REKLAMA

Glapiński: Stabilność banków jest wzorowa

2017-03-15 14:00
publikacja
2017-03-15 14:00

Stabilność banków jest wzorowa - powiedział podczas Forum Bankowego prezes NBP Adam Glapiński.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Mamy bardzo dobry system bankowy, i system banków i bardzo wysoki stopień profesjonalności zarządów banków" - powiedział.

"Stabilność banków jest wzorowa" - dodał.

Glapiński poinformował, że proponowane rozwiązania ws. kredytów walutowych zostaną przedstawione "w najbliższym czasie".

"Przyjęliśmy po wielu dyskusjach pewne rozwiązanie regulacyjne, nie ustawowe, co było ze wszech miar słuszne i zbliżamy się do końcowego momentu, kiedy to zacznie działać. Można je jeszcze poprawiać jeśli by była taka potrzeba, ale wiemy, że to na pewno zadziała" - powiedział.

"NBP, jeśli chodzi o kredyty walutowe, nie ma żadnego zobowiązania. Jako KSF jesteśmy odpowiedzialni za stabilność finansową. Kredyty walutowe nie niosą tego zagrożenia, są spłacane" - dodał.

"Przyjęliśmy pewne rozwiązania regulacyjne, nie ustawowe i teraz zbliżamy się do końcowego momentu, kiedy zacznie to działać. Można to jeszcze poprawiać, gdyby trzeba było" - powiedział Glapiński podczas Forum Bankowego. 

Dodał, że po rozmowach ze Związkiem Banków Polskich (ZBP) i bankami wiadomo, że na pewno te rozwiązania zadziałają.

"Działamy bardzo konserwatywnie, krok po kroku, w porozumieniu z bankami. W tym roku powietrze zacznie z tego szybko schodzić" - podkreślił szef banku centralnego.  

Jego zdaniem, kredyty frankowe są spłacane i są bezpieczne i tam nie ma potrzeby interwencji. "Interwencja jest potrzebna z tego względu, że jest niepokój u części klientów, która uważa, że została źle poinformowana. Stąd zwiększa się nieufność do banków. Dlatego na szczeblu prezydenckim jest to ustalane - jako instytucji niezależnej i dlatego się włączyliśmy w to, żeby agencje ratingowe wiedziały, co się dzieje" - dodał. 

W końcu stycznia powołano speckomisję w ramach Komisji Finansów Publicznych, a jej przewodniczący Jacek Sasin zapowiadał, że do przerwy wakacyjnej powinny zakończyć się prace nad prezydenckim projektem ustawy dotyczącej kredytów walutowych (regulującej spready), przy czym może on zawierać dodatkowo elementy z dwóch innych projektów dotyczących takich kredytów, zgłoszonych przez posłów Kukiz '15 i Platformy Obywatelskiej (PO).

W połowie lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych w CHF powinni "wziąć sprawy we własne ręce" i zacząć walczyć w sądach. Według niego, procesy dadzą też rekompensaty, choć potrwa to dłużej - to byłoby "nieporównanie łatwiejsze" do akceptacji przez międzynarodowy świat finansowy.

Jest projekt ustawy o połączeniu NBP i KNF

W Sejmie jest już projekt ustawy dotyczącej integracji NBP i KNF - powiedział w środę podczas Forum Bankowego 2017 prezes NBP Adam Glapiński. Wyrażał też nadzieje, że dzięki przygotowanym mechanizmom regulacyjnym niebawem zostanie rozwiązany problem kredytów frankowych.

Prezes NBP pojawił się na forum w godzinach popołudniowych. W krótkim wystąpieniu poinformował m.in., że przygotowany jest już projekt ustawy, dotyczący integracji NBP z KNF i jest on już w Sejmie. "Grupa posłów tym się zajęła i on czeka na decyzję, już nie moją czy KNF, tylko legislatora" - mówił Glapiński.

Przekonywał, że taka integracja, której potrzebę podnosił od początku urzędowania, nie jest w tej chwili sprawą pilną, ale ona "umocniłaby cały system regulacji w Polsce". Zawsze bowiem trzeba się liczyć z tym "że przyjdzie gorszy czas", a wtedy umocnienie nadzoru będzie potrzebne. "Połączylibyśmy mikro z makro, działalibyśmy całościowo na system" - przekonywał.

Zapewniał zarazem, że oczywiście między nim, a szefem KNF jest pełne zaufanie, ale chodzi o sprawniejsze mechanizmy decyzyjne. "Ja swoją lekcję odrobiłem, KNF odrobił, potrzebna jest decyzja, by to zrobić" - mówił. Przyznał zarazem, że z takimi procesami łączenia instytucji "w demokracji zawsze jest kłopot". "Im lepsza demokracja, tym kłopot jest większy" - zaznaczył.

Interwencja NBP w sprawie kredytów frankowych była jednak, jak dodał, potrzebna z punktu widzenia ogólnospołecznego. Bo banki powinny być instytucjami zaufania publicznego, a bankowcy nie powinni być nazywani "banksterami". "Włączyliśmy się w ten proces, by nadać temu spokojne ramy" - podkreślał prezes NBP.

Zapewniał, że działania w tej sprawie są "konserwatywne, krok po kroku". "Mam nadzieję, że w tym roku powietrze z tego problemu zacznie schodzić" - podkreślił.

Gospodarz forum, prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz mówił, że środowisko bankowe początkowo przypatrywało się nowemu prezesowi NBP, ale po jego pierwszych decyzjach pojawiło się przekonanie, że "sprawy będą szły w dobrym kierunku".

Glapiński mówił, że "wszyscy tworzymy bankową rodzinę" i "jest poczucie wspólnych celów". "Myślę, że nikt nie wątpi w niezależność banku centralnego" - powiedział. "To jest w Polsce święta tradycja, że opłaca się mieć silny, niezależny bank centralny" - dodał.

Na początku forum Pietraszkiewicz mówił, że sektor boryka się także z szeregiem problemów. Obniża się np. poziom kredytów, udzielanych przez banki, także efektywność banków bardzo istotnie spadła, a przyczynił się do tego np. podatek bankowy.

List do uczestników forum wystosował wicepremier Mateusz Morawiecki, a odczytał go wiceminister finansów Leszek Skiba. W liście Morawiecki zapewniał m.in., że rząd traktuje sektor bankowy "jako ważny element finansowania gospodarki". (PAP)

PAP/ISBNews

Źródło:Bankier24
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (73)

dodaj komentarz
~podatnik
Przypominam, że Glapiński jest specjalistą od takich geniuszy jak: Karol Marx, Fryderyk Engels, Włodzimierz Lenin i wielu im podobnych o czym nauczał w PRL'u i za co otrzymywał tytuły naukowe?
~mario
Kredyty się są spłacane ,ale zadłużanie hipoteki się zwiększa ,jeżeli są to pomysły konstruowane w porozumieniu z ZBwP to będą to kolejne represje wymierzone w klientów aby ratować stabilność oszustów z kasyna.
~Mk
Glapinski! Przestańcie OSZUKIWAĆ ludzi, dobrze wiecie że bufory w 2018 roku nic nie zmienią, łzecie w żywe oczy!!! Ty twój koleś morawiecki i KNF, ciekawe do którego banku odejdzie ten ostatni, żygać się chce...
~set
Moi drodzy, władza was wykiwala, zamiast wam pomoc, postanowiła golić banki podatkiem bankowym.
~Bartek
Bankowe dziadki borowe, i tyle w temacie. Towarzystwo wzajemnej adoracji razem z tym godnym pożałowania PIS'em.
~MK
Tolerowanie i budowanie na zgniłym fundamencie prowadzi do porażki. Krótkowzroczność uczestników tych rozmów i nonszalanckie podejście nie wróży nic dobrego. Zaufanie do banków nie zostanie odzyskane i pociąga to za sobą państwo reprezentowane tu przez Prezesa NBP. Grożący nam Kryzys zamieni się w tsunami, a ci panowie Tolerowanie i budowanie na zgniłym fundamencie prowadzi do porażki. Krótkowzroczność uczestników tych rozmów i nonszalanckie podejście nie wróży nic dobrego. Zaufanie do banków nie zostanie odzyskane i pociąga to za sobą państwo reprezentowane tu przez Prezesa NBP. Grożący nam Kryzys zamieni się w tsunami, a ci panowie będą to tłumaczyć wszystkimi innymi przyczynami tylko nie swoją obecną indolencją.
~marco
Nic nie zrobili i nic nie zrobią, to jest gra na cza. Tylko sądy zostały.
~chiwd
Niezawisłość po polsku!!!!!!!!

Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Frankowicze bez szans na sukces przed polskimi sądami. Jedyna ich nadzieja w ustawie
A A A Drukuj
Podziel się ▼
Frankowicze bez szans na sukces przed polskimi sądami. Jedyna ich nadzieja w ustawie

16.02.16
Korzystne
Niezawisłość po polsku!!!!!!!!

Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Frankowicze bez szans na sukces przed polskimi sądami. Jedyna ich nadzieja w ustawie
A A A Drukuj
Podziel się ▼
Frankowicze bez szans na sukces przed polskimi sądami. Jedyna ich nadzieja w ustawie

16.02.16
Korzystne dla frankowiczów orzeczenia Trybunału w Luksemburgu są albo nieznane albo przemilczane przez polskie sądy i doktrynę, nie ma zatem szans, aby sądownie udało się odwrócić dominujący w polskiej praktyce bankowej trend jednostronnego obarczania ryzykiem walutowym kredytobiorcy - twierdzi dr Waldemar Gontarski, dziekan Wydziału Prawa w Londynie Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

articleImage: Frankowicze bez szans na sukces przed polskimi sądami. Jedyna ich nadzieja w ustawie
fot. Thinkstock
Rafał Bujalski: Czego dotyczyło drugie orzeczenie Trybunału dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich - w sprawie Banif Plus Bank? Wiemy, że odróżnieniu od pierwszej sprawy w postępowaniu uczestniczył polski rząd...
Dr Waldemar Gontarski: W sprawie Banif Plus Bank (sygn. C-312/14 - przyp. red.) w toku postępowania polskie władze bezskutecznie przekonywały Trybunał do niewydawania rozstrzygnięcia niekorzystnego dla banków, a czyniły to w szczególności argumentując, że stwierdzenie nieważności postanowień walutowych zawartych w umowach kredytów denominowanych i w konsekwencji orzeczenie obowiązku przewalutowania takich kredytów, mogłoby spowodować daleko idące negatywne konsekwencje dla rynku finansowego. Jak argumentował przedstawiciel polskiego rządu, przewalutowanie kredytów walutowych kursu z dnia ich udzielenia mogłoby się wiązać z obniżeniem wyceny większości takich kredytów o ok. 30-40% i mogłoby wygenerować po stronie banków straty w wysokości nawet kilkudziesięciu miliardów złotych. Trybunał w ogóle nie wziął pod uwagę tego typu przesłanek finansowych, gdyż z punktu widzenia prawa unijnego są one bez znaczenia. Wyrok ten opiera się na dyrektywie o klauzulach abuzywnych i na dyrektywie MiFID
~xxx
szkoda ,że nie mam raka,kiły etc. wziąłbym kałacha paru Czeczeńców i uzdrowił ten KOMUNISTYCZNY PRL jak SWIECI z BOSTONU :-)
~gawron
Kazdy z nas musi za wszystko placic, utrzymac siebie i tych zwyrodnialcow na gorze.
Pytam: dlaczego przestepcy odsiadujacy wyroki sa utrzymywani przez nas i nie płacą za swoj pobyt w wiezieniu z wlasnego majatku ? Dlaczego nikt na to wczesniej nie wpadł tylko obciaza ich utrzymaniem ludzi uczciwych ???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki