10 prognoz dla fotowoltaiki w Polsce. "Rynek trochę wyhamuje"

Malwina Wrotniak2021-02-19 06:30redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-02-19 06:30
10 prognoz dla fotowoltaiki w Polsce. "Rynek trochę wyhamuje"
10 prognoz dla fotowoltaiki w Polsce. "Rynek trochę wyhamuje"
/ Shutterstock

Rynek fotowoltaiki w 2021 roku może wyhamować, branża zaczyna się konsolidować i eliminować mniejsze firmy świadczące najprostsze usługi. Przyszłość to budynki trwale zintegrowane z systemami fotowoltaiki i recykling ogniw. Rynkowi eksperci debatowali podczas Dnia fotowoltaiki w Bankier.pl na temat dalszego potencjału systemów pozyskiwania prądu z energii słonecznej.

Pod hasłem „Czy i komu fotowoltaika się opłaca” odbyła się debata organizowana przez Bankier.pl w ramach Dnia fotowoltaiki 18 lutego br. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki (Politechnika Warszawska), podmiotów finansujących tego rodzaju inwestycje (BNP Paribas Bank Polska, Idea Getin Leasing) oraz dostawców sprzętu (Columbus Energy).

Obok wielu porad, obalonych faktów i mitów, wypowiedzi ekspertów często odnosiły się do przyszłości. Oto 10 scenariuszy dla przyszłości fotowoltaiki, o których wspominano w trakcie debaty.

1. Zaczęliśmy bardzo późno, ale możemy nadrobić

– W Polsce zaczęliśmy [rozwój fotowoltaiki – red.] z bardzo dużym opóźnieniem – mówiła już w pierwszych minutach debaty prof. dr hab. inż. Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. – Energetyka odnawialna przez szereg lat była w Polsce traktowana w sposób marginalny, a ogólne przeświadczenie, że dostępność energii promieniowania słonecznego nie jest najlepsza, upowszechniało informacje, że fotowoltaika nam się nie opłaca. (…) Mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale możemy te zaległości odrobić – przekonywała prof. Chwieduk.

2. Rynek może się schłodzić w 2021 r.

– Pomimo trudnej sytuacji związanej z wybuchem pandemii w ciągu trzech ostatnich kwartałów 2020 roku przyłączono do sieci ponad dwukrotnie więcej instalacji niż w 2019 roku – mówiła dr inż. Lidia Grzegorczyk, ekspert ds. transformacji energetycznej w BNP Paribas Bank Polska.

– Bardzo duży wpływ na rozwój fotowoltaiki miał rządowy program dopłat, który przyczynił się też do zwiększenia świadomości prosumentów. Program na razie skończył się i teraz bardzo duże pole do popisu w zakresie finansowania mają banki, które jeszcze trzy lata temu sceptycznie podchodziły do finansowania tego rodzaju inwestycji, zwłaszcza z uwagi na niepewność legislacyjną, jeśli chodzi o OZE [Odnawialne Źródła Energii - red.]. Wzrost liczby prosumentów wiąże się ze zmianami regulacyjnymi i wydaje się, że ten rok może ostudzić zapał, jeśli chodzi o fotowoltaikę – zapowiadała specjalistka.

Do opinii o spowolnieniu rynku przychylał się też Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy. – Z naszego punktu widzenia rynek będzie w tym roku trochę hamował i w tym roku nie będzie tak spektakularny, jak w zeszłym – mówił.

3. Duzi gracze wygryzą małych

– Po zakończeniu tej edycji programu „Mój Prąd”, jesteśmy na etapie, kiedy rynek zaczyna się bardzo szybko konsolidować – zwracał uwagę Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy. – Mali instalatorzy przestają sprzedawać, ponieważ odpada element napędowy ich sprzedaży – a mogą zaoferować to, co wszyscy – cenę, dotację, podstawową obsługę – tymczasem większe firmy oferują szerokie spektrum usług okołoenergetycznych (kompletnie inny rodzaj gwarancji, opieki), co powoduje, że stają się bardziej atrakcyjne – mówił przedstawiciel spółki. Nawiązując do prognozy mówiącej o hamowaniu rynku, podkreślał, że zyskają duże firmy, a dla małych instalatorów rynek fotowoltaiki się skurczy.

4. Klimat nad Wisłą będzie sprzyjał

– Warunki klimatyczne mamy [w Polsce – red.] bardzo dobre, dlatego, że inwestujemy w terenach względnie czystych. Co prawda piasek z Sahary do nas dociera, ale bardzo rzadko. Uzyski energetyczne w naszych warunkach klimatycznych są identyczne jak w krajach azjatyckich czy krajach północnej Afryki – mimo że tam warunki napromieniowania są o wiele wyższe. My za to nie mamy piasku pustynnego czy burz piaskowych, a to jest bardzo ważne dla fotowoltaiki – zwracała uwagę prof. Dorota Chwieduk z Politechniki Warszawskiej.

5. Nowe opłaty jak nowe zachęty

– Każda opłata, która zwiększa koszty prowadzenia działalności wpływa pozytywnie na ocenę opłacalności inwestycji fotowoltaicznej – mówił, w odpowiedzi na pytanie o skutki obowiązującej od tego roku opłaty mocowej, Piotr Warmuła, dyrektor Departamentu Technologii w Idea Getin Leasing. – Każda dodatkowa opłata będzie powodowała, że korzyść z instalacji fotowoltaicznej pojawi się nam szybciej – podkreślał, odnosząc się przy tym również do pytań czytelników o to, kiedy najlepiej zainstalować przydomową fotowoltaikę, żeby jak najszybciej osiągać z niej korzyści.

Komentarz Partnera strategicznego

Rynek fotowoltaiczny to obecnie najszybciej rozwijający się sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce. W ubiegłym roku przedsiębiorcy zdecydowanie częściej poszukiwali możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania fotowoltaiki i sięgali po leasing bądź pożyczkę leasingową.

Aby wybrać odpowiednią formę finansowania, warto zapoznać się z zaletami obu rozwiązań. Leasing umożliwia korzystanie z przedmiotu, a docelowo również jego nabycie, bez konieczności jednorazowego angażowania dużych środków własnych i jest przeznaczony dla firm. W przypadku leasingu operacyjnego, raty leasingowe zmniejszają podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym. Leasing operacyjny pozwala również zminimalizować niemal do zera zbędną biurokrację – przedsiębiorca co miesiąc otrzymuje jedną fakturę do zaksięgowania. Instalację fotowoltaiczną można sfinansować również w pożyczce. Tę opcję częściej wybierają gospodarstwa rolne, którym zależy na elastyczniejszych warunkach i własności instalacji już od pierwszego dnia umowy. Staramy się tak dopasować harmonogram spłat leasingu lub pożyczki, aby raty były równe dotychczasowym kosztom energii.

Dbając o bezpieczeństwo naszych klientów, wprowadziliśmy specjalny produkt dedykowany fotowoltaice. Oferujemy uproszczoną procedurę na instalacje do 200 000 zł oraz preferencyjne parametry brzegowe umów: niższy udział własny i dłuższe okresy finansowania. Jest to możliwe dzięki bliskiej współpracy z autoryzowanymi dostawcami instalacji w całej Polsce.

Piotr Warmuła, dyrektor Departamentu Technologii Idea Getin Leasing

6. Przyszłość jest w magazynach

– Magazyny energii to sprawa przyszłości, ale już tej w miarę bliskiej, bo jest to konieczne do efektywnego wykorzystania energii słonecznej. Nie będzie zbyt długo można traktować sieci jako wirtualnego magazynu – zwracano uwagę w debacie, rozmawiając o problemie gromadzenia w ramach gospodarstw domowych wyprodukowanych nadwyżek energii elektrycznej pozyskanej ze słońca i wysokich wciąż kosztach magazynowania energii w polskich warunkach.

7. Niebawem to budynek wypracuje prąd

– Na podstawie tego, co dzieje się na świecie, myślę, że w krótkim okresie czasu budynki będą same w sobie produkować energię, czyli technologie zintegrowane z obudową budynku staną się codziennością – mówiła z przekonaniem prof. Dorota Chwieduk z Politechniki Warszawskiej.

8. Zużywać, nie przesyłać

– Cała energetyka transformuje się w tę stronę, żeby jak najwięcej energii było po pierwsze produkowane, po drugie - zużywane lokalnie, w czasie rzeczywistym. I po trzecie - żeby cały system był komplementarny. Fotowoltaika jest dzisiaj pierwszym krokiem w tę stronę. (…) Musimy się zastanowić, jak to robić, żeby jak najmniej energii przesyłać, a jak najwięcej magazynować i konsumować – zwracał uwagę Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

9. Recykling fotowoltaiki pozwoli zarobić

– Sprawą przyszłości, nie tak odległej, musi być odpowiednia metoda przetwarzania i wykorzystania poszczególnych elementów z ogniw i modułów fotowoltaicznych. Tam jest za dużo cennego surowca, żeby to się mogło marnować. (…) Recykling cały czas jest u nas niedoceniany – podkreślała prof. Dorota Chwieduk, odpowiadając na pytania czytelników o to, kto będzie w przyszłości ponosił koszty utylizacji instalacji tak licznie montowanych dziś w Polsce. Debatujący goście zgadzali się, że recykling systemów fotowoltaicznych ma dziś istotny potencjał biznesowy.

10. Pierwszy milion mógł(by) przyjść szybko

– Rząd szacował dojście do ok. 1 mln instalacji na dachach do około 2030 roku. Gdyby utrzymało się tempo z 2020 roku, osiągnęlibyśmy ten poziom na koniec 2022 roku – wyliczała dr inż. Lidia Grzegorczyk z BNP Paribas Bank Polska, podsumowując efekty zeszłorocznego boomu, a jednocześnie studząc oczekiwana zapowiedziami spowolnienia na rynku (patrz pkt 2).

Przedstawicielka banku finansującego inwestycje zwracała jednak uwagę, jak istotna przy mikroinstalacjach jest jakość produktów i usług świadczonych przez dostawców sprzętu. – Trzeba uważać na to, co ląduje na naszym dachu – kwitowała.

***

W debacie Bankier.pl "Czy i komu fotowoltaika się opłaca" udział wzięli:

  • prof. dr hab. inż. Dorota Chwieduk, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska,
  • dr inż. Lidia Grzegorczyk, ekspert ds. transformacji energetycznej w Biurze ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Zrównoważonego Rozwoju, BNP Paribas Bank Polska,
  • Piotr Warmuła, dyrektor Departamentu Technologii, Idea Getin Leasing,
  • Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy.

Spotkanie poprowadził Marcin Kaźmierczak, redaktor Bankier.pl

fot. / / Bankier.pl

***

Partnerem strategicznym Dnia fotowoltaiki jest Idea Getin Leasing. Partnerami wydarzenia są BNP Paribas Bank Polska oraz Columbus Energy.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
slawko9999
Trzeba patrzec na wycene i jakos paneli.
Columbus mi wyliczyl instalacje na 50 tys a lokalna firma krakowska zrobila to na lepszych panelach i falowniku za 34 tys.
Czas zwrotu od razu kilka lat krotszy.
Dla starych domow jest dotacja z Czystego powietrza od maja 2020 o ile sie nie myle (ja kupilem wczesniej i sie nie zalapalem)
Trzeba patrzec na wycene i jakos paneli.
Columbus mi wyliczyl instalacje na 50 tys a lokalna firma krakowska zrobila to na lepszych panelach i falowniku za 34 tys.
Czas zwrotu od razu kilka lat krotszy.
Dla starych domow jest dotacja z Czystego powietrza od maja 2020 o ile sie nie myle (ja kupilem wczesniej i sie nie zalapalem) a dla wszystkich 17 % lub 32% zwrotu z pitu za termomodernicacje czyli u mnie ok 5.5 tys zwrotu
To sie oplaci, patrz na niemcow czy innych, tam to juz od kilkunastu lat dziala.
15 letnie instalacje sprzedaja do pl i one tu dalej dzialaja.
jas2
Jeśli za 20 kW to się opłaca.
lipsk
Coś tam słabo piszecie o minusach tej inwestycji. A warto wspomnieć o przeglądach i serwisie. No i serce całego urządzenia falownik który wytrzyma może 10 lat i kupić trzeba nowy i za wymianę serwisowi zapłacić. I jeszcze jedno burz piaskowych nie ma ale te nasze są . I jak ktoś myśli ze ubezpieczyć wystarczy to się Coś tam słabo piszecie o minusach tej inwestycji. A warto wspomnieć o przeglądach i serwisie. No i serce całego urządzenia falownik który wytrzyma może 10 lat i kupić trzeba nowy i za wymianę serwisowi zapłacić. I jeszcze jedno burz piaskowych nie ma ale te nasze są . I jak ktoś myśli ze ubezpieczyć wystarczy to się przejedzie. Trzeba mieć instalację uziemiającą na domu + ważne badania elektryczne bo ubezpieczyciel się wymiga a to wszystko kosztuje.
jarekzbyszek
Opłata mocowa obniża już bardzo słabą opłacalność fotowoltaniki. Szczególnie uderza w popularne rozwiązanie panele i pompa ciepła. Ale można napisać po PISowsku, że bardziej się opłaca. Czeski film.
twojmistrz
Proponuję najpierw poprawnie pisać: FOTOWOLTAIKA, tam nie ma litery N. Masakra...
killgore
Jak masz własną fotowoltaikę to komu płacisz opłatę mocową? Akurat na tym zyskujesz.
quubaaa
Mam nadzieję, że fotowoltaika nie wyhamuje. Mam panele od roku mniej więcej, montowała mi firma Maxcom eco energy. to naprawa świetna, proekologiczna technologia.
twojmistrz
Ta firma musi być mega słaba skoro w takim bumie musi szukać klientów na bankierze. Żałosne.
randomhero

Kolejny dzień bez artykułu i reklam PV dniem straconym. Jak już pisałem, branżę PV, szczególnie tych wszystkich akwizytorów, samozwańczych instalatorów i mikro-firemki czeka ogromny wstrząs. Brak dotacji, która skracała zwrot typowej instalacji domowej rzędu 6kW z 7 do 5 lat szybko zrobi swoje. Stąd też notoryczny

Kolejny dzień bez artykułu i reklam PV dniem straconym. Jak już pisałem, branżę PV, szczególnie tych wszystkich akwizytorów, samozwańczych instalatorów i mikro-firemki czeka ogromny wstrząs. Brak dotacji, która skracała zwrot typowej instalacji domowej rzędu 6kW z 7 do 5 lat szybko zrobi swoje. Stąd też notoryczny spam wszędzie na PV, sponsorowane artykuły i wyskakujące na każdym portalu reklamy.

Powiązane: Dzień specjalny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki