REKLAMA

Autostrada "Słońca" połączy Azję z Europą

Agata Wojciechowska2019-07-15 07:00redaktor
publikacja
2019-07-15 07:00
fot. Daily Mail / Twitter

Start w Hamburgu, a meta w Szanghaju. Ta gigaautostrada ma ponad 8 tys. km (5 tys. mil) i biegnie m.in. przez Mongolię, Kazachstan i Ukrainę. Rosja dała "zielone światło" na powstanie ich ostatniego odcinka, który ma zbudować "sektor prywatny".

"Rosja zezwoliła na budowę ostatniego odcinka o długości ok. 2 tys. km (1250 mil) i tym samym umożliwiła Chinom stworzenie Jedwabnego Szlaku w XXI wieku" donosi "Daily Mail". Swoją zgodę wydał Dymitr Miedwiediew jak podaje cytowana agencja RIA Novosti. 

"Południkowa autostrada", bo tak określono trasę biegnącą przez Federację Rosyjską, będzie kosztowała 600 mld rubli (ok. 36 mld zł). Sfinansowana ona będzie przez partnerstwo publiczno - prywatne. 

Budowa najprawdopodobniej będzie trwać od 12 do 14 lat. Czteropasmówka ma "wjeżdżać" na Białoruś w okolicach Smoleńska i połączyć go z Mińskiem i Moskwą. Z kolei na wschodzie będzie sięgać do Sagarchinu w Kazachstanie. 

Krytycy rosyjskiego odcinka wskazują, że za większość odpowiedzialny jest były członek zarządu Gazpromu Aleksiej Riazanow. Jest on m.in. właścicielem około 80 proc. ziemi, po której ma przebiegać autostrada. 

Współczesny Jedwabny Szlak będzie najszybszym sposobem na transport produktów między Chinami a Europą, stając się konkurencją dla pociągów (m.in. Kolei Transsyberyjskiej) czy przeprawy przez Kanał Sueski. Z jednej strony wzmocni współpracę pomiędzy 152 krajami regionu, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że wzmocni dominację Chin. 

Źródło:
Agata Wojciechowska
Agata Wojciechowska
redaktor

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
waldek6868
Na załączonej do artykułu mapie jasno widać że ta trasa ma omijać zarówno Ukrainę jak i Mongolie.Ma przebiegać na północ od Ukrainy biegnąc terytorium Bialorusi o czym sam autor wspomina piszac :czteropasmowka ma "wjeżdżać"na Bialorus od strony Smoleńska i połączyć go z Minskiem i Moskwą.Z kolei Mongolie Na załączonej do artykułu mapie jasno widać że ta trasa ma omijać zarówno Ukrainę jak i Mongolie.Ma przebiegać na północ od Ukrainy biegnąc terytorium Bialorusi o czym sam autor wspomina piszac :czteropasmowka ma "wjeżdżać"na Bialorus od strony Smoleńska i połączyć go z Minskiem i Moskwą.Z kolei Mongolie ma omijac biegnąc na południe od jej terytorium,od granicy kazachsko-chińskiej wprost na wschód do Szanghaju.Autor nierzetelnie zredagowal artykuł,wręcz niechlujnie wprowadzajac mało uwaznych czytelników w blad.
macierz
Ludzie jak coś piszecie to radzę pomyśleć ! autostrada z Chin pobiegnie przez Kazachstan i Rosję,gdzie tam Ukraina? po drugie autostradę będzie budować firma prywatna która kontrolują członkowie zarządu, dodam byłego Gazpromu,mają do tego prawo,niczego nie ukradli,droga zacznie się od Oreburga do granicy z Białorusią,Ludzie jak coś piszecie to radzę pomyśleć ! autostrada z Chin pobiegnie przez Kazachstan i Rosję,gdzie tam Ukraina? po drugie autostradę będzie budować firma prywatna która kontrolują członkowie zarządu, dodam byłego Gazpromu,mają do tego prawo,niczego nie ukradli,droga zacznie się od Oreburga do granicy z Białorusią, pierwsze odcinki już są w budowie, kolejną autostrada która będzie pełniła podobną rolę będzie droga Moskwą do Kazania której budowa też ruszy niedługo.
login503
Przecież w Pl nie ma autostrady W-Z.
khh
Aha, byly czlonek zarzadu Gazpromu jest wlascicielem 80% gruntow po drodze. Jaki szczesciarz... Co za przypadek!
toreon
Z tekstu wynika, że autostrada już istnieje, jedynie brakuje odcinka na terytorium Rosji. A można wiedzieć jak przebiega ona przez Europę Centralną, w tym Polskę? Taka informacja bardzo by się przydała jako uzupełnienie.
mj12
Najfajniejsze w tej autostradzie jest to, ze nie moze ona ominac Polski :-)
qbotcenko
Jak nie? Wiadukt będzie nad Kaczogrodzem ;P
talmud
to bedzie oficjalny koniec ameryki ....:(
--__hubert__---__--__--__--__-
tylko tacy rosjanie piszący na polecenie kremla jak ty w to uwierzą .
Kontener do polski ok 1200 $ , transport kołowy na takim dystansie - majątek , masz ruskie myślenie Talmud
talmud odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-
....w czasie blokady morskiej zadnego kontenera nie wyslesz......ale trzeba myslec a nie powtarzac jak papuga......:)

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki