REKLAMA

Fitch: Wyrok TK z 7 X jest niezgodny z obecnością w UE

2021-10-18 11:06
publikacja
2021-10-18 11:06
Fitch: Wyrok TK z 7 X jest niezgodny z obecnością w UE
Fitch: Wyrok TK z 7 X jest niezgodny z obecnością w UE
fot. Brendan McDermid /

Wyrok TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym niesie znaczące ryzyka dla wzrostu gospodarczego i governance w Polsce oraz jest fundamentalnie sprzeczny z zasadami członkostwa w UE - ocenia agencja ratingowa Fitch. Jeżeli Polska podjęłaby konkretne działania w kierunku wyjścia z UE, mogłoby to potencjalnie skutkować negatywnymi działaniami względem ratingu.

"Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, potwierdzający wyższość prawa krajowego nad unijnym, stwarza znaczące ryzyka dla wzrostu oraz governance. Tzw. 'Polexit', wyjście Polski z UE, jest bardzo mało prawdopodobne, jednakże wyrok znacząco zaostrza napięcia pomiędzy Polską i UE, ponieważ jest fundamentalnie niezgodny z członkostwem w UE" - napisano w raporcie opublikowanym 15 października.

"Wyrok stanowi czynnik ryzyka dla członkostwa Polski w UE, które wymaga, by kraje członkowskie uznawały prymat prawa unijnego. Nie jest jasne, jak i kiedy obecna sytuacja zostanie rozwiązana, a dużo będzie zależeć od rozwoju krajowej sytuacji politycznej. Jeżeli Polska podjęłaby konkretne kroki w kierunku opuszczenia UE, wówczas ocenilibyśmy prawdopodobieństwo takiego zdarzenia oraz potencjalnie moglibyśmy podjąć negatywne działania pod adresem ratingu, w tym, choć nie ograniczając się wyłącznie do tego, obniżyć perspektywę ratingu do negatywnej lub umieścić rating na negatywnej liście obserwacyjnej. W przypadku wyjścia z UE, dokonalibyśmy przeglądu ratingu pod kątem wpływu tego zdarzenia na gospodarkę, finanse publiczne, finanse zewnętrze oraz governance. Fitch niezwłocznie obniżył rating Wielkiej Brytanii po referendum ws. wyjścia z UE w czerwcu 2016 r." - dodano.

Według Fitch, jeżeli polski rząd będzie stosować się do wyroku TK, do czego nominalnie jest zobligowany, to skutkowałoby to wzrostem niepewności dotyczącej ważności kontraktów międzynarodowych, otoczenia biznesowego oraz szerzej pojętych ram regulacyjnych.

Z drugiej strony, jak zauważa agencja, jeżeli polski rząd nie będzie stosował się do wyroku TK, to tym samym podważone zostałyby krajowe zasady praworządności.

Bez względu na ostateczne konsekwencje wyroku TK agencja ocenia, że werdykt jest negatywny dla perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce.

Fitch jest zdania, że nie ma obecnie szans, by Komisja Europejska uruchomiła wypłatę środków dla Polski z Funduszu Odbudowy w bieżącym roku, a ewentualne dalsze opóźnienia w tym względzie mogą skutkować obniżką prognoz dynamiki PKB. Jeszcze większe ryzyko zdaniem agencji niosłoby zawieszenie lub zablokowanie wypłat z regularnego budżetu UE do Polski.

Fitch obecnie spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2022 r. na poziomie 4,5 proc., a w 2023 r. na poziomie 3,8 proc.

Dalsze losy konfliktu Polski z UE zależą w ocenie Fitch od dynamiki proceduralnej na poziomie UE dotyczącej powiązania wypłaty unijnych środków od przestrzegania zasad praworządności oraz od tego, jak Polska będzie interpretować oraz stosować niekorzystne dla siebie wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Inna agencja ratingowa - Moody's - oceniła wcześniej, że wyrok TK z 7 października pogarsza relacje Polski z UE i jest negatywny dla profilu kredytowego Polski.

7 października TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek udaje się do Strasburga, gdzie we wtorek weźmie udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności Konstytucji nad prawem unijnym.

W komunikacie pod koniec ubiegłego tygodnia służby prasowe PE podały, że europarlament ma "ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Na 29 października Moody's zakończy jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (26)

dodaj komentarz
lukaszslask
z calym szacunkiem,my naprawde sobie teraz niezle radzimy,i tj Pan Glapinski twierdzi,ze nie musimy pozyczac od innych,ze z UE mniej wzielismy,to akurat ktos inny tylko teraz jest pytanie?czy?
gdybysmy nie byli w UE,to powstalyby centra logistyczne Amazo,LId,Biedr,fabryka silnikow merc itp itd?,bo na Ukrainie i Bialorusi jakos
z calym szacunkiem,my naprawde sobie teraz niezle radzimy,i tj Pan Glapinski twierdzi,ze nie musimy pozyczac od innych,ze z UE mniej wzielismy,to akurat ktos inny tylko teraz jest pytanie?czy?
gdybysmy nie byli w UE,to powstalyby centra logistyczne Amazo,LId,Biedr,fabryka silnikow merc itp itd?,bo na Ukrainie i Bialorusi jakos tego nie widac,oczywiscie jak kazdy narzekam na nich,ze go....placa,ale ktos te centra zbudowal,zarobil,podatki gruntowe placa,za wode z kranu przeplacaja i podatek w tym placa,prad i gaz, na ktorym sa podatki i akcyzy zuzywaja..itp itd za Ludzi ten minimalny zus i pit placa i z tego ten zwrost powstal....i Ue nie jest cukierkowa i duzo trzeba w niej zmienic,ale bez niej bysmy nie istnieli prawdopodobnie i zobaczymy jak skonczy GB,a GB to jednak inna potega.....
prs
Fitch - konkretnie - ile za pozytywny rating?

Cos sie nie podoba?
Mam zabrac pieniazki do konkurencji?..
marok
Agencja Fitch nie jest trybunałem od decydownia, które prawo jest nadrzędne, natomiast Unia uzurpuje sobie prawa, których nikt jej nie przekazał, Prawo unijne bazuje na traktatach , a w tych są określone ograniczone kompetencje unijnych urzędów i urzedników.
przemyslaw-pelka
Pragnę przypomnieć jaka jest hierarchia aktów prawnych w Polsce:
1. Konstytucja
2. Ustawy
3. Ratyfikowane traktaty międzynarodowe
4. Rozporządzenia
borma
Prosze przeczytac Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej art.90 i 91.
smallsaver
Ale to nie dotyczy PiSowskiej szajki, u niej w hierarchii na pierwszym miejscu jest wola prezesa. A Konstytucją sobie wycierają kaczy kuper od 6 lat.
kapitaneo odpowiada borma
I czego nie rozumiesz z tych artykułów Konstytucji ? Mówią wyraźnie, że RP może przekazać kompetencje instytucjom międzyn. NA PODSTAWIE UMÓW. Traktat z UE nie przekazuje kompetencji UE dot. organizowania wymiaru sprawiedliwości. Tym bardziej nie przekazuje TSUE kompetencji do mówienia co jest a co nie jest zgodne z Konstytucją.I czego nie rozumiesz z tych artykułów Konstytucji ? Mówią wyraźnie, że RP może przekazać kompetencje instytucjom międzyn. NA PODSTAWIE UMÓW. Traktat z UE nie przekazuje kompetencji UE dot. organizowania wymiaru sprawiedliwości. Tym bardziej nie przekazuje TSUE kompetencji do mówienia co jest a co nie jest zgodne z Konstytucją. To jest na podstawie Konstytucji WYŁĄCZNA prerogatywa Trybunału Konstytucyjnego RP. Pogrążyłeś się kolego, próbuj dalej.
richie12 odpowiada kapitaneo
No to może ja spróbuję - może się też pogrążę :-)

Wyobraź sobie taką sytuację:
- Sejm uchwala ustawę mówiącą, że na przejściach dla pieszych będą instalowane karabiny maszynowe zintegrowane z czerwonym światłem. Każde nieprawidłowe wejście na pasy będzie włączało fotokomórkę (z oczywistym
No to może ja spróbuję - może się też pogrążę :-)

Wyobraź sobie taką sytuację:
- Sejm uchwala ustawę mówiącą, że na przejściach dla pieszych będą instalowane karabiny maszynowe zintegrowane z czerwonym światłem. Każde nieprawidłowe wejście na pasy będzie włączało fotokomórkę (z oczywistym skutkiem)
- Organy UE uruchamiają procedurę zmierzającą do zablokowania i zmiany tego prawa jako niezgodnego z wartościami wspólnotowymi
- Polski rząd argumentuje, że działają niezgodnie z traktatami, bo one nie pozwalają na ingerowanie w organizację ruchu drogowego.

Przecież nie o organizację wymiaru sprawiedliwości tu chodzi. Tłumaczyć dalej?
vonmisses odpowiada richie12
A po co tak abstrakcyjnie tłumaczyć :)
Niech sobie wyobrazi, że sejm uchwala, a prezydent podpisuje ustawę mówiącą, że każdy wyrok wydany przez sąd jakiegokolwiek szczebla uprawomocnia się dopiero po podpisaniu przez szeregowego posła Kaczyńskiego Jarosława.

Bredzą tu trolle PIS-owe o jakimś organizowaniu
A po co tak abstrakcyjnie tłumaczyć :)
Niech sobie wyobrazi, że sejm uchwala, a prezydent podpisuje ustawę mówiącą, że każdy wyrok wydany przez sąd jakiegokolwiek szczebla uprawomocnia się dopiero po podpisaniu przez szeregowego posła Kaczyńskiego Jarosława.

Bredzą tu trolle PIS-owe o jakimś organizowaniu sądów itd. Wyrok TSUE w ogóle tego nie dotyczy, ale nie przetłumaczysz. Jakieś tam dostali wytyczne z centrali partii i wrzucają ciągle to samo. W traktatach zobowiązaliśmy się mieć niezależne w sposób bezpośredni od władzy wykonawczej i ustawodawczej sądy (zresztą nasza konstytucja tego też wymaga), a na dzień dzisiejszy systemowo trudno tego dowieść. To, że tam poukrywali sobie to w sposobie wybierania przez neoKRS sędziów przez polityków do składu mydląc oczy ciemnemu ludowi w TVP sytuacji nie zmienia. Mamy system sądowniczy na poziomie bananowych republik i afrykańskich kacyk-państewek (wg. ustaw, bo jeszcze nie udało systemowi zgnoić się wszystkich sędziów w tym kraju).
marok odpowiada richie12
A teraz wyobraź sobie ,że Unia uchwala dokładnie takie samo prawo z karabinami na przejściach dla pieszych i obowiazuje nadrzędnosć prawa unijnego nad polskim. W naszym przypadku Sejm nie może uchwalić tego typu prawa, bo byłoby sprzeczne z konstytucją, natomiast Unia nie ma konstytucji.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki