REKLAMA

Zaległości produkcyjne w przemyśle najwyższe od 14 lat

Ignacy Morawski2021-03-02 07:15założyciel SpotData.pl
publikacja
2021-03-02 07:15
fot. Kateryna Babaieva / Pexels

Z pierwszych danych za luty wynika, że doskonała koniunktura w światowym przemyśle utrzymuje się bez większych zaburzeń. Indeksy nastrojów w przetwórstwie rosną, a realne dane o eksporcie z Korei — kraju raportującego dane bardzo szybko — potwierdzają, że popyt na towary jest bardzo duży. Problemy występują natomiast po stronie podażowej. Różne ograniczenia sprawiają, że firmy nie nadążają z realizacją zamówień, a zaległości produkcyjne są najwyższe od 14 lat.

Początek miesiąca zawsze przynosi dwa ciekawe zestawy informacji, które opisują koniunkturę w przemyśle. Publikacja indeksów PMI, opartych na badaniach ankietowych prowadzonych przez firmę Markit wśród menedżerów zamówień, pozwala zorientować się w nastrojach w branży i subiektywnej ocenie sytuacji. Dane o eksporcie Korei Płd. natomiast to pierwszy sygnał z realnej gospodarki światowej — nadchodzą one bardzo szybko i są wysoko skorelowane z produkcją na świecie, którą poznajemy dopiero po wielu tygodniach.

PMI dla Polski wzrósł w lutym do 53,4 pkt wobec 51,8 pkt w styczniu. Był to najwyższy odczyt od 32 miesięcy. Zamówienia eksportowe rosną najszybciej od 41 miesięcy, a zaległości produkcyjne są najwyższe od… 169 miesięcy (od stycznia 2007 r.). Świadczy to o tym, że za mocnym popytem nie nadąża podaż, co wynika m.in. z problemów z dostawami. Przejawem tego zjawiska jest czterokrotny wzrost cen wynajmu kontenerów na trasach z Azji. Duży popyt łączy się z problemami z odsyłaniem kontenerów, wynikającymi z zamrożenia aktywności w niektórych portach w wyniku pandemii.

/ Puls Biznesu

Eksport Korei Płd. w lutym wzrósł o 9,5 proc. To nieznacznie mniej niż 11,4 proc. zanotowane w styczniu. To wciąż bardzo wysoki wzrost, świadczący o tym, że światowy system przemysłowy działa na najwyższych obrotach. Dotyczy to szczególnie branż trwałych dóbr konsumpcyjnych, czyli elektroniki, AGD/RTV oraz — w coraz większym stopniu — motoryzacji.

Czy tak doskonałe trendy będą kontynuowane? Wiele wskazuje na to, że tak. Skoro przemysł przejechał po jesiennej fali epidemii jak czołg po wertepach, czyli bez większych zaburzeń trajektorii, a zaburzenia podażowe nie zdusiły nastrojów, to trudno oczekiwać, że w kolejnych miesiącach wydarzy się coś negatywnego.

Pewne sygnały zmuszające do ostrożniejszego spojrzenia w przyszłość płyną jednak z Chin. Indeks PMI obniżył się tam w lutym do najniższego poziomu od maja — do 50,6 pkt, a subindeks mierzący ocenę zamówień eksportowych spadł poniżej krytycznej granicy 50 pkt, oddzielającej recesję od ekspansji. W chińskich danych z pierwszych miesięcy roku zawsze jest dużo szumu ze względu na przerwy w pracy związane z obchodami chińskiego nowego roku, więc z tego spadku nastrojów nie można wyciągać nadmiernie pesymistycznych wniosków. Bardzo możliwe jednak, że koniunktura w światowym przemyśle zbliża się do szczytu.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Tak mi się wydaje, że łatwiej drukować pieniądze niż produkować towary, dobrze, że ludzie trochę tej pachnącej kasy odkładają...
marxs
jeszcze naPISz Pan że mieszkania drożeją

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki