REKLAMA

Nawet 15 mln euro dla przedsiębiorców na fotowoltaikę

2021-03-01 12:00
publikacja
2021-03-01 12:00
fot. Bilanol / Shutterstock

Spółki, spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa państwowe mogą dostać dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać nawet 15 mln euro pomocy ze środków unijnych.

Przedsiębiorstwa, osoby prawne, spółdzielnie mogą skorzystać z dofinansowania m.in. na budowę paneli słonecznych. 31 marca rusza nowy program, w ramach którego osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość otrzymania do 15 mln euro dotacji zwrotnej.

Fotowoltaika – dla kogo dotacja?

"Dofinansowanie może być udzielone podmiotom wskazanym w SzOOP jako typ beneficjenta: tj. przedsiębiorcom – wytwórcom energii z odnawialnych źródeł energii (forma prawna – kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 019, kod 120, kod 121, kod 023, kod 124, kod 140)" – czytamy w regulaminie konkursu organizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

106 tys. zł do odliczenia dla małżonków w uldze termomodernizacyjnej

Montaż fotowoltaiki nie musi kosztować majątku. Warto jest wiedzieć, z jakich ulg oraz dofinansowań można skorzystać w czasie instalacji paneli słonecznych, wymiany kotła lub stolarki okiennej. Podczas Dnia fotowoltaiki zorganizowanego przez Bankier.pl 18 lutego mówiliśmy m.in. o rewolucji w fotowoltaice. Sprawdzamy, jak zmniejszyć wydatki i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Regulamin konkursu szczegółowo określa, kto może skorzystać ze wsparcia finansowego udzielanego przez Fundusze Europejski. Są to przedsiębiorcy prowadzący następujące formy działalności gospodarczej:

  • spółki partnerskie (kod 115),
  • spółki akcyjne (kod 116),
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (kod 117),
  • spółki jawne (kod 118),
  • spółki komandytowe (kod 120),
  • spółki komandytowo-akcyjne (kod 121),
  • przedsiębiorstwa państwowe (kod 124),
  • spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym (ko019),
  • spółki przewidziane w przepisach innych ustaw niż Kodeks spółek handlowych i Kodeks cywilny lub formy prawne, do których stosuje się przepisy o spółkach (kod 023),
  • spółdzielnie (kod 140).

Kody formy prawnej zawarte są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń.

15 mln euro na fotowoltaikę

Maksymalnie beneficjent może otrzymać do 15 mln euro, czyli około 67,76 mln zł w przeliczeniu po kursie walutowym obowiązującym na dzień 1 marca 2021 r. Dofinansowanie z Funduszu Europejskiego ma formę pomocy zwrotnej.

"Maksymalny poziom dofinansowania jest ustalany zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej, jednak nie więcej niż 85 proc. i nie może przekroczyć 15 mln euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt. Można będzie również uzyskać premię inwestycyjną w formie częściowego umorzenia udzielonej pomocy zwrotnej. Wysokość premii inwestycyjnej w przypadku instalacji, dla których wytwórcy zamierzają skorzystać z systemu aukcyjnego, wynosi do 5 proc. kosztów kwalifikowanych,
a w przypadku pozostałych instalacji do 20 proc." – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dofinansowanie na panele słoneczne dla firm

Dofinansowaniem z Funduszu Europejskiego mogą zostać objęte projekty w ramach, których zostaną wybudowane nowe lub przebudowane "stare" jednostki wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię promieniowania słonecznego (powyżej 2 MWe).

"Elementem projektu może być przyłącze do sieci elektroenergetycznej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii)" – podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

10 prognoz dla fotowoltaiki w Polsce. "Rynek trochę wyhamuje"

Rynek fotowoltaiki w 2021 roku może wyhamować, branża zaczyna się konsolidować i eliminować mniejsze firmy świadczące najprostsze usługi. Przyszłość to budynki trwale zintegrowane z systemami fotowoltaiki i recykling ogniw. Rynkowi eksperci debatowali podczas Dnia fotowoltaiki w Bankier.pl na temat dalszego potencjału systemów pozyskiwania prądu z energii słonecznej.

"Premiowane będą projekty o największym potencjale redukcji emisji CO2 na jednostkę dofinansowania oraz o najkorzystniejszej relacji wielkości środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie 1 MWh energii lub 1 MW mocy zainstalowanej wynikających z budowy/ przebudowy danej instalacji" – czytamy w regulaminie.

Fotowoltaika – dofinansowanie 2021

Przedsiębiorcy mają czas na składnie wniosków o dofinansowanie od 31 marca do 28 maja 2021 r. Wnioski o przyznanie dotacji na fotowoltaikę należy wypełniać za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie NFOŚiGW. Instytucja przygotowała także instrukcję wypełniania wniosków. "Wnioski o dofinansowanie wypełnione odręcznie nie będą przyjmowane" – podkreśla NFOŚiGW.

Budżet programu wynosi 80 mln zł, z tego 37,5 proc. środków – 30 mln zł – zostanie przekazane beneficjentom z województwa śląskiego. Natomiast 50 mln zł z Funduszu Europejskiego trafi do przedsiębiorców z pozostałych województw w Polsce.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jaspers
Tutaj można to policzyć - ekofachowcy.pl/policz-oszczednosc/
Ogólnie obecnie zdecydowanie warto w to wejść, tylko trzeba mieć solidną instalację. Byle jakimi rozwiązaniami żadnych celów nie osiągniecie. Natomiast mając solidny zestaw rozwiązań możecie tylko i wyłącznie zyskać. Kwestia taka, po jakim czasie wam
Tutaj można to policzyć - ekofachowcy.pl/policz-oszczednosc/
Ogólnie obecnie zdecydowanie warto w to wejść, tylko trzeba mieć solidną instalację. Byle jakimi rozwiązaniami żadnych celów nie osiągniecie. Natomiast mając solidny zestaw rozwiązań możecie tylko i wyłącznie zyskać. Kwestia taka, po jakim czasie wam się to zwróci.
wrecker
Dobrze, ładujcie jak najwięcej kasy w OZE. Co roku 50 tys ludzi wyciąga nogi przez zanieczyszczenie powietrza a nasze miasta królują w rankingach smogowych
_boss_
Ale bzdury, kto to pisał. Jeden beneficjent może dostać do 15 mln euro, czyli 66 mln zł. A na cały program maja 80 mln zł. Hahaha. A tak na poważnie Lentex ma 123 mln zł do rozdysponowania, dywidenda albo skup

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki