GUS: stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,7%

Michał Żuławiński2015-10-23 09:47analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-23 09:47
fot. Krzysztof Wojciechowski / FORUM

Stopa bezrobocia pod koniec września wyniosła 9,7% - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tym samym znacząco zmieniony został odczyt podany wcześniej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia pod koniec września wyniosła 9,7% wobec 9,9% w sierpniu – podał dziś GUS. Warto dodać, że dane za sierpień zostały zrewidowane z 10% do 9,9%. 

Dzisiejsze dane GUS nie okazały się zbieżne z wcześniejszymi doniesieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Opierając się na tamtych informacjach, rynkowi analitycy szacowali wrześniową stopę bezrobocia na 9,9%.

Stopa bezrobocia / GUS

Stopa bezrobocia spadła siódmy miesiąc z rzędu. Obecny rok zaczynaliśmy od poziomu 12%, zaś we wrześniu roku ubiegłego stopa bezrobocia wynosiła 11,5%. Po raz ostatni stopa bezrobocia GUS była jednocyfrowa w grudniu 2008 r. (9,5%).

W najnowszej historii jednocyfrową stopę bezrobocia notowano w Polsce od maja do grudnia 2008 r., a minimum (8,8%) wyznaczono w październiku 2008 r.

Skąd się wzięła niższa stopa bezrobocia?

Na pierwszy rzut oka dane GUS wydają się podejrzane. Rządowa instytucja na dwa dni przed wyborami raportuje „cudowny” spadek bezrobocia po 8 latach władzy jednej partii.  Trudno nie doszukiwać się drugiego dna. Zwłaszcza że nie przypominam sobie, aby w ostatnich latach GUS  rewidował w dół statystyki bezrobocia raportowane wcześniej przez MPiPS.

Ale tym razem zwolennicy „teorii spiskowych” najprawdopodobniej wpadli na zły trop. Różnica we wrześniowej liczbie bezrobotnych raportowanych przez GUS i ministerstwo wyniosła 1,5 tys., co przy przeszło 1,5 mln osób zarejestrowanych jako bezrobotne stanowi mniej niż 0,1 pkt. proc., podczas gdy rewizja wyniosła 0,2 pkt. proc.

W dół zrewidowano także stopę bezrobocia za sierpień (z 10,0% do 9,9%), choć raportowana liczba bezrobotnych pozostała bez zmian. Może to oznaczać tylko jedno: obniżona została liczba osób aktywnych zawodowo, na którą składają się osoby poszukujące pracy (bezrobotni) oraz pracujący.

Czytaj więcej...
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Warto zauważyć, że wrzesień to mieszany okres na polskim rynku pracy. W ostatnich 15 latach w tym miesiącu stopa bezrobocia rosła pięciokrotnie, spadała siedmiokrotnie i pozostawała bez zmian trzykrotnie.

W końcu września 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1539,4 tys. osób (w tym 817,1 tys. kobiet) i była niższa zarówno w porównaniu z ub. miesiącem, jak i analogicznym okresem ub. roku.

Oczywiście stopa bezrobocia nie jest jednolita dla całego kraju. Najlepsza sytuacja na rynku pracy panuje w województwie wielkopolskim, najgorsza w warmińsko-mazurskim.

Województwo Stopa bezrobocia
 warmińsko-mazurskie 16
 kujawsko-pomorskie 13
 zachodniopomorskie 12,9
 podkarpackie 12,8
 świętokrzyskie 12,1
 podlaskie 11,6
 lubelskie 11,1
 lubuskie 10,4
 łódzkie 10,3
 opolskie 9,7
 pomorskie 9
 dolnośląskie 8,6
 mazowieckie 8,6
 małopolskie 8,3
 śląskie 8,2
 wielkopolskie 6,2
Źródło: GUS

Stopę bezrobocia GUS definiuje jako "procentowy udział liczby bezrobotnych w liczbie cywilnej ludności aktywnej zawodowo, bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego."

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (174)

dodaj komentarz
~Kogi
Po 1. Od kiedy 10% bezrobocia to jest mało??
Po 2. Za granicą czeka 2 mln ludzi aby wrócić do Polski, ale nie ma tu dla nich pracy, prawda czy nie prawda?
~takitam
No wejdź sobie na pracuj.pl i zobacz czy czasem nie ma pracy.
~Le odpowiada ~takitam
hehehe nie pijarz po tuskowemu ja wchodzę m.in. właśnie na ten portal i moi znajomi też, wysyłamy setki CV i nikt się nie odzywa, i nie powie nawet pocałuj mnie w d...
~takitam odpowiada ~Le
A umiesz coś w ogóle robić przydatnego?
~Le odpowiada ~takitam
typowe bajdurzenie resortowego pseudoliberalnego sitwiarza, tak tak według was nic przydatnego nie potrafią robić miliony Polaków i dla nich tylko według guru waszej sitwy to tylko szczaw i mirabelki, a ty sam co potrafisz robić oprócz pijarzenia? czy coś przydatnego, społecznie użytecznego? może najpierw sam odpowiesz typowe bajdurzenie resortowego pseudoliberalnego sitwiarza, tak tak według was nic przydatnego nie potrafią robić miliony Polaków i dla nich tylko według guru waszej sitwy to tylko szczaw i mirabelki, a ty sam co potrafisz robić oprócz pijarzenia? czy coś przydatnego, społecznie użytecznego? może najpierw sam odpowiesz a potem się zabierzesz do oceniania innych? poza tym w innych swoich postach w stylu rządzącej sitwy okazałeś głęboką pogardę dla zwykłych ludzi wykonujących proste prace użytecznie potrzebne więc może najpierw sam siebie ocenisz
~takitam odpowiada ~Le
Acha... czyli nic przydatnego nie potrafisz robić. Zdobądź jakieś kwalifikacje a potem wyślij CV.
~Le odpowiada ~takitam
a ty sam potrafisz coś robić?
~Robert odpowiada ~takitam
sądząc po twoich wypowiedziach to niewiele potrafisz
~takitam800 odpowiada ~Le
Tak, potrafię stroić sale na wesela i podobne imprezy.
~Le odpowiada ~takitam800
Acha... czyli nic przydatnego nie potrafisz robić

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki