Największe globalne firmy z branży technologicznej nawiążą współpracę dla prowadzenia badań nad sztuczną inteligencją. Celem projektu ma być zapewnienie transparentności prac i bezpieczny rozwój robotyki w obliczu przyszłości świata.


W przedsięwzięciu wezmą udział przedstawiciele najpotężniejszych amerykańskich spółek zajmujących się badaniami nad zastosowaniem AI (artificial intelligence) - Microsoft, IBM, Facebook, Amazon i Google. Dla celów przeprowadzania prac utworzono specjalną jednostkę "Partnerstwa ds. sztucznej inteligencji dla przyniesienia korzyści ludziom i społeczeństwu". Jej członkowie podkreślają, że chcą przede wszystkim walczyć z powszechnymi niepokojami prezentującymi dynamiczny rozwój AI jako zagrożenie dla ludzkości.
- Sztuczna inteligencja może zmienić sposób funkcjonowania społeczeństwa i nasze badania nad tego konsekwencjami będą w pełni jawne - mówi Yann LeCun, szef działu AI Facebooka. - To wpłynie na sposób, w jaki kontaktujemy się ze sobą, jak pozyskujemy informacje, to zmieni medycynę, transport czy podejście do organizacji miast - dodaje.
Wyniki badań przeprowadzanych przez zespół mają być w pełni jawne i ogólnodostępne. Jednym z celów współpracy jest stworzenie platformy prezentującej najnowsze informacje na temat postępów prac oraz odpowiadającej na wszelkie nadsyłane pytania. Poza tym jednostka ma również sponsorować niektóre projekty badawcze zewnętrznych podmiotów.
Program współpracy technologicznych spółek jest pierwszą taką koncepcją, zgodnie z którą najwięksi rynkowi konkurenci solidarnie łączą siły. Jak dotąd w zespole nie ma przedstawiciela firmy Apple, jednak cały czas trwają rozmowy na temat uczestnictwa tej spółki w projekcie. Według zapewnień, grupa jest także otwarta na współpracę z ośrodkami akademickimi oraz innymi firmami specjalizującymi się w badaniach nad sztuczną inteligencją.
Wśród wielu obaw społeczeństwa przed sztuczną inteligencją najczęściej wymienia się ewentualną likwidację miejsc pracy oraz niebezpieczeństwo zwrócenia się robotów przeciwko swoim twórcom. Często podnosi się także kwestie etyczne rozwoju AI. Warto jednak zauważyć, że już dziś otaczają nas proste formy sztucznej inteligencji. Komputery dokonują m.in. automatycznego tłumaczenia językowego czy transkrypcji mowy na tekst.
Niektóre z dotychczasowych programów AI nie spełniły jednak oczekiwań swoich twórców. W tym miejscu można wymienić chociażby chatbot stworzony przez Microsoft, który na skutek treści rozmów prowadzonych z użytkownikami popierał ludobójstwo i ogłaszał posłuszeństwo Hitlerowi. Jego działanie zostało zawieszone po niecałym dniu. Poza tym śmiertelny wypadek w lipcu spowodował autopilot Tesli, który nie rozpoznał jadącego po drodze auta ciężarowego. Być może takie nieszczęśliwe zdarzenia zostaną wyeliminowane w wyniku prac nowopowstałej grupy.
Szczegółowy plan dotyczący działań zespołu powinien zostać opublikowany w ciągu nadchodzących tygodni. Wtedy też zostanie ustalone dokładne miejsce przeprowadzania badań oraz liczba zatrudnionych pracowników.
MF