REKLAMA

Francuski minister finansów: EBC nie powinien zmniejszyć finansowania greckich banków

2015-07-06 10:43
publikacja
2015-07-06 10:43
Francuski minister finansów: EBC nie powinien zmniejszyć finansowania greckich banków
Francuski minister finansów: EBC nie powinien zmniejszyć finansowania greckich banków
fot. Thanassis Stavrakis / / EastNews

Finansowanie greckich banków przez Europejski Bank Centralny nie powinno zostać zmniejszone - ocenił w poniedziałek francuski minister finansów Michel Sapin na antenie radia Europe 1. Zasygnalizował, że Francja jest gotowa rozmawiać na temat greckiego długu.

Poziom płynności kapitałowej zapewniany przez EBC greckim bankom "nie powinien zostać obniżony" - oświadczył Sapin, przypominając o niezależności tej instytucji, która decyduje o utrzymaniu lub wstrzymaniu pożyczek ratunkowych, tzw. ELA (emergency liquidity assistance), dla greckich banków.

Dodał, że po zwycięstwie zwolenników "nie" w referendum w Grecji, teraz to rząd w Atenach powinien wysunąć propozycje w sprawie nowego porozumienia z wierzycielami. "Samo głosowanie niczego automatycznie nie rozwiązuje" - powiedział Sapin.

Jest to - jak zauważa AFP - pierwsza oficjalna reakcja francuskiego rządu na niedzielne referendum w Grecji.

"To, co pozwoli na określenie, czy Grecja zostaje w strefie euro, czy z niej wychodzi, to jakość negocjacji, które zostaną wznowione" - wskazał Sapin. Podkreślił, że dialog z Grecją "wisi na bardzo cienkim włosku", więc Ateny muszą teraz wystąpić z "poważnymi i solidnymi propozycjami".

Dodał, że dialog utrzymywany jest przez Francję, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema.

Żadne rozwiązanie greckiego kryzysu nie może zostać znalezione bez prawdziwego dialogu między kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em - zaznaczył szef francuskiego resortu finansów przed poniedziałkowym spotkaniem Merkel i Hollande'a w Paryżu.

Sapin ocenił, że to Grecja popadła w tarapaty, a nie UE. "Europa stoi w obliczu trudności, lecz nie jest w nich pogrążona" - podkreślił, dodając że "Europa przedstawiła całą serię narzędzi i pokaże, że jest silna, najpierw chroniąc samą siebie".

Francuski minister dał do zrozumienia, że rząd Francji jest gotów negocjować w sprawie złagodzenia ciężaru greckiego zadłużenia w nadchodzących latach. Podkreślił, że trzeba uszanować wynik niedzielnego referendum, w którym Grecy odrzucili warunki stawiane przez wierzycieli. Przyznał jednak, że "trudno zrozumieć sens" tego, co się w Grecji stało.

Przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy zagłosowało 61,31 proc. osób. Warunki pomocy, mające ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczające też dalsze oszczędności, poparło 38,69 proc. głosujących. (PAP)

cyk/ az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~BabciaWiesia
OCZYWIŚCIE, ŻE NIE BO FRANCUZI SĄ WŚRÓD NAJWIĘKSZYCH WIERZYCIELI GRECJI.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki