REKLAMA

GUS: Tak wiele domów i mieszkań w Polsce jeszcze nie budowano

Marcin Kaźmierczak2021-06-22 15:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-22 15:25
GUS: Tak wiele domów i mieszkań w Polsce jeszcze nie budowano
GUS: Tak wiele domów i mieszkań w Polsce jeszcze nie budowano
fot. UNIKYLUCKK /

Za mieszkaniówką najlepszy maj w historii zarówno pod względem liczby rozpoczętych budów jak i wydanych pozwoleń na przyszłe budowy – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty widać także, gdy spojrzymy na dane z pierwszych pięciu miesięcy 2021 r.

Rozpoczęte budowy mieszkań i domów

Od początku roku w Polsce rozpoczęto budowę 118 817 mieszkań i domów jednorodzinnych, co oznacza wzrost w skali roku o 46,3 proc. Biorąc pod uwagę zawirowania w branży związane z wybuchem pandemii koronawirusa i porównując tegoroczne dane z tymi sprzed dwóch lat, także odnotujemy dwucyfrowy wzrost – o 23,2 proc.

Wyjątkowo aktywni na placach budów pozostają w dalszym ciągu deweloperzy, którzy od początku roku do końca maja rozpoczęli budowę 72 798 mieszkań (+64,6 proc. r/r). Nie próżnują także inwestorzy indywidualni, którzy rozpoczęli budowę 43 910 domów jednorodzinnych (+24 proc. r/r). W perspektywie dwuletniej wzrost wyniósł odpowiednio 29,9 proc. w przypadku deweloperów i 14,6 proc. w przypadku inwestorów indywidualnych.

fot. Bankier.pl /

Tegoroczny wynik podbił także rekordowy pod tym względem maj. W ubiegłym miesiącu w Polsce rozpoczęto bowiem budowę 28 878 mieszkań (+10 proc. m/m), co było blisko dwukrotnie wyższym wynikiem od osiągniętego w maju 2020 r. (+92,4 proc. r/r). Ponad 60 proc. rozpoczynanych budów było udziałem deweloperów, którzy względem maja ubiegłego roku zanotowali wzrost aż o 184 proc.

Również inwestorzy indywidualni przekroczyli w maju próg 10 tys. rozpoczętych budów, co przełożyło się na blisko 24-procentowy wzrost w skali roku i 19-procentowy wzrost względem maja 2019 r.

Wydane pozwolenia na budowę

Za mieszkaniówką także najlepszy w historii maj pod względem liczby pozwoleń wydanych na budowę mieszkań i domów jednorodzinnych. Polskie urzędy wydały dokumenty uprawniające do budowy 29 678 lokali mieszkalnych (+53,5 proc. r/r). Dwie trzecie z nich otrzymali deweloperzy (17 486 i +63,1 proc. r/r). W ręce inwestorów indywidualnych wpłynęły dokumenty pozwalające na budowę 11 280 domów jednorodzinnych (+35,9 proc. r/r).

fot. Bankier.pl /

Łącznie w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r., głównie za sprawą bardzo dobrego maja i rekordowego marca, polskie urzędy wydały 141 431 pozwoleń (+48,2 proc. r/r). Na ich podstawie deweloperzy mogą w niedalekiej przyszłości rozpocząć budowę 91 013 mieszkań (+58,3 proc. r/r), z kolei inwestorzy indywidualni będą mogli w oparciu o nie zbudować 48 673 domy jednorodzinne (+31,2 proc. r/r).

Mieszkania i domy oddane do użytku

Na tym tle wrażenie bledszych sprawiają dane dotyczące mieszkań i domów oddanych do użytku. W maju przybyło ich łącznie 15 241. Tym samym względem kwietnia odnotowano spadek o 19 proc., a w relacji do maja 2020 r. o 7,6 proc. Mieszkaniówka w tym aspekcie wróciła do poziomu notowanego w maju 2019 r.

fot. Bankier.pl /

Większy spadek względem ubiegłego roku zanotowali deweloperzy, którzy w maju oddali do użytku 7901 mieszkań – o 1,7 proc. mniej niż w kwietniu i o 28,3 proc. mniej niż w maju 2020 r.

Inwestorzy indywidualnie oddali w tym czasie 6931 domów, co było wynikiem o 1,7 proc. niższym względem kwietnia, ale jednocześnie o 38 proc. wyższym w relacji do maja ubiegłego roku.

Jak wynika z szacunków GUS, pod koniec maja 2021 r. w budowie pozostawało 860,2 tys. mieszkań – o 4,1 proc. więcej niż o tej samej porze przed rokiem.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
jendreka
Dziękujemy Ci PiS, nasz zbawco. Jednak mam to w dupie bo: jestem już za stary żeby załapać się na jakikolwiek program pomocy czy sponsoring, mimo że 40 lat żyłem w nadziei że wreszcie coś od władzy też mi kapnie. A młodzi niech sami walczę z taka sama nadzieją lub otworzą oczy i kombinują jak każdy tradycyjny Polak.
tytush
no tak bo w kryzysowym 1979 roku zaraz przed 1980 kiedy Polska stanela oddali i zasiedlili tylko 278000 mieszkan a za cudu balczerowiczowskiego az 76000
krzysiek-b
Zostaną ludzie z kredytami po 400tys, mając do spłaty 800tys z mieszkaniami wartymi 200.... Ale nie ma przebacz. Głupia większość musi stracić.
jasiek2017
Opowiedz nam o swoim problemie. Jak wyliczyłeś te kwoty ?
demeryt_69
POdobno zaraz po wojnie budowano znacznie więcej. Np. do Warszawy to nawet dowozili po-niemieckie cegły z Wrocka :)
darek_znawca
Dziś z mieszkaniami to mi przypomina sytuację jak z taksówkami w latach 90-tych. Wtedy kto miał jakiekolwiek cztery koła stawiał na taksówkę i uważał, że sytuacja jest załatwiona. A czemu sie tak działo, bo wtedy było bezrobocie duże i każdy myślał, ze na taksówce będzie miał pracę i godziwe wynagrodzenie. I Dziś z mieszkaniami to mi przypomina sytuację jak z taksówkami w latach 90-tych. Wtedy kto miał jakiekolwiek cztery koła stawiał na taksówkę i uważał, że sytuacja jest załatwiona. A czemu sie tak działo, bo wtedy było bezrobocie duże i każdy myślał, ze na taksówce będzie miał pracę i godziwe wynagrodzenie. I do czego to doprowadziło do zwiększenia sie ilości taksówek, które więcej stały na postojach niż jeździły. Tak teraz podobnie ma sie rzecz z mieszkaniami, kto ma gotówkę w banku która jest oprocentowana na 0%, kupuje mieszkanie w nadziei, ze mieszkanie będzie przynosić na rok zysk 10% czym kuszą banery na mieszkaniach. Więc jest teraz tak, że jak ludzie kupują coraz więcej mieszkań to deweloperzy podnoszą prowizje na nie na 30% a 40%. Jak to sie skończy za rok, dwa, trzy, no tak ze dużo mieszkań będzie stać pustych, bo mało będzie ludzi do wynajęcia ich. Jak będą stały z rok, to będą chcieli ludzie sprzedać, jak będą chcieli sprzedać to cena pójdzie w dół.
demeryt_69
Pisałeś już o tych taksówkach kilka razy ... zapomniałeś?
jasiek2017
napisz coś o knajpie na S-ce oraz czemu nieruchomości potanieją
Czekamy też na inne wklejki
drabio odpowiada jasiek2017
Prawo rynku. Duża podaż więc spadnie cena. Przykład OLX: rynek: Warszawa, oferty mieszkań na wynajem ponad 9000, oferty mieszkań na sprzedaż 3000 ofert-stan na dzisiaj. Pięć lat temu było 1:1 liczba mieszkań na sprzedaż do liczby mieszkań na wynajem. Chociażby to pokazuję jak duża jest dysproporcja.

Ludzie
Prawo rynku. Duża podaż więc spadnie cena. Przykład OLX: rynek: Warszawa, oferty mieszkań na wynajem ponad 9000, oferty mieszkań na sprzedaż 3000 ofert-stan na dzisiaj. Pięć lat temu było 1:1 liczba mieszkań na sprzedaż do liczby mieszkań na wynajem. Chociażby to pokazuję jak duża jest dysproporcja.

Ludzie mają problem z wynajem mieszkań a czynsze do zapłaty miesiąc w miesiąc po te 500-1000 PLN i nie ma przebacz.

Z baku lokatorów właściciele podpisują umowy z agencjami które nawet nie ogłaszają ofert najmu tylko po to aby nie zasypywać rynku na którym jest mnóstwo ofert. Oglądałem kilka mieszkań na sprzedaż i wszystkie jakie widziałem były wynajmowane ale już od roku były bez lokatora odświeżone i czekające... Poczekają jeszcze rok dwa i będą tańsze bo deweloperka będzie dalej sypała mieszkaniami jak wynika z danych GUS...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki