Gróbarczyk: Miejscowość Nowy Świat wybrana na lokalizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Urząd Morski w Gdyni, a tym samym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wybrało lokalizację w miejscowości Nowy Świat, jako najlepszą do realizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną - poinformował szef MGMiŹŚ Marek Gróbarczyk.

(fot. Kacper Kowalski / FORUM)

"Inwestor - Urząd Morski w Gdyni, a tym samym ministerstwo wybrało lokalizację w Nowym Świecie jako najlepszą do realizacji inwestycji" - powiedział minister podczas czwartkowej sesji Rady Miasta w Elblągu. "Inwestycja nie ma żadnych zahamowań, nie jest zakłócona, prace przebiegają zgodnie z planem" - wskazał.

Minister zaznaczył, że przygotowane koncepcje dotyczą trzech miejscowości, które były podane i zakładane w pierwotnym kształcie projektu. Jednak - jak mówił - "Nowy Świat zyskuje najlepsze warunki, jeśli chodzi o inwestycje, raport oddziaływania środowiskowego oraz ewentualne kompensacje, które trzeba uczynić w ramach dochowania sztuki budowlanej czy też wykonania tej inwestycji zgodnie z dyrektywami, przede wszystkim środowiskowymi".

"Inwestycja budowy kanału żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną jest jednym z priorytetów naszego ministerstwa i naszego rządu, co do realizacji" - zapewnił.

"Projekt programu wieloletniego, który został przyjęty w zeszłym roku, opiewający na kwotę 880 mln zł, ma trwałe finansowanie i w tym zakresie nie przewidujemy żadnych zmian. Do tego została przyjęta specustawa, która ma na celu przyspieszenie działań i likwidację wszelkich barier wynikających z tytułów administracyjnych czy też związanych z odwołaniami i wydłużonymi terminami w zakresie wyjaśniania wszelkich uwag" - mówił.

Przypomniał, że podstawowym elementem i wykładnią budowy tego kanału jest zachowanie bezpieczeństwa państwa i swobodnej żeglugi na Zalewie Wiślanym, co - jak zaznaczył - oczywiście nie zwalnia przed wszelkimi rygorami wynikającymi z zakresu i obowiązywania dyrektyw unijnych w zakresie ochrony środowiska, jak i również krajowych.

Jeszcze w czwartek minister będzie uczestniczył w odbywającym się w Tolkmicku wyjazdowym posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas którego szczegółowo poinformuje o stanie przygotowań budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Minister ma też przedstawić informację na temat wpływu budowy tego kanału na rozwój gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Podczas posiedzenia zaplanowano dyskusję o możliwości wydzielenia z Urzędu Morskiego w Gdyni delegatury w Elblągu, jako samodzielnej jednostki administracyjnej.

Już na początku września Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował PAP, że "wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat". Przypomniał, że w tym miejscu Mierzeja Wiślana jest najwęższa, przez co najmniejszy urobek po przekopaniu będzie do zagospodarowania.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł. (PAP)

autorzy: Agnieszka Libudzka, Marcin Boguszewski

edytor: Bożena Dymkowska

ali/ mbo/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 13 tindala

To chyba naturalne że budujesz własne drzwi do swojego domu, jeżeli sąsiad z którego "grzeczności" do tej pory korzystasz , raz Ci pozwala przejść przez swoje a raz nie. A argumentów za i przeciw można jak przy każdej inwestycji przytaczać mrowie. "A po co nam to a po co nam tamto". Same "mundre" dookoła.

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
31 25 hdrvn

Czy ktoś może mi wytłumaczyć CO ma pływać przez ten kanał?

! Odpowiedz
18 22 jaguar_61

nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem 30 linijek tekstu?????

! Odpowiedz
12 19 antybolszewik odpowiada jaguar_61

Ja przeczytałem. Chodzi o żaglówki
Wydanie na to 2 mld zł jest wspaniałym pomysłem
Dostaniemy za to następnego igNobla z Ekonomii

! Odpowiedz
0 3 hdrvn odpowiada antybolszewik

Własnie o to mi chodziło, budujemy kanał dla żaglówek za 880 mln?

! Odpowiedz
19 6 etaurus

Wegiel jest wysylany z Gdanska i Hamburga, a tam nie ma kopalń...

! Odpowiedz
32 46 jarekzbyszek

Typowa barka reńska ma wymiary 135 m długości i 13,5 m szerokości. Nie zmieści się. Głębokość Zalewy Wiślanego i rzeki Elbląg to niewiele ponad 2 metry. Czyli kopać trzeba będzie od zatoki do Elbląga. Jakie towary będą wysyłane statkami z Elbląga jak tam przemysł jest w zaniku?

! Odpowiedz
30 36 ajwaj

kajaki torpedowo-rakietowe gen. M. przejda :)

! Odpowiedz
11 23 mkx

Barką chcesz po Bałtyku pływać?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil