GUS: stopa bezrobocia w październiku wyniosła 9,6%

analityk Bankier.pl

Stopa bezrobocia pod koniec października wyniosła 9,6% - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tym samym potwierdził się odczyt podany wcześniej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia pod koniec października wyniosła 9,6% wobec 9,7% we wrześniu – podał dziś GUS.

Dzisiejsze dane GUS okazały się zbieżne z wcześniejszymi doniesieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Opierając się na tamtych informacjach, rynkowi analitycy szacowali wrześniową stopę bezrobocia na 9,6%.

Stopa bezrobocia w Polsce
Stopa bezrobocia w Polsce (GUS)

Dane GUS pokazują, że stopa bezrobocia spadła ósmy miesiąc z rzędu. Obecny rok zaczynaliśmy od poziomu 12%, zaś w październiku ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 11,3%. Po raz ostatni stopa bezrobocia w Polsce była niższa niż obecnie w grudniu 2008 r. (9,5%).

W końcu października 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1516,9 tys. osób (w tym 804,4 tys. kobiet) i była niższa zarówno w porównaniu z ubiegłym miesiącem (1539,4 tys.), jak i analogicznym okresem ubiegłego roku (1784,8 tys.).

Oczywiście stopa bezrobocia nie jest jednolita dla całego kraju. Najlepsza sytuacja na rynku pracy panuje w województwie wielkopolskim, najgorsza w warmińsko-mazurskim.

Stopę bezrobocia GUS definiuje jako "procentowy udział liczby bezrobotnych w liczbie cywilnej ludności aktywnej zawodowo, bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego."

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 ~xx

Bezrobocie spada - i bedzie spadalo...
bo ludzie masowo wyjezdzaja za granice...

! Odpowiedz
3 4 ~zdesperowany

Interesuje mnie tylko czy zatrudnienie wzrosło. To, że spadło to wiem. Chcę naprawić samochód i u kilku lakierników dowiedziałem się, że najbliższy termin po nowym roku bo robotnicy wyjechali do Anglii.

! Odpowiedz
3 1 ~s6

Fajnie. Mówiłem, że idą dobre czasy. Lewandowski, Radwańska wygrywają, w 2016 ŚDM z papieżem w Krakowie, nawet możemy wygrać Mistrzostwa Europy we Francji.

! Odpowiedz
3 0 ~StanRS

Bezrobocie spadło to trzeba sprowadzić "imigrantów", żeby było znowu 20-kilka procent, tak jak za (nie)rządów nijakiego Buzka i AWS.

! Odpowiedz
1 3 ~ojlk

poczekajmy, zobaczymy jak się wykreują dane dot. emigracji ....

! Odpowiedz
1 4 ~optymista

pocieszające wiadomości dla wszystkich zainteresowanych rynkiem pracy, który śledzę systematycznie; w tej poprawie mam swój udział ponieważ sam znalazłem atrakcyjną pracę w Impelu.

! Odpowiedz
0 5 ~fgh

Ameryka! Spadło i za chwilę bedzie zero!

! Odpowiedz
2 0 ~paragon

za chwile będzie + 2 to polska w końcu

! Odpowiedz
2 17 ~sprawdzam

Zatrudnienie w samym ZUS-ie. około 50 tys .Po co ktoś wymyślił komputer? Po co ktoś pracuje nad oprogramowaniem?
Powinniśmy domagać się jeszcze kilku takich " instytucji " i bezrobocie zniknie.
Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia.

! Odpowiedz
16 17 ~ubawiony

info: bezrobocie spada (PO u władzy), komentarze na bankier: "ludzie wyjeżdżają za granice, ten rząd nic nie robi". info: Bezrobocie spada (PiS u władzy), komentarze na bankier: "Brawo rząd, nareszcie tworzą miejsca pracy". Buhahahahahahaha

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil