REKLAMA
DZIEŃ UE

Gazprom zapowiada kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1

2022-07-25 17:06, akt.2022-07-25 20:06
publikacja
2022-07-25 17:06
aktualizacja
2022-07-25 20:06

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Gazprom zapowiada kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1
Gazprom zapowiada kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1
fot. Alexander Shcherbak / / TASS

Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest pracami konserwacyjnymi. Koncern nie podał, jak długo mają one potrwać.

Gazprom poinformował, że w związku z zatrzymaniem turbiny zdolność produkcyjna rosyjskiej tłoczni Portowaja zostanie zmniejszona do 33 mln metrów sześciennych gazu dziennie od godziny 4.00 czasu GMT (6.00 czasu polskiego) w dniu 27 lipca. To oznacza, że gaz będzie przesyłany w zaledwie 20 procentach maksymalnej wydajności Nord Stream 1.

Siemens: serwisowana w Kanadzie turbina jest gotowa do dostarczenia do Rosji

Siemens Energy poinformował w poniedziałek, że serwisowana niedawno w Kanadzie turbina, której brak, według Moskwy, ogranicza przepustowość gazociągu Nord Stream 1, jest gotowa do dostarczenia do Rosji, ale rosyjski Gazprom musi dostarczyć dokumenty celne, aby jej transport mógł zakończyć się powodzeniem.

"Transport turbiny mógłby rozpocząć się natychmiast. Na początku zeszłego tygodnia niemieckie władze dostarczyły firmie Siemens Energy wszystkie dokumenty niezbędne do eksportu turbiny do Rosji" – poinformowała firma w komunikacie.

"Gazprom zdaje sobie z tego sprawę. Brakuje natomiast dokumentów celnych na import do Rosji. Gazprom jako klient ma obowiązek je dostarczyć" – dodano.

Jak przypomina agencja Reutera, Siemens Energy serwisował turbinę w Kanadzie i ma za zadanie przetransportować ją z powrotem do Rosji, co jednak do tej pory nie doszło do skutku, ponieważ Gazprom domaga się dokumentów, z których wynikałoby, że jej transfer nie narusza zachodnich sankcji.

"Gazprom przestudiował dokumenty, ale trzeba przyznać, że nie usuwają one wcześniej zidentyfikowanych zagrożeń i stawiają dodatkowe pytania – napisano w oświadczeniu rosyjskiego koncernu - Ponadto nadal pozostają otwarte pytania Gazpromu dotyczące sankcji UE i Wielkiej Brytanii, na które odpowiedź jest ważna dla dostawy turbiny do Rosji i pilnego remontu innych silników turbin gazowych dla tłoczni Portowaja".

Stanowisko Siemens Energy w sprawie turbiny pojawiły się wkrótce po tym, jak Gazprom ogłosił, że z powodu prac konserwacyjnych wyłączy w środę kolejną turbinę i ograniczy dostawy gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości Nord Stream 1.

"Konserwacja naszych turbin jest i pozostaje rutynową procedurą. W ciągu ostatnich 10 lat nie było w związku z tym żadnych znaczących komplikacji" - oświadczył Siemens Energy.

"Wszelkie przyszłe prace konserwacyjne mogą przebiegać bez problemów, bowiem rząd kanadyjski zgodził się już, że turbiny, które są utrzymywane przez Siemens Energy w Montrealu, mogą być transportowane z Kanady do Niemiec. W tym momencie nie widzimy zatem żadnego związku między turbiną oraz ogłoszonymi ograniczeniami gazowymi" - napiała firma w komunikacie. (PAP)

zm/ tebe/

"Rosyjski koncern gazowy Gazprom nie ma żadnego powodu, by wprowadzić w życie ogłoszone od środy nowe ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu do Europy gazociągiem Nord Stream. Według naszych informacji nie ma technicznych powodów, aby ograniczać przesył" - oświadczyło niemieckie ministerstwo gospodarki, cytowane przez agencję AFP.

Gazprom wznowił przepływ gazu przez Nord Stream 1 w zeszłym tygodniu po 10-dniowej przerwie konserwacyjnej, ale tylko przy 40-procentowej przepustowości gazociągu. To poziom, do którego Rosja obniżyła wolumeny w czerwcu z powodu, zdaniem Moskwy, opóźnionego powrotu turbiny serwisowanej w Kanadzie.

Europejscy politycy zakwestionowali to wyjaśnienie, a Niemcy twierdziły, że ograniczenie dostaw gazu nie ma nic wspólnego z remontem turbiny, która miała zostać ponownie uruchomiona dopiero we wrześniu. Jednocześnie kilka dni temu pojawiły się informacje, że serwisowana w Kanadzie część utknęła w Kolonii na zachodzie Niemiec, ponieważ władze Rosji nie dostarczyły dokumentów koniecznych do zatwierdzenia jej dalszego transportu.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck mówił pod koniec zeszłego tygodnia, że można odnieść wrażenie, iż Rosja nie chce dostać z powrotem swojej turbiny, a to znaczy, że trudności techniczne są dla Moskwy jedynie pretekstem, by ograniczać dostawy gazu, zaś realne powody takiego postępowania są polityczne.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiadał z kolei w zeszłym tygodniu, że ok. 26 lipca może nastąpić kolejne ograniczenie przesyłu gazu do Europy Zachodniej.

W poniedziałek Gazprom oświadczył, że otrzymał dokumenty od Siemens Energy oraz Kanady, dotyczące pierwszej turbiny, ale dodał, że nadal są problemy z dostarczeniem jej do Rosji.

"Gazprom przestudiował dokumenty, ale trzeba przyznać, że nie usuwają one wcześniej zidentyfikowanych zagrożeń i stawiają dodatkowe pytania – napisano w oświadczeniu koncernu - Ponadto nadal pozostają otwarte pytania Gazpromu dotyczące sankcji UE i Wielkiej Brytanii, na które odpowiedź jest ważna dla dostawy turbiny do Rosji i pilnego remontu innych silników turbin gazowych dla tłoczni Portowaja".

Jednocześnie, jak pisze agencja Reutera, Kreml w poniedziałek zapowiedział, że naprawiona turbina zostanie zainstalowana po jej zwrocie, a gaz ziemny będzie wtedy dostarczany na Zachód w "odpowiednich ilościach".

"Turbina zostanie zainstalowana po dopełnieniu wszystkich formalności... A gaz będzie pompowany w odpowiednich ilościach, czyli takich, które są technologicznie możliwe" - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie po Arabii Saudyjskiej i największym na świecie eksporterem gazu ziemnego. Europa importuje około 40 procent swojego gazu i 30 procent ropy z Rosji.

Agencja ds. Sieci: nie ma technicznych powodów do zmniejszenia dostaw gazu przez Nord Stream 1

Federalna Agencja ds. Sieci przekonuje, że nie widzi technicznych powodów do zmniejszenia dostaw gazu przez Nord Stream 1, poinformowała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka agencji cytowana przez dpa. Gazprom powiadomił w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co oznacza ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

"Przyjęliśmy do wiadomości ten komunikat" - powiedziała rzeczniczka agencji. Federalna Agencja ds. Sieci ściśle monitoruje sytuację we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i zespołem ds. kryzysu gazowego. "Z naszych informacji wynika, że nie ma technicznych powodów do zmniejszenia dostaw" - zapewniła.

Dostawy gazu przez Nord Stream 1 zostały wznowione dopiero w czwartek po prawie dwutygodniowej przerwie spowodowanej rutynowymi pracami konserwacyjnymi. Już w czerwcu Gazprom ograniczył dostawy rurociągiem do 40 proc. maksymalnych możliwości.

Portal dziennika "Bild" zwraca uwagę, że "40 procent maksymalnej mocy to tak naprawdę minimalna ilość gazu, której Niemcy potrzebują, aby przetrwać zimę bez jego niedoboru".

"W ubiegły czwartek szef urzędu kanclerskiego Wolfgang Schmidt zaprosił szefów kancelarii krajów związkowych na tajny szczyt, aby omówić najważniejszą kwestię kryzysu gazowego i dokładnie ta liczba została wymieniona: 40 proc" - przypomina "Bild". Jeśli "władca Kremla dostarczy mniej gazu, grozi to masowymi brakami w dostawach w Niemczech. I nawet jeśli całe Niemcy nie zostaną dotknięte awarią gazową, to w poszczególnych krajach związkowych mogą wystąpić niedobory - mówiono na szczycie gazowym".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

zm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
polonu
hurtownicy za tonę węgla w Rosji płacili około 200 zł , teraz jest po 3000 zł trzeba coś komentować co o czym , koniec z tanimi surowcami z Rosji teraz szykować portfele , od nowego roku , umowy na dostawę ropy naftowej wygasną ,zostanie jeszcze jedna z Rosnieftem do 2024 r ale to na małą ilość . i koniec . Ceny Arabskie ile wtedy hurtownicy za tonę węgla w Rosji płacili około 200 zł , teraz jest po 3000 zł trzeba coś komentować co o czym , koniec z tanimi surowcami z Rosji teraz szykować portfele , od nowego roku , umowy na dostawę ropy naftowej wygasną ,zostanie jeszcze jedna z Rosnieftem do 2024 r ale to na małą ilość . i koniec . Ceny Arabskie ile wtedy rząd będzie doił na tej benzynce , poniżej 7,5 zł za 1 litr nie spadnie taka tania jazda arabska będzie . czyli z 4,75 żł na 7,5 zł ale interes , może jeszcze gdzieś trafi się jakaś wojenka , przydałoby się . może w Mołdawii ,
obiektywny_komentator
Merkel przy Scholzu to była intelektualistka. Bo Scholz wysyła ciężki sprzęt wojskowy na Ukrainę i myśli, że Putin pogłaszcze go po główce . Zaczyna przebijać swoją polityczną głupotą komika Zełeńskiego, choć wydawało się, że trudno to zrobić...
roobo
Firmy już wstrzymują produkcje dlatego zapotrzebowanie na gaz i ropę spada
komu Rosja będzie sprzedawać swoje surowce jeśli europejskie firmy padną,
na początku radość a potem?
powiemwamcomysle
Jak to komu? Ciapatym :)
zgadujzgadula
Zakrecili to odkreca i tak w kolko...
tecdswv4t
Musisz przyznać. To jest zabawne. Europa w zasadzie wypowiedziała Rosji wojnę na sankcje i gospodarcze. Ale błaga Rosję o pozostawienie niezakręconych kurków gazu ziemnego. Nadchodzi zima… a Europa zamarznie, pogrąży się w ciemności, ale „pluje na Putina”. Czego te gamonie się spodziewali?

tecdswv4t
Przypomina mi stary dowcip etniczny, w którym „europejski” żołnierz przykłada sobie broń do głowy i grozi, że zastrzeli się, jeśli wróg się nie podda.
powiemwamcomysle
Jakie jest credo czlowieka sowieckiego? Lepiej na wszystko patrzec przez palce niz przez kraty, co nie?
tomitomi
grają sowiety - czym mogą ,
eskalacja napięcia , damy tylko 20 % mocy ! , a co ? - zobaczymy jak zareaguje organizm ,,,,
...idą złe czasy , będą dzielić Europę , po kawałku ,

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki