REKLAMA

GameStop 80 proc. poniżej szczytu. Na rajdzie zarobiły też "grube ryby"

Michał Żuławiński2021-02-04 07:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-04 07:20

Akcje GameStop podrożały jedynie o blisko 3 proc., co było wynikiem dalekim od sesji z ostatnich dwóch tygodni. „Redditowej rewolucji”, na której zarobiły też niektóre fundusze, przyglądają się władze USA.

GameStop 80 proc. poniżej szczytu. Na rajdzie zarobiły też "grube ryby"
GameStop 80 proc. poniżej szczytu. Na rajdzie zarobiły też "grube ryby"
fot. Casimiro PT / / Shutterstock

Na zamknięciu środowych notowań, akcje GameStop wyceniano na 92,41 USD. Oznacza to wzrost względem wtorku o 2,68 proc. Inwestorzy i spekulanci zaangażowani w akcje najgorętszej spółki na amerykańskim rynku (więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach zebranych pod tagiem „GameStop i inwestorzy z Reddita”) przyzwyczaili się do znacznie większej zmienności.

Mimo ostatnich spadków, akcje GameStop są wciąż o 436 proc. droższe niż na początku roku. Większy problem mają jednak ci inwestorzy, którzy kupili papiery „na górce” – w  szczycie walory sieci sprzedawcy gier komputerowych i sprzętu elektronicznego wyceniano na 483 USD (w trakcie sesji, rekord na zamknięcie dnia to 347,51 USD). Jak łatwo policzyć, od tamtego momentu cena spadła o odpowiednio 81 proc. i 73 proc.

Na redditowej grupie r/WallStreetBets nadal widać jednak wiele apeli o „trzymanie” akcji lub wręcz ich dokupowanie, przy skorzystaniu z niższej ceny. Zwolennicy takiej strategii są zdania, że spadki są przejściowe, a kolejna fala wzrostów jeszcze bardziej da się we znaki funduszom hedgingowym, które zajmują krótką pozycję (tzn. grają na spadki) na akcjach GameStop. Mechanizm, w jaki miałoby się to stać opisaliśmy w artykule „GameStop - jak inwestorzy z Reddita utarli nosa funduszom”.

W tym kontekście warto dodać, że na GameStop tracą tylko niektóre fundusze – sztandarowym przykładem jest Melvin Capital, który w styczniu stracił ponad 50 proc. kapitału. W amerykańskich mediach coraz głośniej jednak o zyskach innych funduszy, które zajmowały długą pozycję na akcjach GameStop (tzn. grały na zwyżkę ich ceny) oraz innych spółek, które na celownik wzięli użytkownicy Reddita. Dzisiejszy „Wall Street Journal” pisze o funduszu Senvest Management LLC, który na styczniowym szale wokół GME zarobił 700 mln dolarów. Z kolei wczoraj Bloomberg donosił o funduszu Mudrick Capital Management, który w tej sam sposób w styczniu zarobił 200 mln dolarów.

Sprawa GameStop nie tylko dominuje w amerykańskich mediach finansowych, lecz także przyciąga uwagę tamtejszych władz. W czwartek nowa sekretarz skarbu Janet Yellen ma spotkać się z szefami Rezerwy Federalnej, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Komisji Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC), aby omówić z nimi ostatnie zawirowania na rynku akcji. Nie brak spekulacji sugerujących, że pokłosiem całej sprawy mogą być dodatkowe regulacje.

Tematem ma zamiar zająć się też Kongres. Republikańska parlamentarzystka Maxine Waters zapowiedziała, że jej celem jest zaproszenie Keitha Gilla, jednego z najbardziej znanych użytkowników r/WallStreetBets (i jednocześnie jednego z najbardziej zaangażowanych w akcje GameStop), do złożenia wyjaśnień przed komisją ds. usług finansowych. Na jej posiedzenie zaproszeni mają też być szefowie Citadel, GameStop czy Robinhooda, o którym więcej pisaliśmy we wczorajszym artykule.

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pozhoga
No i skończyło się rumakowanie.
demeryt_69
Reddit, YouTube i Robinhood zatrzęsły 'ulicą' - to niekoszernie!
demeryt_69
Wielu uważa, że to Keith Gill swoimi wpisami pod ksywką "DeepFuckingValue" rozpoczął to zamieszanie. Rzekomo włożył $53k, aby przytulić $50 baniek!
nekroekonom
Jakbyś czytał WSB albo oglądał filmy publikowane przez DFV to byś wiedział, że on sam zrobił głębokie badania wartości spółki, i kupił te akcje ponad rok temu, na długo przed szałem wygenerowanym przez WSB. DFV nigdy nie nawoływał do walki z funduszami hedgingowymi.
demeryt_69
Tylko patrzeć jak Gensler zrobi porządek ze 'swojakami' :)
demeryt_69
Znaczit w całym tym zamieszaniu tylko przez miesiąc Senvest zarobił $700 mln, a Mudrick $200 mln. Roczne obroty GameStop to jedynie $470 - jak tu nie mieć szacunu do bajgli z Wall Street?
jezelipapa
Piękne rusycyzmy ci wyszły. Już wiadomo skąd piszesz nasz bankierowy kolego z Rosji :)
demeryt_69 odpowiada jezelipapa
Kanieszna!

Powiązane: GameStop i inwestorzy z Reddita

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki