REKLAMA
WEBINAR

Glapiński o koronakryzysie: najgorsze już za nami

2020-10-07 05:30
publikacja
2020-10-07 05:30

Ostatnie dane gospodarcze pokazują, że podjęte działania w zw. z koronawirusem były skuteczne, a najgorsze już za nami - ocenił w rozmowie z kwartalnikiem "Apostoł Miłosierdzia Bożego" prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że banki w przyszłości docenią obniżki stóp procentowych przez RPP.

Glapiński o koronakryzysie: najgorsze już za nami
Glapiński o koronakryzysie: najgorsze już za nami
fot. Krystian Maj / / FORUM

Kwartalnik Pallotyński Prowincji Zwiastowania Pańskiego "Apostoł Miłosierdzia Bożego" zamieścił szeroki wywiad z szefem Narodowego Banku Centralnego Adamem Glapińskim. Prezes banku centralnego zapytany został m.in. o to, czy polska gospodarka przetrzyma czas kryzysu związanego z koronawirusem.

"Ostatnie dane pokazują, ze podjęte działania były skuteczne, a najgorsze już za nami. Relatywnie niewielki wzrost bezrobocia, a także odbicie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że polska gospodarka szybko odbija straty" - powiedział w rozmowie z kwartalnikiem Glapiński. Ocenił, że mimo iż efekty pandemii koronawirusa będą jeszcze przez jakiś czas odbijać swoje piętno na gospodarce, to "nie mam wątpliwości, że wyjdziemy z pandemicznego szoku mocniejsi niż wiele innych krajów".

Prezes banku centralnego przyznał, że w średnim okresie wyzwaniem dla banków będzie poradzenie sobie z wyższymi kosztami ryzyka kredytowego oraz utrzymanie kreacji kredytu dla gospodarki.

"Podejmując decyzje o obniżce stóp procentowych łącznie o 1,4 pkt. proc., Rada Polityki Pieniężnej miała na uwadze również ten aspekt. Obniżenie stóp procentowych przez NBP, wraz z pozostałymi działaniami osłonowymi wprowadzonymi przez instytucje publiczne, istotnie ograniczyło zagrożenie dla sytuacji kredytobiorców i tym samym oddziałuje w kierunku relatywnej poprawy spłacalności kredytów" - zaznaczył.

Prezes NBP uważa, że banki zdają się nie doceniać tego aspektu decyzji o obniżce ceny pieniądza przez bank centralny, koncentrując się na wpływie na ich marże odsetkowe. "Obawiam się, że świadczy to o krótkowzroczności tych ocen. Wraz z upływem czasu znaczenie ryzyka kredytowego i koszty z nim związane będą rosły, a tym samym wszelkie działania zmierzające do ograniczania tych kosztów będą przez banki stopniowo doceniane. W efekcie, ocenią one saldo wpływu obniżki stóp procentowych na ich sytuację jako dodatnie" - powiedział Glapiński. (PAP)

mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
jes
Główny epidemiolog i światowej sławy wirusolog towarzysz Glapiński w wywiadzie dla najszacowniejszej gazety medycznej Apostoł Miłosierdzia Bożego.
rysiek58
ataki na Pana Glapińskiego to czysta psychologia. Zawsze atakowano posłańców złych wieści. Niestety dzieje się źle przez wirusa. A tego nikt nie mógł przewidzieć. Jednak wygodniej wskazać palcem, złapać winnego i łajać. Mówiąc: gdyby nie ONI to wszystko byłoby super. A oświadczam, że ktokolwiek by rządził nie byłoby dobrze. Należy ataki na Pana Glapińskiego to czysta psychologia. Zawsze atakowano posłańców złych wieści. Niestety dzieje się źle przez wirusa. A tego nikt nie mógł przewidzieć. Jednak wygodniej wskazać palcem, złapać winnego i łajać. Mówiąc: gdyby nie ONI to wszystko byłoby super. A oświadczam, że ktokolwiek by rządził nie byłoby dobrze. Należy to sobie uświadomić i zaakceptować na chłodno.
anty12
Glapa wez nie pier. Wczoraj bylem w US i oni mowile ze najgorsze przed nami. klamiesz stary komunisto jak zwykle. Twoje panie nadal po 50k miesiecznie?
marxs
50k?drogo jak cholera mnie stać tylko na takie za 50 zł
marxs
"W tej chwili stabilność polskich finansów publicznych jest zagrożona - uważa Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP i były wieloletni dyrektor w Ministerstwie Finansów. Jego zdaniem skala manipulacji, kreatywności i nieprzejrzystości w kasie państwa "osiągnęła teraz niebotyczne rozmiary"- nie trzeba być "W tej chwili stabilność polskich finansów publicznych jest zagrożona - uważa Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP i były wieloletni dyrektor w Ministerstwie Finansów. Jego zdaniem skala manipulacji, kreatywności i nieprzejrzystości w kasie państwa "osiągnęła teraz niebotyczne rozmiary"- nie trzeba być ekonomistą żeby to wiedzieć brednie,manipulacje i kłamstwa prezesa i akcjonariuszy firmy Glapa&Schwindel z siedzibą na Ciemnogrodzkiej sa naprawdę niebotycznych rozmiarów
karbinadel
Hehe, a dziś dziś kolejny rekord: 3003 zakażenia i 75 nieboszczyków
samsza
Rozumiem, że wydanie ponad 200 mld to ciężka praca, a spłacenie długu to przyjemność.
meryt
samsza "Rozumiem, że wydanie ponad 200 mld to ciężka praca, a spłacenie długu to przyjemność."

Rolowanie długu jest prostsze niż obsłużenie tysięcy firm.
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada meryt
Silvio, kto nauczył cię pisać, czytać oraz liczyć? Jakie jest twoje formalne wykształcenie i ile nas podatników kosztuje twoja grafomania i twój czas tutaj???????????

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki