REKLAMA

Ile Polacy zapłacą za śmieci w nowym roku?

2020-01-01 07:11
publikacja
2020-01-01 07:11

W 2020 roku warszawiak zajmujący w pojedynkę ponad 40-metrowe mieszkanie w bloku zapłaci miesięcznie za odbiór śmieci 65 zł. Mieszkaniec Poznania w takiej samej sytuacji zapłaci nawet o 51 zł mniej. PAP porównała stawki za odbiór nieczystości w największych miastach w Polsce.

/ fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM

Rada Warszawy uchwaliła, że najwcześniej od lutego będzie obowiązywał nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych. Nowe przepisy przewidują ryczałt. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej - 65 zł za miesiąc. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe, przy czym jeżeli np. kilku mieszkańców bloku nie będzie segregowało odpadów, to podwójną stawkę zapłacą wszyscy.

Teraz przy naliczaniu opłat za odbiór śmieci w mieście stosuje się metodę mieszaną - zależną od klasy gospodarstw. Kwoty różnią się zależnie od liczby mieszkańców i typu zabudowy: domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, w którym wydzielono dwa takie lokale, oraz nieruchomości wielolokalowej. Według obecnych przepisów jedna osoba zamieszkująca dom jednorodzinny za odbiór segregowanych śmieci płaci 30 zł miesięcznie, dwie osoby - 45 zł, a trzy i więcej - 60 zł. W przypadku lokalu w domu jednorodzinnym opłaty wynoszą odpowiednio: 15 zł, 23 zł i 30 zł.

Podobnie jest w nieruchomościach wielolokalowych, np. w blokach mieszkalnych i kamienicach, najniższą stawkę płacą obecnie jednoosobowe gospodarstwa domowe. Stawka dla jednej osoby za odbiór segregowanych śmieci to 10 zł, dwóch osób - 19 zł, trzech - 28 zł, a czterech i więcej - 37 zł. W razie niesegregowania śmieci dolicza się 20 proc.

Od Nowego Roku nie zmienią się ceny za wywóz śmieci we Wrocławiu. Stawki na tym samym poziomie obowiązują w stolicy Dolnego Śląska od trzech lat. Grzegorz Rajter z biura prasowego wrocławskiego magistratu powiedział PAP, że ceny ulegną zmianie dopiero po rozstrzygnięciu nowych przetargów na odbiór śmieci. "Pierwsze przetargi planujemy ogłosić w pierwszym kwartale tego roku; ceny na wywóz śmieci zmienią się, ale teraz trudno powiedzieć, jaka to będzie zmiana" - powiedział Rajter.

Wrocławianie mieszkający w budynkach wielorodzinnych i deklarujący segregację śmieci płacą 0,85 zł za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego bądź 19 zł za osobę. W przypadku budynków jednorodzinnych jest to odpowiednio 0,95 zł i 22 zł.

W krakowskim magistracie zapewniono PAP, na razie nie są planowane podwyżki za odbiór nieczystości. Od 1 kwietnia 2019 roku stawki wywozu śmieci w gminie Kraków (dla gospodarstwa jednoosobowego) wynoszą: 26 zł – odpady segregowane i 39 zł – odpady niesegregowane.

Poznaniacy mają już za sobą podwyżki cen odbioru śmieci. Stawka opłaty od jednego mieszkańca w nieruchomości do 4 lokali mieszkalnych za odpady zbierane selektywnie wynosi 16 zł. Mieszkańcy budynków powyżej 4 lokali za odpady zbierane selektywnie zapłacą po - 14 zł od osoby. Ci, którzy nie selekcjonują śmieci, płacą 30 zł od każdej osoby zamieszkującej w danym lokalu.

Osoby mieszkające w Łodzi również są po podwyżkach. Od początku grudnia każdy płaci po 24 zł miesięcznie. Jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy wykorzystują swoje kompostowniki mają ulgę 1 zł od osoby.

Katowice, podobnie, jak zdecydowana większość miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, rozliczają opłatę odpadową – od mieszkańca. W listopadzie 2019 r. władze tego miasta podniosły tę stawkę do 21,30 zł za wywóz odpadów segregowanych od osoby miesięcznie (z 14 zł), a za wywóz odpadów niesegregowanych – do 42,60 zł (dotąd 20 zł).

W Gdańsku opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych naliczana jest od metra powierzchni lokalu mieszkalnego. Obecnie stawka opłaty wynosi: 0,44 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części nieprzekraczającej 110 mkw. oraz 0,05 zł mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 mkw.

Zgodnie z podjętymi uchwałami Rady Miasta Gdańska od 01.02.2020 r. stawki opłaty będą wynosić: 0,88 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części nieprzekraczającej 110 mkw. oraz 0,10 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 mkw. Zmiana stawki za niesegregowane jest dwukrotna, czyli dotychczas 88 gr za mkw., a po zmianie 1,76 zł za mkw.

Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, to podwyższona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie od lutego wynosić 1,76 zł miesięcznie za każdy mkw. powierzchni mieszkania w części nieprzekraczającej 110 mkw.; 20 gr miesięcznie za każdy mkw. powierzchni w części przekraczającej 110 mkw.

W Białymstoku opłaty za wywóz śmieci wzrosną od marca 2020 roku – zdecydowali o tym 20 grudnia miejscy radni. Za był większościowy klub Koalicji Obywatelskiej, przeciwko radni PiS. Przy selektywnej zbiórce odpadów właściciele mieszkań do 40 mkw. zapłacą 16 zł miesięcznie, mieszkań o powierzchni 40,01-80 mkw. - 36 zł, a powyżej 80 mkw. - 45 zł. Możliwa będzie zniżka 1-3 zł za kompostowanie bioodpadów.

Podwyżki wyniosą od 7 do 16 zł miesięcznie, w zależności od wielkości lokalu. Obecnie przy zbiórce selektywnej właściciele mieszkań o powierzchni do 40 mkw. płacą 9 zł miesięcznie, mieszkań o powierzchni 40,01-80 mkw. 21 zł, a mieszkań i domów o większej powierzchni - 29 zł.

Autorzy: Wojciech Kamiński, Piotr Doczekalski, Robert Fiłończuk, Marcin Szywała, Mateusz Babak, Rafał Grzyb, Sylwia Wieczeryńska

wnk/ pdo/ rof/ mss/ mtb/ rgr/ swi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sammler
Kraków, Łódź, a tym bardziej Poznań - te ceny jakoś są spójne z moimi kalkulacjami, ile powinienem płacić (w Wa-wie) za wywóz śmieci. Też szacowałem kwotę do ok. 25 zł od osoby. Ale NIE 65 zł!
tomitomi
''''W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe, przy czym jeżeli np. kilku mieszkańców bloku nie będzie segregowało odpadów, to podwójną stawkę zapłacą wszyscy.'''
......... !!!!!!!!!!!!

zbiorowa odpowiedzialność ?? - to mi pachnie totalitaryzmem !
Zarządzenie
''''W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe, przy czym jeżeli np. kilku mieszkańców bloku nie będzie segregowało odpadów, to podwójną stawkę zapłacą wszyscy.'''
......... !!!!!!!!!!!!

zbiorowa odpowiedzialność ?? - to mi pachnie totalitaryzmem !
Zarządzenie niezgodne z konstytucją RP .
sammler
Powtarzam: liczę na to, że wojewoda mazowiecki stanie na wysokości zadania i uchyli w trybie nadzoru uchwałę Rady Warszawy. Powtarzam: śmieci produkują ludzie, a nie metry kwadratowe czy tym bardziej "gospodarstwa domowe" w rozumieniu tak rozmytego pojęcia (25% gospodarstw domowych w Polsce to gospodarstwa jednoosobowe,Powtarzam: liczę na to, że wojewoda mazowiecki stanie na wysokości zadania i uchyli w trybie nadzoru uchwałę Rady Warszawy. Powtarzam: śmieci produkują ludzie, a nie metry kwadratowe czy tym bardziej "gospodarstwa domowe" w rozumieniu tak rozmytego pojęcia (25% gospodarstw domowych w Polsce to gospodarstwa jednoosobowe, podejrzewam, że ten wskaźnik dla Warszawy będzie bliższy 35% - a nie jak się może wydawać: 4 osoby, czyli stereotypowe 2+2). Dlatego ustalanie opłaty w wysokości 65 zł na "gospodarstwo domowe" jest niewspółmierne do ponoszonych kosztów wytwarzania przez nie odpadów. Miasto ewidentnie chce na tej opłacie zarabiać, by podreperować swój budżet, co jest niezgodne z prawem.

Opłata to nie cena, którą mógłbyś sobie, Trzaskowski, ustalać według własnego widzimisię.

I nie jest żadnym wytłumaczeniem to, że w Wa-wie mieszka dużo osób niezameldowanych, które trudno ująć w statystykach i optymalnej kalkulacji opłaty. Po to są deklaracje śmieciowe (oddzielne od rejestrów meldunkowych), w których wskazuje się liczbę "wytwórców" odpadów, żeby takich kalkulacji dokonać. Miasto dysponuje nie tylko statystykami GUS-u odnośnie liczebności gospodarstw domowych, ale i zestawieniem: mieszkanie (powierzchnia) + liczba lokatorów z deklaracji. WSZYSTKIE możliwe przeliczniki mogą być więc łatwo wyznaczone i nie ma żadnej podstawy do stosowania ryczałtu.

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki