Grecja walczy z Airbnb. Będą kary dla nielegalnie wynajmujących mieszkania

Airbnb już od kilku lat zmaga się z licznymi problemami w wielu państwach. Teraz dołącza do nich także Grecja. Tamtejszy Urząd ds. Przychodów Publicznych (AADE) będzie nakładał kary na nielegalnie wynajmujących mieszkania.

(YAY Foto)

Jak informuje "Rzeczpospolita", osoby lub firmy, które nielegalnie wynajmują lokale w Grecji, może spotkać niemiła niespodzianka - 5 tysięcy euro kary. AADE sprawdził, kto z ogłaszających się na platformie nie zgłosił działalności w zakresie najmu krótkoterminowego. Wyniki? Ponad 20 tysięcy tych miejsc nie jest zarejestrowanych w urzędzie. Od podatków stroniło też 130 firm reklamujących się na portalu.

Urząd zapowiedział także kontrole innych stron internetowych zajmujących się wynajmem krótkoterminowym. Sprawdzone zostaną płatności realizowane przelewami czy kartami kredytowymi, które wpłyną na konta firm posiadających grecki numer identyfikacji podatkowej. Jeśli jakieś kwoty nie zostały wliczone do przychodów, właściciele będą musieli zapłacić karę.

Jak czytamy w "Rz", na zakup mieszkania w okolicy Akropolu w 2018 roku trzeba było wydać o 93 proc. (!) więcej niż 2016 roku, natomiast cena wynajmu wzrosła o 58,5 proc.

Airbnb nie po raz pierwszy musi zmagać się z podobnymi problemami. W 2016 i 2017 roku na firmę karę nałożyła Barcelona, później Madryt chciał zakazać wynajmowania prywatnych mieszkań turystom. Na początku tego roku Paryż pozwał platformę na 12,5 mln euro za opublikowanie 1000 nielegalnych ogłoszeń.

Niewykluczone, że w Polsce też proceder wynajmu krótkoterminowego zostanie ukrócony.

Jak korzystać z Airbnb. Zasady, opłaty, kary

Airbnb oferuje noclegi na każdą kieszeń w ponad 65 000 miast i 191 krajach. Jest alternatywą dla podróżujących i turystów, ale również sposobem na dodatkowy dochód dla osób, które posiadają wolną przestrzeń do wynajęcia.

 

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 31 jendreka

Co to jest nielegalne wynajmowanie mieszkania? Moje i mogę z nim robić co chce, na tym polega wolnosc, rowniez wolnosc dysponowania swoja wlasnoscią. własność. Ta cała gratka o wolności i własności to bzdury.

! Odpowiedz
4 21 mknowak

Nie ma nic nielegalnego w wynajmowaniu mieszkania pod warunkiem że płacisz podatki czyli VAT 8% i podatek dochodowy bo nie wiem czy wiesz ale wynajem przez portale to działalność zorganizowana a jako taka nosi znamiona działalności gospodarczej więc należy taką działalność założyć i można legalnie z punktu widzenia ZUS i US wynajmować lokal.
to nie chodzi o to że AiRBnB jest nielegalne tylko o to, że obiekty które wynajmują przez ten portal nie wystawiają żadnych dokumentów księgowych. Jeśli wiesz jak działa AiRBnB to powinieneś wiedzieć że jak tylko wejdzie tam US to zajedzie wszystkich nielegalnych bo tam wszystko jest płacone przelewami a każdy "gospodarz" jest zarejestrowany i AiRBnB udostępni te dane US tak jak to zrobiło własnie w Grecji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 silvio_gesell

Chodzi o podatek a nie airbnb.

! Odpowiedz
9 6 ferdynantkiepski

w Polsce tez przyjdzie czas, że zabronią airbnb, albo Unia z góry zakaze... Hiszpania zakazała Ubera i airbnb, teraz Grecja zakazuje airbnb, jestem pewny, że lobby hotelarskie wylobbuje odgórne dobre przepisy w całej Uniii

! Odpowiedz
5 35 open_mind

Problemem są rządy a nie ludzie pragnący żyć na jako takim poziomie

! Odpowiedz
20 48 antek10

Komuna! Zabraniają włascicielowi mieszkania wynajmowac je.

! Odpowiedz
37 36 detektorjusia

Pomyśl zanim coś napiszesz. Przeznaczenie mieszkań jest inne jak hoteli, ciekawe czy byłbyś taki szczęśliwy jak mieszkając w kamienicy połowa mieszkań zamieniłaby się w AirBnB, pijani goście wracający po północy staliby się normą i pełno obcych ludzi na schodach. Idąc dalej, Twoje dorastające dziecko chciałoby kupić mieszkanie w okolicy i nie da się bo ceny podbite przez AirBnB i bogatych turystów zza granicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 5 greatmongo odpowiada detektorjusia

Airbnb to nie hotel. Kwestie zniszczen mozna zalatwic latwo dodatkowa oplata na rzecz wspolnoty, a nie tylko i wylacznie zakazywac.

A ceny mieszkan nie sa wina airbnb, bo airbnb istnieje tylko w centrach miast.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada detektorjusia

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 72 andregru

Lobby hotelarski ma duży wpływ na przepisy. Nie każdego będzie stać na hotel zamiast prywatnego wynajmu .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne