REKLAMA

GDOŚ uchylił decyzję środowiskową dla złoża węgla brunatnego Złoczew

2021-09-27 13:25
publikacja
2021-09-27 13:25
GDOŚ uchylił decyzję środowiskową dla złoża węgla brunatnego Złoczew
GDOŚ uchylił decyzję środowiskową dla złoża węgla brunatnego Złoczew
/ PGE

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję środowiskową dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew, wydaną w 2018 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi - wynika z opublikowanej w BIP GDOŚ decyzji. Odwołanie od tej decyzji wniosło Greenpeace.

Jak wynika z opublikowanej w BIP GDOŚ decyzji, Generalny Dyrektor uchylił w całości decyzję RDOŚ o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą "Wydobycie węgla brunatnego za złoża Złoczew, oraz odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji tego przedsięwzięcia.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji, przysługuje od niej pisemna skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni.

Do wydania koncesji na wydobycie niezbędna jest decyzja środowiskowa. Na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna 28 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową dla Złoczewa. Od decyzji odwołanie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace.

Jak stwierdził GDOŚ, w trakcie postępowania ustalono, że przedłożony przez inwestora raport nie pozwala na przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko w zakresie wskazanym w odpowiednim artykule ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, i tym samym nie może stanowić podstawy do określenia środowiskowych uwarunkowań jego realizacji. Uzasadnia to uchylenie decyzji RDOŚ w Łodzi z 28 marca 2018 r. oraz odmowę określenia środowiskowych uwarunkowań - stwierdził Generalny Dyrektor.

Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

W czerwcu 2021 r. w planie sprawiedliwej transformacji woj. łódzkiego potwierdzono, że eksploatacja węgla ze złoża Złoczew byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji. Zgodnie z tymi planami zakończenie trwającej eksploatacji złóż w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski oświadczył wtedy, że "zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację". "Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu" - podkreślił.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
steven69
Bardzo dobrze Greenpeace, Polacy muszą znać swoje miejsce !
lorelie
pilnować polskiego interesu energetycznego a nie tęczowych zbokow w Brukseli. Zobaczcie jak stoczył się Mercedes i Audi...to syf. zniszczyli najlepsze marki w 10 lat.
jko55
a tobie ile daja za wypisywanie bzdur nie na temat?
nie dopisałes ze madonna ma majtki w kropki albo że szwajcaria zginie w ciagu dwóch lat bo pozwoliła na zwiazki homo i to z dziećmi
wyngiel won - nawet polskie instytucje to już wiedzą i robią

krokus12
Ty najlepiej pilnuj swojego zdrowia psychicznego bo może być za późno a partia potem nie pomoże bo będzie miała większe problemy .
darius19
napewno moje wnuczki benda wzrastac w zdrowszym srodowisku
wtomek
"wzrastac w zdrowszym srodowisku"-świece kopcą ,
1984
A od kiedy to elektrownie zatruwają środowisko? Bo z tego co pamietam w 2016r wprowadzono niezwykle restrykcyjne normy emisji. Twój kocioł gazowy truje bardziej niż Bełchatów.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki