REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Gangsterskie i neonazistowskie znajomości Nawrockiego? Kandydat PiS na prezydenta zaprzecza

2024-12-02 10:32, akt.2024-12-02 10:49
publikacja
2024-12-02 10:32
aktualizacja
2024-12-02 10:49
Dodaj Bankier.pl w Google

Nigdy nikt nie usłyszał ode mnie ani jednego dobrego słowa o niemieckim narodowym socjalizmie – powiedział kandydujący na prezydenta z poparciem PiS Karol Nawrocki. W ten sposób prezes IPN skomentował w poniedziałek anonimowy raport dotyczący jego przeszłości.

Gangsterskie i neonazistowskie znajomości Nawrockiego? Kandydat PiS na prezydenta zaprzecza
Gangsterskie i neonazistowskie znajomości Nawrockiego? Kandydat PiS na prezydenta zaprzecza
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

W niedzielę portal Onet opublikował fragmenty anonimowego opracowania dotyczącego przeszłości Nawrockiego, które wskazują na jego powiązania ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim.

Nawrocki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Chełmie (Lubelskie) nazwał raport "głęboką manipulacją", która odnosi się do powiązania i połączenia "prawd, półprawd i zupełnych kłamstw". Zastrzegł, że są w nim wymienione zarówno osoby, których nigdy nie widział, jak i takie, które zna lub spotykał m.in. w salach bokserskich, na stadionie piłkarskim i angażując się w proces resocjalizacji jako pracownik IPN w więzieniach.

Nawrocki w latach 2013–2017 był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, a od 2021 r. jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

"Próba ekstrapolacji moich zadań zawodowych czy pojedynczych na przestrzeni wielu lat spotkań - i bardzo nieregularnych - na obraz człowieka, którym jestem, jest rzeczą niegodziwą, jest głęboką manipulacją" – zaznaczył.

Wakacje na giełdzie

"Niezależnie od tego, kogo na swojej drodze spotykałem, niezależnie w jakiej konwencji, to gwarantuję, że nigdy nikt nie usłyszał ode mnie ani jednego dobrego słowa o niemieckim narodowym socjalizmie. Nawet podczas spotkań z więźniami, którzy mieli taką skłonność. To była regularna praca resocjalizacyjna i budowanie świadomości o tym, czym był w istocie niemiecki nazizm, jak wiele zła zrobił Polsce" – powiedział prezes IPN.

Jak podał, jako pracownik IPN od kilkunastu lat deklaruje, że niemiecki narodowy socjalizm, niemiecki nazizm jest złem podobnie jak sowiecki komunizm. Zaznaczył, że w swojej pracy odsłania wszystkie ideologie, które niszczyły państwo i naród polski, a on sam odsłania pomniki poświęcone ofiarom niemieckiego nazizmu. "W raporcie są konkluzje, które jasno wskazują, że nie jestem ani zwolennikiem tych ideologii, ani przestępcą, ani kryminalistą" – stwierdził.

Nawrocki przyznał, że miał świadomość istnienia raportu, ale nie wie, skąd pochodzi, kto go przygotował i jest to dla niego obojętne. Dodał, że miał świadomość, że walka kampanijna będzie oparta na manipulacjach i bardzo brutalna, ale - jak podkreślił - byłoby bardzo dobrze, gdyby była oparta na faktach. Zastrzegł, że nie zaskoczyło go to i nie zniechęciło. Następnie zaapelował do mediów o zdrowy rozsądek.

Nawrocki został też zapytany o poniedziałkowe zatrzymanie byłego szefa ABW Piotra Pogonowskiego, który ma zostać doprowadzony na posiedzenie komisji ds. Pegasusa w celu przesłuchania go jako świadka. Jego zdaniem "mamy do czynienia z kolejnymi igrzyskami publicznymi", które "mają być ekwiwalentem dyskusji o poważnych sprawach dla Polski".

W niedzielę dziennikarze programu "Stan Wyjątkowy" napisali, że Nawrocki - który w młodości trenował boks - "do dziś utrzymuje zażyłe kontakty z kolegami z ringu i z bramki, mimo że część z nich to pospolici gangsterzy, sutenerzy, tudzież kibole". Podali, że informacje na ten temat dotarły do władz PiS, w tym do Jarosława Kaczyńskiego, jeszcze wtedy, gdy Nawrocki był jednym z typowanych kandydatów na prezydenta. Ich zdaniem, raport powstał na zlecenie kogoś "ze środka PiS, kto chciał Nawrockiemu zaszkodzić".

"Głównymi postaciami narracji o uwikłaniach Nawrockiego mogą stać się Olgierd L. — gangster skazywany m.in. za sutenerstwo i brutalne pobicia, jeden z najbardziej znanych swego czasu polskich neonazistów, a obecnie członek gangów motocyklowych, oraz Grzegorz H., hitlerowiec, członek nielegalnej organizacji Blood and Honour (Blut und Ehre — motto Hitlerjugend), kontaktujący się z najbardziej aktywnymi neonazistami z Europy. L. i H., a także koledzy Nawrockiego z bokserskiego ringu, powiązani są z gangiem motocyklowym Bad Company, którego trzon stanowią recydywiści" - brzmi fragment cytowanego przez Onet opracowania.

"Karol Nawrocki zna się z Olgierdem L., Grzegorzem H. oraz innymi neonazistami i bardzo brutalnymi przestępcami z Gdańska. Doskonale orientuje się, jaka jest ich przeszłość i poglądy. Tak samo jest w przypadku +Wielkiego Bu+, sutenera występującego w walkach freaków czy z promowanym przez Nawrockiego a możliwym do powiązania ze światem przestępczym i neonazistami trenerem boksu Maciejem B. O tym, że Nawrocki mija się z prawdą, zaprzeczając niewygodnym znajomościom lub sprowadzając je do "przypadkowych zdjęć" czy spotkań, wie co najmniej 200-300 osób z ich zazębiających się kręgów towarzyskich" - czytamy.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek w komentarzu do informacji Onetu napisał na X, że "Tusk i jego media ruszyły do brutalnego ataku na obywatelskiego kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego". Ocenił, że "należy to czytać" jako brudną kampanię wyborczą i że atak" na Nawrockiego pokazuje, "jak bardzo obecny układ rządzący boi się obywatelskiego kandydata na prezydenta".

W sobotę Rada Polityczna PiS formalnie poparła kandydaturę Karola Nawrockiego - obecnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 r. Kampania wyborcza rozpocznie się wraz z opublikowaniem postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów, czyli - zgodnie z zapowiedzią Szymona Hołowni - na początku stycznia.(PAP)

pin/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (43)

dodaj komentarz
prs
"Anonimowe opracowanie" i onet..
I wszystko jasne..

Gdybyscie byli drukowani jedyny uzytek z papieru bylby w wychodku..

..lol..
pilidzin
Proszę jak się Pisie farmy aktywowały. Składki nie idą na marne, jednak marne starania :)
pstrzezek
A co o Nawrockim sądzie grzesio k? Ja wiem że tydzień temu ani on ani reszta beretów jeszcze nie wiedział o jego istnieniu. Ale to nie przeszkadza w obronie tego "niezależnego kandydata" ;)) Najlepszego z możliwych, bo namaszczonego przez Jarozbawa I "wielkiego"
energizerjohn51
Misiu nikt nie rozumie o co tobie chodzi...
pstrzezek odpowiada energizerjohn51
Słodziaku, jesteś na tym nicku od tygodnia czy dwóch? Taki z ciebie pasjonat klawiatury ;)
energizerjohn51
Bardzo dobrze, oby jak najwięcej takiej odrealnionej propagandy :)
samsza
Mentzen ma lepsze szanse w 2 turze z Trzaskowskim.
Ciekawe, czy pisowcy jak w Rumunii 2 główne partie, będą grać ostatecznie dla przeciwnika, czy mądrze.
grzegorzkubik
Ma polymarkecie, obstawiający są innego zdania.
samsza odpowiada grzegorzkubik
Wielu podziela zdanie Lichockiej, że najważniejsza jest partia pis, a nie tam żadna wygrana w wyborach.
O tym był mój komentarz, a nie że ma wygrać ten czy tamten. Oczywiście to moja opinia, o tych szansach.

Powiązane: Karol Nawrocki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki