REKLAMA

Gospodarka dwóch prędkości w podwójnej recesji

2021-03-03 10:04
publikacja
2021-03-03 10:04
fot. M-Foto / Shutterstock

Luty nie przyniósł poprawy w gospodarce strefy euro. Łączony wskaźnik PMI dla usług i przemysłu nadal sygnalizuje pogorszenie koniunktury gospodarczej, sygnalizując drugą recesję w eurolandzie.

Łączony wskaźnik PMI dla usług i przemysłu strefy euro osiągnął wartość 48,8 pkt wobec wstępnie raportowanych 48,1 pkt i 47,8 pkt w styczniu – poinformowała firma badawcza IHS Markit. W dalszym ciągu są to odczyty poniżej 50 punktów sygnalizujące spadek aktywności ekonomicznej w krajach unii walutowej.

/ Bankier.pl

Od kilku miesięcy w Europie mamy do czynienia z gospodarką dwóch prędkości. Aktywność w przemyśle rośnie w tempie niewidzianym od trzech lat. Popyt na dobra materialne jest olbrzymi, fabryki nie nadążają z realizacją zamówień i gremialnie podnoszą ceny wyrobów gotowych. Natomiast w sektorze usług przybitym polityką lockdownów obserwujemy głęboką recesję.

Podczas gdy „przemysłowy” PMI dla strefy euro przekracza poziom 60 punktów, to analogiczny wskaźnik dla sektora usług w lutym wyniósł zaledwie 45,7 pkt. To niewiele więcej niż w styczniu (45,4 pkt) i wyraźnie poniżej bariery 50 punktów rozdzielającej wzrost od regresu w badanym sektorze. Odczyty wyraźnie niższe od 50 pkt sygnalizują szybki spadek aktywności ekonomicznej.

- Czwarty z rzędu miesięczny spadek aktywności ekonomicznej stawia strefę euro na kursie do podwójnej recesji, aczkolwiek malejące tempo spadku podkreśla, że ostatnie spowolnienie wydaje się mniej poważne niż pierwsze uderzenie pandemii w zeszłym roku – skomentował wyniki badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

- Jednakże staje się jasne, że wiele antywirusowych środków pozostanie w mocy jeszcze przez jakiś czas, po części z powodu spowolnienia procesu szczepień. To może ciążyć gospodarce w drugiej połowie roku i osłabić ożywienie – dodał Williamson.

W rezultacie wartości łączonych wskaźników PMI w poszczególnych krajach strefy euro są pochodną restrykcyjności lockdownu oraz siły sektora przemysłowego. W lutym pod tym względem najlepiej wypadały Włochy (51,4 pkt) oraz Niemcy (51,1 pkt). Pod linia 50 punktów znalazła się Francja (47 pkt) oraz Hiszpania (54,1 pkt). Natomiast najgorsza koniunktura panowała w Irlandii, gdzie łączony PMI spadł do zaledwie 42,7 pkt.

KK

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki