REKLAMA

Podwyżki za wywóz śmieci do kontroli

2020-01-03 05:06
publikacja
2020-01-03 05:06

Budzące kontrowersje podwyżki za odbiór odpadów to efekt błędów z przeszłości, gdy wprowadzano tzw. ustawę śmieciową - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

/ fot. andrekoehn / Shutterstock
W ocenie eksperta, którego cytuje piątkowa gazeta, doprowadziło to do tego, że samorządy były zmuszone pozbyć się własnych firm gospodarujących odpadami, skazując się na przetargi.

"Obecnie mamy taką sytuację, że do przetargów ogłaszanych przez samorządy staje jedna firma, która podaje cenę 1,5-2 razy wyższą niż na poprzednim przetargu. Ten wzrost cen tłumaczy różnymi obiektywnymi względami związanymi ze wzrostem kosztów, np. wzrostem cen energii. Chociaż obiektywnie możemy oceniać, że ten wzrost kosztów nie jest adekwatny do żądanej ceny" - tłumaczy w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Jak zaznacza na łamach gazety, że dużo wyższe ceny prognozowane teraz przez firmy odbierające odpady to efekt tego, że podczas poprzednich przetargów stawki były sztucznie zaniżane. "Ponieważ wtedy firm było więcej, ubiegając się o zlecenia, zaniżały oferty. Wybierane były najtańsze, a w międzyczasie rynek się ustabilizował. Tych firm, które nie dostały zleceń, już nie ma, a rynek się podzielił za sprawą ultraliberalnych rozwiązań wprowadzonych pod naciskiem lobby śmieciowego około 6-7 lat temu" - dodaje na łamach "Naszego Dziennika" Porawski.

Zwraca też uwagę, że już wówczas na uchwały o zaniżonych opłatach powinny reagować Regionalne Izby Obrachunkowe. W jego opinii rząd mógłby wprowadzić kilka poprawiających sytuację przepisów. Chodzi np. o zmniejszenie opłaty marszałkowskiej, stanowiącej jeden ze składników ceny za odbiór odpadów. "Zwiększyć należałoby również opłatę za odbiór odpadów z tzw. terenów niezamieszkanych, czyli od firm" - pisze "Nasz Dziennik".

akuz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki