REKLAMA

Gotówka na wakacje – z bankomatu, kantoru czy banku?

Michał Kisiel2013-08-08 14:29analityk Bankier.pl
publikacja
2013-08-08 14:29

Karty płatnicze na zawsze zmieniły sposób, w jaki podróżujemy. Kiedyś należało mieć ze sobą wyliczoną gotówkę lub czeki podróżne. Niespodziewane wydatki mogły spowodować, że wakacyjny budżet został przekroczony, a podróżnik był zdany na pomoc rodziny. Dziś łatwiej iść na żywioł, ale zapas gotówki na start - nawet niewielki - warto mieć ze sobą, zwłaszcza jeśli udajemy się w jakieś egzotyczne miejsce.

Jeszcze kilka lat temu po walutę mogliśmy się wybrać tylko do banku lub kantoru. Kantory z reguły wygrywały ceną i elastycznością, często oferując zniżki przy wymianie większych kwot. Dziś mamy nieco więcej możliwości, a jeśli wybieramy się do kraju, w którym płaci się w euro lub w dolarach, to możemy także skorzystać z rachunku walutowego lub karty przedpłaconej, z których gotówkę wypłacimy na korzystnych warunkach już na miejscu.

Bankomaty już są w strefie euro

Wiosną tego roku sieć Euronet uruchomiła testowo usługę wypłat gotówki w walucie euro. Na razie mogą z niej skorzystać tylko mieszkańcy Warszawy, ale wkrótce ma się ona pojawić w innych miastach Polski.

Aby wypłacić pieniądze, wystarczy zwykła karta do konta osobistego prowadzonego w złotych. Bankomat wypłaca banknoty o nominale 50 euro, maksymalnie 2 tysiące euro za jednym razem. Nasz rachunek zostanie oczywiście obciążony w złotych, po kursie, który zostanie wyświetlony na ekranie przed operacją. Cena proponowana przez sieć Euronet nie odbiega znacząco od warunków oferowanych przez klasyczne kantory.

Kurs sprzedaży euro, 6 lipca 2013 o godzinie 14.00

Bankomaty Euronet – 4,2288 zł

Kantor stacjonarny Gant we Wrocławiu – 4,23 zł

Kantor stacjonarny w CH Borek we Wrocławiu – 4,23 zł

Kantor internetowy Internetowykantor.pl – 4,2306 zł

Kantor internetowy Cinkciarz.pl – 4,2237 zł

Kantor online Alior Bank – 4,2269 zł

Serwis wymiany walut Walutomat.pl – 4,22 zł (plus prowizja)

Możliwość szybkiej wypłaty w bankomacie na pewno docenią osoby, które w pośpiechu załatwiają wakacyjne sprawunki. W ten sposób nie kupimy jednak chorwackiej kuny czy duńskiej korony.

Tradycyjne kantory mają konkurencję w bankach

Mniej popularne waluty z chęcią sprzedadzą nam stacjonarne kantory, które często obracają także egzotycznymi tureckimi lirami czy bułgarskimi lewami. Ceny najrzadziej wymienianych walut mogą jednak okazać się niezbyt atrakcyjne – przewożąc za granicę dolary lub euro, nieraz na miejscu uzyskamy lepsze warunki.

Ostatnim miejscem, do którego wyjeżdżający kierowali się niegdyś po gotówkę, był bank. Warunki oferowane przez bankowców najczęściej nie należały do najatrakcyjniejszych, zwłaszcza gdy w grę wchodziły niewielkie kwoty. Dziś niektóre instytucje starają się odzyskać ten rynek. Przykładem może być Alior Bank, w którym w każdej placówce możemy wymienić euro, dolary, franki szwajcarskie i funty po kursach zbliżonych do kantorowych.

Internet dla łowców najniższej ceny

Na polskim rynku kilka lat temu zadebiutowały internetowe serwisy pośredniczące w wymianie walut. Część z nich to elektroniczna wersja kantoru, zarabiającego na różnicy pomiędzy ceną kupna a sprzedaży, inne korzystają z odmiennego modelu działania – zakupów grupowych lub rynku internetowego.

E-kantory, korzystając m.in. z niskich kosztów prowadzenia działalności, oferują najatrakcyjniejsze kursy wymiany. Aby zamienić bezgotówkowe euro, funty lub dolary na gotówkę, trzeba mieć konto walutowe w banku oraz kartę płatniczą, z której wypłacimy środki u celu podróży. Można także sięgnąć po walutową kartę przedpłaconą (oferują ją cinkciarz.pl i inkantor.pl), która sprawdzi się, jeśli jesteśmy gotowi zapłacić za jej wydanie i nie myślimy o obracaniu większymi kwotami.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

[email protected]

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
marlenkaaa
Ja natomiast mam konto w banku sygma i jestem zadowolona i nie muszę zwracać uwagi na jakieś kursy ,bo wiem ,że i tak będę na plusie.
~Jan Kowalski
Chłopie za 27 zeta można przygotować obiad dla 4-osobowej rodziny !!!
~890
Kantory można znaleźć w internecie więc fajnie wymieniać właśnie przez sieć. http://strefawalut.pl
~koko
Fajnie jak bank daje możliwość darmowego korzystania z wszystkich bankomatów, to zdecydowanie ułatwienie w czasie podroży. W Getin Up jest taka możliwość
~tosiek odpowiada ~koko
Ja równiez nie mam na co narzekac w Getin Up mam wszystko co chce za darmo
~gotki odpowiada ~tosiek
Jesli tak zachwalacie to ja chyba też sobie załoze to konto getin up, sporo jeżdze autem i ta promocja dla kierowców mi pasuje
~czng odpowiada ~koko
Ja dostalem 200 zł na start za zalozenie Getin Up. super sprawa.
~robinek odpowiada ~tosiek
w Getin Up najlepsze jest to ze wszystko masz za darmo a do tego mozna zaoszczedzic na róznych promocjach czy wziac debet 1000 zł bez prowizji
~gokard
Korzystam z prepaida inkantor.Rewelka,koszt 10 złotych na rok.
~krk
polecam Banki jak wykoszą konkurencje to zobaczycie wtedy jakie dostaniecie piękne kursy walut!!!
Ja korzystam tylko z normalnych kantorów nigdy nie miałem kłopotów a ceny mnie za bardzo nie obchodzą bo jak mam zapłacić euro po 4.2230 w banku a u znajomego dostanę nawet po 4.25 to wolę dać zarobić człowiekowi niż bankom !!!!
nawet
polecam Banki jak wykoszą konkurencje to zobaczycie wtedy jakie dostaniecie piękne kursy walut!!!
Ja korzystam tylko z normalnych kantorów nigdy nie miałem kłopotów a ceny mnie za bardzo nie obchodzą bo jak mam zapłacić euro po 4.2230 w banku a u znajomego dostanę nawet po 4.25 to wolę dać zarobić człowiekowi niż bankom !!!!
nawet biorąc 1000 euro różnica jest tylko 27zł co to za pieniądze niech facet ma i utrzymuje rodzinę !!!
a waluty typu BGN lewa bułgarska wychodzi drożej w kantorze pod warunkiem że ktoś w Bułgarii w kantorze nie wysadzi cię w kosmos na 100euro!!!
wspierajcie rodzime biznesy i nie bądźcie chytrzy w końcu to są wakacje!!!!

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki