Gospodarcze potknięcie "bezpiecznej przystani"

Krzysztof Kolany2016-02-16 09:34główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-16 09:34
fot. Jakub Porzycki / FORUM

Jeden z liderów europejskiego wzrostu gospodarczego w poprzednim kwartale zaliczył nieoczekiwany spadek produktu krajowego brutto. W ten sposób Czechy dołączyły do oddziału „chorych ludzi” Europy.

W czwartym kwartale 2015 roku PKB Czech był o 0,1% mniejszy niż kwartał wcześniej oraz 3,9% wyższy niż rok wcześniej. Kwartalny spadek czeskiego PKB to spore rozczarowanie. Ekonomiści spodziewali się wzrostu gospodarczego na poziomie 0,4% kdk i 4,7% rdr wobec 0,5% kdk i 4,7% rdr odnotowanych kwartał wcześniej.

Czechy do niedawna były jednym z liderów europejskiego wzrostu. W trzecim kwartale 2015 roku gospodarka naszych południowych sąsiadów rosła w tempie 4,5% rdr (dane Eurostatu), co było jednym z lepszych wyników wśród krajów Unii Europejskiej. Szybciej rosły jedynie Irlandia, Luksemburg i Malta.

Spadek czeskiego PKB odnotowany w czwartym kwartale stawia ten kraj obok Grecji (-0,6% kdk) i Finlandii (-0,1% kdk) – czyli jedynych państw unijnych pozostających w recesji w drugiej połowie ubiegłego roku.

Rynek dość spokojnie przyjął rozczarowujące dane z czeskiej gospodarki. Cena euro wzrosła o jednego halerza, do 27,03 koron. Pomimo niemal zerowych stóp procentowych kurs czeskiej waluty w relacji do euro wykazuje niespotykaną dla naszego regionu stabilność i od jesieni 2013 roku oscyluje wokół poziomu 27 koron za euro.

Ze względu na niską zmienność kursu korony oraz bardzo niskie rentowności obligacji skarbowych Czechy zaczęto nazywać „słowiańską Szwajcarią” – czyli lokalną wersją bezpiecznej przystani dla zagranicznego kapitału.

Czy czeka nas powtórka kryzysu z 2008?

Czy czeka nas powtórka kryzysu z 2008?

Paniczna wyprzedaż akcji banków sprawiła, że styczeń i luty A.D. 2016 przywołały wspomnienia sprzed ośmiu lat. Ekonomiści i decydenci zapewniają, że wszelkie podobieństwa są czysto przypadkowe. I mają rację. Bo tym razem będzie jeszcze gorzej - pisze Krzysztof Kolany.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~opty
...Czesi się starzeją i im spada (opada ?).....jęsli o 0,1 tylko ,to żaden problem.....
~koy
Mimo, że wiem jak trudno jest stworzyć samodzielną analizę jakiegoś zdarzenia, a jak łatwo jest je potem krytykować, to powiem krótko: Panie Krzysztofie walnął Pan jak dzik w sosnę.
~Yetti
IV kwartał r/r mają wzrost +3,9 % i to stawia ich obok Grecji?
~niepelnosprawny_org
pipiki sa ok
~kwaki
jak przez 8 lat "było" się zieloną wyspą to gdzie były czechy- kosmosie?
~bank24_blox_pl
W 2008, 2012 i 2013 mieli recesję...
~Czytelnik
"Spadek czeskiego PKB odnotowany w czwartym kwartale stawia ten kraj obok Grecji (-0,6% kdk) i Finlandii (-0,1% kdk) – czyli jednych państw unijnych pozostających w recesji w drugiej połowie ubiegłego roku." - takie stwierdzenia bazujące na danych liczonych przy użyciu indeksu łańcuchowego po wcześniejszym wyeliminowaniu "Spadek czeskiego PKB odnotowany w czwartym kwartale stawia ten kraj obok Grecji (-0,6% kdk) i Finlandii (-0,1% kdk) – czyli jednych państw unijnych pozostających w recesji w drugiej połowie ubiegłego roku." - takie stwierdzenia bazujące na danych liczonych przy użyciu indeksu łańcuchowego po wcześniejszym wyeliminowaniu komponentu cyklicznego absolutnie mają się nijak do faktycznego stanu rzeczy. Sam wolumen PKB jest kategorią bardzo mocno sezonową i miarodajna jest ocena na podstawie surowego szeregu czasowego (w cenach stałych roku poprzedniego) w ujęciu dynamiki r/r. Jest to nic innego jak wprowadzanie czytelnika w błąd.
~s6
No i Czesi wybrali winiety zamiast bramek na autostradach, więc nie mają korków na bramkach, bo nie mają bramek.
Ogólnie proponowałbym przenieść stolicę z Warszawy np. do Łodzi. Warszawa nic sobą nie reprezentuje i decyzje same nietrafione nam serwuje, nie nadają się na stolicę.
~p23
przenies stolice do Gniezna, Sieciechu Szósty.
~pa
Podejmujący te decyzje niezmiernie rzadko pochodzą z Warszawy, tylko tu rezydują. Możesz ich sobie zabrać, nikt nie będzie tęsknił.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki