REKLAMA

GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa

2020-12-17 17:32
publikacja
2020-12-17 17:32
GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa
GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa
/ PGE

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska do 28 lutego 2021 r. wydłużył termin rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. To kolejna zmiana tego terminu.

Jak wynika z opublikowanej w w Biuletynie Informacji Publicznej GDOŚ decyzji Generalnego Dyrektora z 16 grudnia, ze względu na "skomplikowany charakter sprawy" postępowanie dot. odwołania nie mogło się zakończyć w wyznaczonym terminie i nowym terminem ma być teraz 28 lutego 2021 r.

Do wydania koncesji na wydobycie niezbędna jest decyzja środowiskowa, od której odwołanie rozpatruje obecnie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Termin rozpatrzenia tego odwołania GDOŚ przesunął już po raz czwarty. 28 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową dla Złoczewa. Od decyzji odwołanie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace. Od tego czasu GDOŚ kilkakrotnie przekładał termin rozpatrzenia sprawy.

Z kolei postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew wszczęto pod koniec kwietnia 2019 r. na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

W ostatnim projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. decyzje eksploatacji strategicznych złóż węgla brunatnego, jak Złoczew czy Ościsłowo, pozostawiono inwestorom. W przypadku Ościsłowa koncern ZE PAK już zrezygnował z jego eksploatacji.

Z kolei w październiku, podczas prezentacji nowej strategii PGE prezes spółki Wojciech Dąbrowski stwierdził, że dziś budowa kopalni węgla brunatnego jest przedsięwzięciem nierentownym. Natomiast - jak zaznaczył - decyzja o ewentualnej budowie odkrywki Złoczew będzie już należeć do nowego państwowego podmiotu, do którego mają trafić aktywa węglowe kontrolowanych przez państwo grup energetycznych.(PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki