REKLAMA

Glapiński: Będziemy dążyć do powiększania naszych zasobów złota

2021-09-27 10:48
publikacja
2021-09-27 10:48
Glapiński: Będziemy dążyć do powiększania naszych zasobów złota
Glapiński: Będziemy dążyć do powiększania naszych zasobów złota
/ NBP

Będziemy dążyć do powiększania naszych zasobów złota, ale skala i tempo zakupów będą zależały m.in. od bieżących warunków rynkowych – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w poniedziałkowym wywiadzie dla portalu „DoRzeczy.pl”.


"Złoto jest <> z naszych aktywów rezerwowych: dywersyfikuje ryzyko geopolityczne i stanowi swoistą kotwicę zaufania, szczególnie w czasach napięć i kryzysów. Dlatego, kontynuując dotychczasową politykę, będziemy dążyć do powiększania naszych zasobów złota, ale skala i tempo zakupów będą zależały m.in. od dynamiki zmian oficjalnych aktywów rezerwowych oraz bieżących warunków rynkowych” – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na portalu internetowym „DoRzeczy.pl”.

Jak powiedział Adam Glapiński w wywiadzie, według stanu na koniec sierpnia 2021 r. zasób złota NBP wyniósł 7,402 mln uncji, tj. 230,2 tony.

„Należy jednak mieć na uwadze, że w układzie miesięcznym dane dotyczące rezerw złota NBP (…) mogą się nieznacznie zmieniać. Przykładowo na koniec lipca zasób złota wyniósł 7,392 mln uncji, a w czerwcu 7,452 mln uncji” – powiedział prezes NBP.

Dodał także, że obecnie banki centralne na świecie mają łącznie 30 tys. ton złota. Wyliczył, że największym posiadaczem złota są – z powodów historycznych – Stany Zjednoczone (8,1 tys. ton), następnie Niemcy (3,4 tys. ton) oraz kolejno Włochy, Francja, Rosja i Chiny – wszystkie po ok. 2 tys. ton.

Zasoby złota w posiadaniu NBP są niemal dwukrotnie większe niż w Szwecji (126 ton), zbliżone do Belgii (227 ton) i nieco mniejsze niż Austrii i Hiszpanii (280 ton). Z posiadanym zasobem złota NBP zajmuje 23. miejsce pośród banków centralnych na świecie i 11. wśród europejskich banków centralnych. Oprócz wartości absolutnych, znaczenie ma też to, jaką część wszystkich aktywów banku centralnego stanowi złoto. W takim ujęciu NBP – z udziałem 6,5 proc. – sytuuje się na poziomie zbliżonym, a nawet nieco wyższym niż banki centralne w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych” – stwierdził Adam Glapiński.

Jak wyjaśnił w rozmowie z portalem „DoRzeczy.pl”, niespełna połowa polskiego zasobu złota znajduje się w Polsce.

„Blisko połowa zasobu złota – 104,9 ton – jest przechowywana w skarbcach NBP, natomiast pozostałe 125,4 tony jest utrzymywane na rachunkach za granicą, przede wszystkim na tzw. rachunku allocated w Banku Anglii, w Londynie” – powiedział prezes NBP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
langdon25
Glapuś kupuje złoto na kolczyki dla swoich botox-asystentek od ruskich kompanów co mu wymienili za darmoszke posiadłość pod Warszawą.

Glapuś tak trzymaj towarzyszu !

Podpisali:
Proletaryat WszechRusi i BialejRusi.
etre
To będzie okazja kupić bo cena w trendzie spadkowym... Tylko po co podwyższać podatki i mówić że nie ma na podwyżki rekompensujące inflację skoro jest na złoto.
jas2
Jeśli nie odróżniasz rządu od NBP to nie pisz na tym forum.
the_mind_renewed
Główną areną ludzkiej walki jest kontrola monetarna społeczeństw, a ta kontrola była  i jest obecnie  sprawowana poprzez niejasne teorie o naturze pieniądza. Gdyby należało to streścić w jednym zdaniu, byłoby to tak, że poprzez  błędne zdefiniowanie natury pieniądza,  partykularne interesy  często były w stanie  Główną areną ludzkiej walki jest kontrola monetarna społeczeństw, a ta kontrola była  i jest obecnie  sprawowana poprzez niejasne teorie o naturze pieniądza. Gdyby należało to streścić w jednym zdaniu, byłoby to tak, że poprzez  błędne zdefiniowanie natury pieniądza,  partykularne interesy  często były w stanie  przejąć kontrolę nad systemem monetarnym społeczeństwa, a co za tym idzie,  nad samym społeczeństwem.
the_mind_renewed
Jak już jesteśmy przy tym temacie to proponuję 2 godzinny tłumaczony link jak :
Topowy Bankier UJAWNIA - Światem Rządzi Satanistyczny Spisek.
I musiał się potem utopić w bardzo płytkiej wodzie, taki pech mia, bidula.
https://www.youtube.com/watch?v=y-EC0-Zy3qA
the_mind_renewed
Proszę przeczytaj powoli ze zrozumieniem. I bądź pomimo to pozytywnie nastawiony, zło prędzej czy później zawsze upada, a trzeba przyznać że wszyscy mamy jakiś tam w tym udział.:
"Obecnie w wyborach i wprowadzaniu nowego ładu światowego biorą udział tylko naiwniacy i pożyteczni głupcy"

Jak weźmiesz
Proszę przeczytaj powoli ze zrozumieniem. I bądź pomimo to pozytywnie nastawiony, zło prędzej czy później zawsze upada, a trzeba przyznać że wszyscy mamy jakiś tam w tym udział.:
"Obecnie w wyborach i wprowadzaniu nowego ładu światowego biorą udział tylko naiwniacy i pożyteczni głupcy"

Jak weźmiesz pod uwagę sterowane występujące wszędzie pogłębiające się braki w zaopatrzeniu i skłócanie społeczeństw, i kontenerowce na redach wypełnione towarem - (setki) w USA, Pandemia, LGBT, inflacja, braki benzyny. A to jeszcze daleko do finału, to zrozumiesz że mam racje rozszerzając myśl Orwella.

"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell. I tu Orwell nie docenił potęgi obecnych Korporacji, które potrafią doprowadzić do swoich niecnych celów niezależnie od tego kogo byś nie wybrał. Tak że twój udział w wyborach nie ma żadnego znaczenia !.

Ostre porządkowanie należało by rozpocząć od polityków, szefów korporacji oraz filantropów którzy Posiadają nieograniczone środki finansowe w tym też (Dodruk) w przeciwieństwie do ubezwłasnowolnionych przez nich rządów, i chcą na siłę naszego dobra. Wtrącając nas w otchłań długu zastraszenia i nowoczesnej niewoli. Bo po prostu jesteśmy na etapie gdzie Korporacje przejmują świat ! Przy pomocy beznadziejnie skorumpowanych rządów.
Jeśli sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą i nawet Nieruchomości, Bitcoin ani złoto nam nie pomoże. .
pbucz1
Najmądrzejszy komentarz jaki czytałem w Bankierze .

Pozdrawiam autora .
the_mind_renewed odpowiada pbucz1
Również pozdrawiam: Chłopczyk na plaży wkładał kraby wyrzucone setkami na piasek, do morza. Przechodził starszy gość i mówi do chłopca. dlaczego to robisz? Przecież tu ich są tysiące a może więcej więc to nie ma znaczenia. Chłopiec spogląda na pana podnosi kolejnego kraba wkłada do morza mówiąc, ale dla tego Również pozdrawiam: Chłopczyk na plaży wkładał kraby wyrzucone setkami na piasek, do morza. Przechodził starszy gość i mówi do chłopca. dlaczego to robisz? Przecież tu ich są tysiące a może więcej więc to nie ma znaczenia. Chłopiec spogląda na pana podnosi kolejnego kraba wkłada do morza mówiąc, ale dla tego ma znaczenie.
the_mind_renewed
Obecnie przy tych śmiesznych kontrolowanych cenach nie ma celu aby państwowe banki kupowały złoto. Wszystko jest kontrolowane i w razie kryzysu kartele jeszcze obniżą ceny złota, bo one mają pełnię władzy nad rynkami. Tak że to jest bez sensu. Ktoś poda przykład gdzie po 2 WŚ złoto pomogło jakiemuś krajowi. ? Po Obecnie przy tych śmiesznych kontrolowanych cenach nie ma celu aby państwowe banki kupowały złoto. Wszystko jest kontrolowane i w razie kryzysu kartele jeszcze obniżą ceny złota, bo one mają pełnię władzy nad rynkami. Tak że to jest bez sensu. Ktoś poda przykład gdzie po 2 WŚ złoto pomogło jakiemuś krajowi. ? Po prostu kumulują zasoby w nieskończoność a prezesi schodzą do piwnic i głaszczą w upojeniu złote sztaby. Przecież to jest bez sensu.
admiral1
Jestem Totalnym antyPisiorem, ale co by nie powiedzieć ruch z tymi 100 tonami złota był dobry. Myślę że ten ruch przyspieszył ingres złota na rynkach , szkoda że Glapa nie chlapnął o zamiarach kupna złota w takich ilościach trochę wcześniej .Może zdążylibyśmy dokupić też trochę metalu po promocyjnych cenach Jestem Totalnym antyPisiorem, ale co by nie powiedzieć ruch z tymi 100 tonami złota był dobry. Myślę że ten ruch przyspieszył ingres złota na rynkach , szkoda że Glapa nie chlapnął o zamiarach kupna złota w takich ilościach trochę wcześniej .Może zdążylibyśmy dokupić też trochę metalu po promocyjnych cenach , przed ostatnią podwyżką.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki