REKLAMA

Geotrans zarobi na podwyżce cen śmieci

Adam Hajdamowicz2020-01-16 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-01-16 06:00

Geotrans to jeden z największych hitów inwestycyjnych rozpoczynającego się roku. Spółka od świąt podrożała już o 100 proc., a jej notowania wspierają m.in. nowe regulacje oraz gwałtowny wzrost cen wywozu śmieci.

Od 2015 roku spółka jest notowana na rynku New Connect, a w ostatnich miesiącach akcje Geotransu przeżywają istną euforię. Zaledwie od świąt Bożego Narodzenia kapitalizacja spółki wzrosła ponad dwukrotnie, natomiast roczna stopa zwrotu przekroczyła już 700 proc. Na uwagę zasługują także bardzo wysokie dzienne obroty, niejednokrotnie przekraczające 1 mln złotych.

/ Bankier.pl

Czym zajmuje się Geotrans?

Spółka Geotrans działa na rynku ochrony środowiska, w segmencie zagospodarowania odpadów. Firma skupia się na gospodarowaniu ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz ubocznych produktów spalania i kompostu nienormowanego. Działalność obejmuje także zagospodarowanie odpadów poprocesowych, a w szczególności obsługę miejskich przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji w zakresie odbioru ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz spółek z sektora energetycznego w zakresie odbioru i zagospodarowania ubocznych produktów spalania, jak również regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) i kompostowni.

Nic nie drożeje tak szybko jak wywóz śmieci

Inflacja konsumencka wyniosła w grudniu 3,4 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. Ponownie mocno zdrożały artykuły spożywcze. Wzrost w szerszej kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” sięgnął 6,9 proc. Sama żywność podrożała o 7,5 proc., z czego najmocniej cukier (20,7 proc.), wieprzowina (23,6 proc.), warzywa (12,3 proc.) i owoce (12,1 proc.).

Co ważne, największe podwyżki możemy jednak zaobserwować nie w żywności, a w opłatach za wywóz śmieci (32,2 proc. rdr). Potwierdzają to również informacje z wielu poszczególnych miast. Ceny w tym obszarze prawdopodobnie wzrosną wszędzie, a jeśli nie stało się to już teraz, to zapewne nastąpi to w kolejnych latach, gdy samorządy będą podpisywały nowe umowy.

„Budzące kontrowersje podwyżki za odbiór odpadów to efekt błędów z przeszłości, gdy wprowadzano tzw. ustawę śmieciową” - mówił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. W ocenie eksperta doprowadziło to do tego, że samorządy były zmuszone pozbyć się własnych firm gospodarujących odpadami, skazując się na przetargi.

„Obecnie mamy taką sytuację, że do przetargów ogłaszanych przez samorządy staje jedna firma, która podaje cenę 1,5-2 razy wyższą niż na poprzednim przetargu. Ten wzrost cen tłumaczy różnymi obiektywnymi względami związanymi ze wzrostem kosztów, np. wzrostem cen energii. Chociaż obiektywnie możemy oceniać, że ten wzrost kosztów nie jest adekwatny do żądanej ceny” - tłumaczy dyrektor Biura ZMP.

Jak zaznacza, dużo wyższe ceny prognozowane teraz przez firmy odbierające odpady to efekt tego, że podczas poprzednich przetargów stawki były sztucznie zaniżane. „Ponieważ wtedy firm było więcej, ubiegając się o zlecenia, zaniżały oferty. Wybierane były najtańsze, a w międzyczasie rynek się ustabilizował. Tych firm, które nie dostały zleceń, już nie ma, a rynek się podzielił za sprawą ultraliberalnych rozwiązań wprowadzonych pod naciskiem lobby śmieciowego około 6-7 lat temu” - dodaje Andrzej Porawski.

Nowe regulacje wspierają Geotrans

Na korzyść spółki Geotrans działają także nowe regulacje wprowadzane w naszym kraju. Od 1 stycznia 2020 r. firmy zajmujące się gospodarką odpadową (np. transportem, przetwarzaniem, utylizacją) muszą znaleźć się w Bazie Danych Odpadowych (bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami). Jeśli tego nie zrobią, to nie będą mogły wystawiać dokumentów, ani przyjmować odpadów.

Jednym z celów BDO jest poprawa i uszczelnienie gospodarki odpadowej w Polsce. Ma ona także pozwolić na śledzenie masy przemieszczanych śmieci. Brak rejestracji w BDO będzie praktycznie uniemożliwiał działalność w obszarze gospodarki odpadami, gdyż za brak wymaganego wpisu do bazy będą grozić wysokie kary finansowe (do 1 mln zł). Każde tego typu uregulowania są zatem na rękę legalnie działającym dużym przedsiębiorstwom, na czym prawdopodobnie korzystać będzie również Geotrans.

/ fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM

Ekohossa na GPW?

Wzrost kursu Geotransu jest kolejnym przykładem nowej mody na GPW – inwestowania w spółki zajmujące się szeroko pojętą ekologią. Szczyty popularności notują ostatnio przede wszystkim podmioty zajmujące się fotowoltaiką. Za sprawą tego, akcje takich spółek jak 01Cyberaton czy Columbus Energy regularnie są jednymi z najchętniej handlowanych walorów na rynku New Connect, a o ich rocznych stopach zwrotu w okolicach 1000 proc. napisał już nawet Bloomberg.

Jak widać, zainteresowanie budzi już nie tylko fotowoltaika. Do giełdowych wzrostów dołączyły bowiem również m.in. specjalizujący się w sadzonkach roślin energetycznych Biomass Energy, realizujące projekty farm wiatrowych G-Energy czy właśnie np. przetwarzający odpady Geotrans. Trzeba przyznać, że ogólna tendencja światowa (a w szczególności unijna) rzeczywiście powinna wspierać tego typu spółki. Zawsze należy jednak mieć z tyłu głowy, że żadna giełdowa hossa nie może trwać wiecznie.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
spock55
Jedyna chyba spółka z fundamentami na rynku Eko, nadal tańsza niż ten balon biomas
alman
G-Energy ładny wzrost, oparty na fundamentach.

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki