Autostrada "Słońca" połączy Azję z Europą

Start w Hamburgu, a meta w Szanghaju. Ta gigaautostrada ma ponad 8 tys. km (5 tys. mil) i biegnie m.in. przez Mongolię, Kazachstan i Ukrainę. Rosja dała "zielone światło" na powstanie ich ostatniego odcinka, który ma zbudować "sektor prywatny".

"Rosja zezwoliła na budowę ostatniego odcinka o długości ok. 2 tys. km (1250 mil) i tym samym umożliwiła Chinom stworzenie Jedwabnego Szlaku w XXI wieku" donosi "Daily Mail". Swoją zgodę wydał Dymitr Miedwiediew jak podaje cytowana agencja RIA Novosti. 

"Południkowa autostrada", bo tak określono trasę biegnącą przez Federację Rosyjską, będzie kosztowała 600 mld rubli (ok. 36 mld zł). Sfinansowana ona będzie przez partnerstwo publiczno - prywatne. 

Budowa najprawdopodobniej będzie trwać od 12 do 14 lat. Czteropasmówka ma "wjeżdżać" na Białoruś w okolicach Smoleńska i połączyć go z Mińskiem i Moskwą. Z kolei na wschodzie będzie sięgać do Sagarchinu w Kazachstanie. 

Krytycy rosyjskiego odcinka wskazują, że za większość odpowiedzialny jest były członek zarządu Gazpromu Aleksiej Riazanow. Jest on m.in. właścicielem około 80 proc. ziemi, po której ma przebiegać autostrada. 

Współczesny Jedwabny Szlak będzie najszybszym sposobem na transport produktów między Chinami a Europą, stając się konkurencją dla pociągów (m.in. Kolei Transsyberyjskiej) czy przeprawy przez Kanał Sueski. Z jednej strony wzmocni współpracę pomiędzy 152 krajami regionu, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że wzmocni dominację Chin. 

aw

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 58 waldek6868

Na załączonej do artykułu mapie jasno widać że ta trasa ma omijać zarówno Ukrainę jak i Mongolie.Ma przebiegać na północ od Ukrainy biegnąc terytorium Bialorusi o czym sam autor wspomina piszac :czteropasmowka ma "wjeżdżać"na Bialorus od strony Smoleńska i połączyć go z Minskiem i Moskwą.Z kolei Mongolie ma omijac biegnąc na południe od jej terytorium,od granicy kazachsko-chińskiej wprost na wschód do Szanghaju.Autor nierzetelnie zredagowal artykuł,wręcz niechlujnie wprowadzajac mało uwaznych czytelników w blad.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 18 macierz

Ludzie jak coś piszecie to radzę pomyśleć ! autostrada z Chin pobiegnie przez Kazachstan i Rosję,gdzie tam Ukraina? po drugie autostradę będzie budować firma prywatna która kontrolują członkowie zarządu, dodam byłego Gazpromu,mają do tego prawo,niczego nie ukradli,droga zacznie się od Oreburga do granicy z Białorusią, pierwsze odcinki już są w budowie, kolejną autostrada która będzie pełniła podobną rolę będzie droga Moskwą do Kazania której budowa też ruszy niedługo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 login503

Przecież w Pl nie ma autostrady W-Z.

! Odpowiedz
5 35 khh

Aha, byly czlonek zarzadu Gazpromu jest wlascicielem 80% gruntow po drodze. Jaki szczesciarz... Co za przypadek!

! Odpowiedz
5 46 toreon

Z tekstu wynika, że autostrada już istnieje, jedynie brakuje odcinka na terytorium Rosji. A można wiedzieć jak przebiega ona przez Europę Centralną, w tym Polskę? Taka informacja bardzo by się przydała jako uzupełnienie.

! Odpowiedz
7 43 mj12

Najfajniejsze w tej autostradzie jest to, ze nie moze ona ominac Polski :-)

! Odpowiedz
13 1 qbotcenko

Jak nie? Wiadukt będzie nad Kaczogrodzem ;P

! Odpowiedz
55 27 talmud

to bedzie oficjalny koniec ameryki ....:(

! Odpowiedz
22 53 --__hubert__---__--__--__--__-

tylko tacy rosjanie piszący na polecenie kremla jak ty w to uwierzą .
Kontener do polski ok 1200 $ , transport kołowy na takim dystansie - majątek , masz ruskie myślenie Talmud

! Odpowiedz
27 22 talmud odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

....w czasie blokady morskiej zadnego kontenera nie wyslesz......ale trzeba myslec a nie powtarzac jak papuga......:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne