia się do wzmocnienia i rozwoju czegokolowiek?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~zenek

dokładnie, to nie praca na akord, gdzie chińskie małe rączki w zwielokrotnionej ilości są w stanie załatwić to samo co doświadczona kadra. Choć nie pracuję w tym banku a w innym, wiem jak jest w całej branży. Lipa na maxa, a każdy i tak wiesza psy na bankierów, chodźby tylko pracowali tam Ci co sprzedają kredyty. Są ludzie którzy zajmują się masą innych rzeczy i też bankierzy, a wszystkich wrzucają do jednego wora.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~Guru-IT

Standard.
Zastepuja seniorow juniorami i potem widac konsekwencje.
Wlamy, znikajace pieniadze z kont, systemy padajace jak muchy, peako 3 dni system nie dzialal....
Dane wyciekaja z bankow na potege bo korporacje was oszukuja. Chca Waszym kosztem zarabiac.
Zbuntujcie sie.
To plaga w polskich bankach. Gdybyscie wiedzieli kto zarzadza systemami kluczowymi i strategicznymi wlos by wam stanal debem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 1 ~bankierzPekao

Gdybyś wiedział jak jest w Banku i jak działają systemy to byś takich bzdur nie pisał.

! Odpowiedz
0 2 ~aaaaaaaa odpowiada ~bankierzPekao

coś mało bankierze wiesz

! Odpowiedz
0 0 ~polo

HSBC to jednak głównie bankowość inwestycyjna. Po prostu główne kierownictwo mentalnie tkwi w latach 90' gdzie arbitraż polegał na dzwonieniu telefonem pomiędzy oddziałami na różnych giełdach i próby szybkiego znalezienia anomalii. A dzisiaj to programowanie wysokiej częstotliwości ( HFT), Bank ma zarabiać na swoich akcjonariuszy, a nie dawać pracę "fachowcom" - widać po wynikach że HSBC odstaje powoli mocno od czołówki typu JP Morgan Chase, Goldman Sachs, czy ICBC, więc trzeba dać jasny komunikat - liczy się tu i teraz, a Twoje wcześniejsze dokonania masz już zdyskontowane historycznie na koncie. Więc albo będziecie najlepsi, albo znajdźcie sobie inną pracę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil