Grecka giełda wraca do życia wielkimi spadkami

Po pięciu tygodniach przerwy giełda w Atenach ponownie została otwarta. Poniedziałkowe notowania główny indeks rozpoczął spadkiem o ponad 20%.

Ateńska giełda pozostawała nieczynna od 29 czerwca, gdy władze w Atenach zdecydowały się również zamknąć banki i wprowadzić kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego, gdyby klienci masowo zaczęli wypłacać oszczędności.

Pierwsza po ponad miesięcznej przerwie sesja w Atenach rozpoczęła się od spadku głównego indeksu o 22,9%. Jak można było przewidzieć, pod szczególna presją znajduje się sektor finansowy - spadki akcji banków zbliżają się do limitu na poziomie -30%.

Główny indeks ateńskiego parkietu znajduje się obecnie (615 pkt.) na najniższym poziomie od czerwca 2012 r. Od początku 2015 r. indeks ten stracił 24,56%.

Giełda grecka wznowiła swoją działalność, jednak w jej funkcjonowaniu wciąż obowiązują restrykcje. Grecy w dalszym ciągu nie mogą swobodnie korzystać ze swoich pieniędzy w bankach, w związku z czym obowiązuje tygodniowy limit wypłat w wysokości 420 euro. Chcąc zatem inwestować na giełdzie, obywatele Hellady muszą korzystać z nowych środków finansowych.

Restrykcje te, w porozumieniu z Europejskim Bankiem Centralnym, wprowadzono po to, aby powstrzymać odpływ środków z lokat bankowych na rynek akcji. Ograniczenia te nie dotyczą obcokrajowców.

Do dziś obowiązuje także zakaz krótkiej sprzedaży, który zdaniem nieoficjalnych wciąż doniesień zostanie wydłużony. Komunikatu w tej sprawie spodziewać można się po południu.

Kolejne rozmowy

Dziś w Atenach rozpoczynają się także kolejne spotkania z wierzycielami. Tematem dzisiejszych rozmów będą działania antykorupcyjne, funkcjonowanie systemu sprawiedliwości i polityka podatkowa. Stronie greckiej zależy na jak najszybszym uzyskaniu pierwszej raty pożyczki w wysokości 20-25 miliardów euro na pokrycie swoich długów. W zamian za to Grecja będzie musiała wprowadzić nowe reformy.

Aktualizacja. Po 12.30 skala spadków wyhamowała do 17%.

/mz, IAR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 ~plutarch

@batavus
To ty rozsiewasz te teorie ekonomiczne wyssane z brudnego palca (KGB), na stronach zmianynaziemi i systemwkryzysie i na innych. Widać jak na dłoni, że działasz w interesie Putina, chociażby nowy artykuł pt: "Dlaczego Izrael obawia się porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego?" Pomieszanie z poplątaniem (celowe), po to, żeby zrobić kisiel z mózgów, a wszystko w interesie Rosji. Na tych samych stronach walicie w Izrael, Ukrainę, a teraz boicie się, że Iran zaleje rynek ropą i znów matuszka Rasija dostanie po ... Na tych samych stronach wklejacie linki do wypowiedzi S. Krajskiego i jego chorych teorii, że masoni zawładnęli światem i wprowadzają NWO. Może młody, tępawy prekariusz europejski łyknie te ściemnione teorie, ale na krótką metę. I powiem ci, Putin odpowie przed historią za zmasowany, sponsorowany atak na prawdę, zafałszowanie historii, mieszanie pojęć, wprowadzanie w błąd i sianie hejtu między ludźmi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~spoko

To już za nami DZIĘKI populizmowi !!!

- Kto za tym stoi ???

- W co, WY gracie ???. Do czego DĄŻYCIE ??? !!! - NOWY MODEL???-
NOWA IDEOLOGIA ???!!! - (politycy jasno i klarownie !!!)

Podatek Bankowy.

Sprzedany LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodujący „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja PIS

Przychody urocznowione:
ok. 6 mld PLN = 0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)
Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):
1. STRATY ok.150 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).
urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = 10-12 mld PLN
Koszty(uroczno.) – Przychody(uroczno.) =(10-12 mld PLN) - 6 mld PLN = (4-6) mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:
Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,24-0,36)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (70-180)% w skali roku i zależy od formuły matematycznej. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (2,5-4,5)%.

Rachunek zysków i strat po SKARCENIU przez NBP Lipiec 2015 (podatek bankowy ≤ 0,39):
Lipcowe wypowiedzi NBP mogą zdefiniować te straty w 2015r. na ok 75 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 20017r.
1 .STRATY2015r. ok. 75 mld PLN w 20015 r.
2. od 2017 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:
Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = 8 - 12 mld PLN
Koszty(uroczno.) – Przychody(uroczno.) =(8-12 mld PLN) - 6 mld PLN = (2-6) mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,12-0,36)% PKB w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (35-180)% w skali roku i zależy od formuły matematycznej.
Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (2,5-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Nie chcę „ PROVIDENTA ”.


Podsumowanie:
To co PIS proponuje to jest zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).
Nie dla IDIOTÓW !!! Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 200 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !!! ( 1 bilion 200 mld/PLN to depozyty obywateli i przedsiębiorców)
Nie ma co się SPINAĆ !!!
Ludzi rozumiejących to zagadnienie jest góra 10.000-20.000 osób.
SPOŁECZEŃSTWO liczy 38 mln osób, oczywiście WYBORCÓW jest znacznie mniej.
Chodzi tylko i wyłącznie o GŁOSY!!!, a POLITYK powinien być ODPOWIEDZIALNY, SZCZERY i ponosić tego konsekwencje PRAWNE za SKUTKI swoich WYPOWIEDZI,!

Propozycja PIS, w skrócie i obrazowo:

PIERWOTNA
„ Karta członkowska wejścia do „ BIEDRONKI ” jednorazowo 75 PLN i mleko 5 PLN/litr ”
– lub bez tego podatku, tak jak obecnie mleko 2,5 PLN/litr i wejście NIEODPŁATNE ”

Po skarceniu przez NBP Lipiec 20015
„ Karta członkowska wejścia do „ BIEDRONKI ” jednorazowo 38 PLN w 2015 r. i mleko 4 PLN/litr od 2017r – lub bez tego podatku, tak jak obecnie mleko 2,5 PLN/litr i wejście NIEODPŁATNE ”


Propozycja KUKIZ

PODATEK BANKOWY nawet: 3,9% rocznie wartości aktywów bankowych
ok. 60 mld PLN = 3,9% * (1 bilion 600 mld PLN/rocznie)

źródło:http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
sprostowań późniejszych brak

Podsumowanie propozycji:
ODLOT !!!
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi, jest lepszy do GREKA
Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!

CO doprowadziło do takich populistycznych propozycji. Zbliżające się WYBORY Niezadowolenie społeczne(liczba potencjalnych WYBORCÓW !!!),

Kto jest ODPOWIEDZIALNY: INSTYTUCJE państwowe (pośrednio banki i czynnik ludzki) !!! Jakie ?:

Gdzie był KNF w latach 2005-2009 oraz Urząd Ochrony Konsumentów!!!.
Politycy CHEŁPILI się wtedy wzrostami gospodarczymi wywołanymi takimi produktami jak:

1. Kredyty hipoteczne w CHF
2. Ubezpieczenia na Życie ze składkami regularnymi

Przecież Państwo zbierało podatki: od branży budowlanej, finansowej, ubezpieczeniowej i rynku kapitałowego !!!. Chyba tylko po to by żyło „wam” się lepiej !!!. Teraz chcecie PODATKIEM BANKOWYM pozyskać głosy „nieświadomych wyborców”. Dlaczego nikt z was nie zaproponuje rozwiązania lub złagodzenia tego problemu przy wykorzystaniu 15-25 mld USD z naszych, społeczeństwa pieniędzy zgromadzonych w NBP( łącznie 105 mld USD). Rozłożonych np. w pięcioletnim wehikule transferowym lub nawet ich przesuniętym w czasie rewersem, zabezpieczoną skutecznie inżynierią finansową i wypchaną na rynki zagraniczne. Nazwa produktowa „ DOBRY DOM POLSKA ”. Jeśli jako dobrzy gospodarze DBACIE o dobro społeczeństwa, to dlaczego nie chcecie wykorzystać do tego tych środków . Oczywiście obsłużyć proporcjonalnie kredyty hipoteczne denominowane w CHF, USD, EURO i PLN.
Na początku 2006 r. Związek Banków Polskich - głównie pod naciskiem dużych banków - zwrócił się do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego z prośbą o wprowadzenie zakazu udzielania kredytów walutowych. - Zadłużać trzeba się w tej walucie, w której się zarabia - mówili zgodnie ówczesny prezes Banku Pekao Jan Krzysztof Bielecki i szefujący ING Bankowi Śląskiemu Brunon Bartkiewicz. - Nie chcę patrzeć, jak moi klienci bankrutują, bo zmienił się kurs waluty - grzmiał Bielecki.
Inicjatywę wielkich banków oprotestowały jednak mniejsze, które zarabiały głównie na kredytach walutowych (miały one wyższą marżę). Ostrzegały, że taki zakaz zamknąłby drogę do kredytu hipotecznego nawet co czwartemu chętnemu. W spór zaangażowali się rządzący w tym czasie Polską politycy PiS. - Nie rozumiem polityki utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz.

oto jak Duda i PIS pomogli frankowiczom i jak pomogą na jesieni
Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego z 2006r.
http://www.pis.org.pl/article.php?id=4415
https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-polski-system-finansowy-jest-stabilny-3386225.html
Im chodzi tylko o NASZE głosy !!! Teraz coś handlują. Nie jestem przeciwnikiem PIS, ale jak to rozwiązanie wprowadzi to się sam POGRĄŻY( a nie wprowadzi, bo to pod publiczkę).
Chcę tylko RZETELNYCH kalkulacji, ODPOWIEDZIALNOŚCI i elementarnej SZCZEROŚCI WSZYTKICH polityków i tyle w temacie !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~spoko

Proszę PIS i KUKIZA o przedstawienie symulacji wpływu PODATKU BANKOWEGO na PKB Polski w roku 2015 i kolejnych latach, łącznie symulacjami wariantów oraz analizą wrażliwości z uwzględnieniem oczekiwanych zachowań parametrów sektora bankowego i rozkładem ich zmian .
Prawo gwarantuje mi PRAWO, do uczestnictwa w WYBORACH. Nigdzie nie jest napisane, że mam oddać GŁOS nie będąc świadomym tego co czynię, czyli daje mi prawo do pełnej ŚWIADOMOŚCI. Jest to zagwarantowane KONSTYTUCJĄ RP. Te INFORMACJE nie mają prawa być POUFNE !!!!!
była propozycja PODATKU BANKOWEGO, to i była RZETELNA kalkulacja !!!

- tak, czy nie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~anonim odpowiada ~spoko

kurde człowieku ja się z tobą w 100% zgadzam ale przesadzasz z tymi postami co artykuł widzę twój post na ciągle na ten sam temat i nie ma znaczenia czy ma to jakiś związek z nim czy nie (jednak zaznaczam, iż zgadzam się z twoją opinią, jednak byłbym wdzięczny gdybyś trochę odpuścił bo już szlag mnie trafia gdy po dziesiąty trafiam na tę samą opinie)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~spoko odpowiada ~anonim

Nie potrzebuję popleczników.

Niech PIS i KUKIZ przedłożą KALKULACJE !!! - o to mi chodzi

Przecież treść jest zmieniona !!!. Widzę, że nie czytałeś

Mam tez w d.....e PO, czy PSL

! Odpowiedz
1 2 ~spoko odpowiada ~anonim

omijaj !!! - jak ciebie nie interesuje !!!!!!!!!

! Odpowiedz
3 3 ~gary

Na świecie coraz częściej słyszymy o popieraniu odejścia od gotówki. Pytanie co poza wygodą zaoferuje nam elektroniczny pieniądz? Całodobową inwigilację oraz kontrolę majątku każdego obywatela. O tym w mediach jednak nie mówią. Obejrzyjcie wywiad, który otworzy Wam oczy na ideę społeczeństwa bezgotówkowego: https: //www.youtube.com/watch?v=ct5FREOO5xg

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~plutarch

bredy upalne

! Odpowiedz
0 4 ~qń

Grecja powinna wyjść z strefy euro i z unii oraz ogłosić bankructwo w 2010 roku jak miała 100 miliardów dolarów długu .Teraz jak ma ponad 300 mld długu to nie ma najmniejszych szans być w unii i jego spłatę a cwane zydki wiedzą o tym i teraz będą kombinować jak ograbić Grecję z wysp i reszty majątku

! Odpowiedz
1 4 ~oko

Nasz warzywniak na 3 letnim minimum a Atenom jeszcze troche brakuje ,bua ha ha .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 3,20% 47 897,84
2020-05-26 17:15:01
WIG20 3,95% 1 709,71
2020-05-26 17:15:00
WIG30 3,86% 1 974,65
2020-05-26 17:15:01
MWIG40 1,79% 3 380,91
2020-05-26 17:15:02
DAX 1,00% 11 504,65
2020-05-26 17:37:00
NASDAQ 0,17% 9 340,22
2020-05-26 22:03:00
SP500 1,23% 2 991,77
2020-05-26 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.