REKLAMA

Fogiel: Tarcze antyinflacyjne w razie potrzeby będą przedłużane

2022-06-29 09:49
publikacja
2022-06-29 09:49
Fogiel: Tarcze antyinflacyjne w razie potrzeby będą przedłużane
Fogiel: Tarcze antyinflacyjne w razie potrzeby będą przedłużane
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Na razie tarcza antyinflacyjna jest przedłużona o kilka miesięcy. Jeżeli będzie taka potrzeba, to te tarcze będą przedłużane - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel. "Będziemy pomagać Polakom tak długo, jak sytuacja będzie tego wymagać" - zapewnił.

Na antenie Radia ZET rzecznik PiS był m.in. pytany o drożyznę oraz wysoką inflację. "Inflacja rzeczywiście jest problemem w Polsce, w krajach bałtyckich" – zaznaczył. Fogiel odniósł się także do uwagi prowadzącej rozmowę dziennikarki, że w strefie euro inflacja jest niższa o połowę niż w przypadku Polski. Polityk zwrócił uwagę, że "nominalnie pewnie tak jest, ale to jest ten urok liczenia średniej". "W bliskiej nam Estonii, która też ma euro, inflacja dobija do 20 procent. Tego typu zaklęcia nie działają" - powiedział.

"Twierdzenie, że w strefie euro jest to i to, zafałszowuje rzeczywistość. Estonia i Słowacja są w strefie euro i też mają problem z dużą inflacją" - wskazał. Dodał, że "wszyscy się z nią będziemy mierzyć".

Zapytany, czy tarcza antyinflacyjna będzie przedłużana, Fogiel podkreślił, że "rząd jasno zapowiadał, że sytuacja będzie na bieżąco monitorowana". "Na razie tarcza jest przedłużona o kilka miesięcy. Jeżeli będzie taka potrzeba, to te tarcze będą przedłużane" - poinformował. "Będziemy pomagać Polakom tak długo, jak sytuacja będzie tego wymagać" - zapewnił.

Do końca lipca w ramach tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona stawka podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG, zwolnienie z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw. Do końca lipca działa również druga tarcza antyinflacyjna, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki