REKLAMA

Moody’s o wyroku TK: pogarsza relacje Polski z UE, jest negatywny dla profilu kredytowego kraju

2021-10-09 19:20
publikacja
2021-10-09 19:20

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października pogarsza relacje Polski z UE, a to może skutkować kolejnymi opóźnieniami w wypłacie środków z Funduszu Odbudowy i niższym wzrostem PKB w 2022 r., co jest negatywne dla profilu kredytowego Polski – oceniła w raporcie z 8 października agencja ratingowa Moody’s.

Moody’s o wyroku TK: pogarsza relacje Polski z UE, jest negatywny dla profilu kredytowego kraju
Moody’s o wyroku TK: pogarsza relacje Polski z UE, jest negatywny dla profilu kredytowego kraju
fot. TT NEWS AGENCY / FORUM / / FORUM

"Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pogarsza relacje z UE, jest to negatywne dla profilu kredytowego (credit negative)” – napisano.

7 października polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre przepisy Unii Europejskiej są niezgodne z krajową konstytucją.

Ile Polska dostała, a ile wpłaciła do Unii Europejskiej? Tłumaczymy

Polska otrzymała z Unii Europejskiej znacznie więcej środków, niż do niej wpłaciła. Same transfery z unijnego budżetu nie są jednak najważniejszą ekonomiczną korzyścią płynącą z członkostwa w UE.

" Choć nie sądzimy, że przyszłe członkostwo Polski w UE jest zagrożone, to orzeczenie Trybunału prawdopodobnie pogorszy napięte już relacje z Unią i odsunie jeszcze dalej w czasie wypłatę środków z Funduszu Odbudowy. Wyrok TK może także uruchomić mechanizm, który pozwala UE wstrzymać wypłaty środków przez UE z regularnego budżetu z uwagi na postrzegane łamanie praworządności. Spór jest negatywny dla profilu kredytowego Polski” – napisali analitycy Moody's.

Według agencji ratingowej w konsekwencji wydania przez TK ostatniego wyroku Komisja Europejska opóźni zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a wypłata środków dla Polski z Funduszu Odbudowy przesunie „głęboko” na 2022 r.

"Choć skutki takich działań dla wzrostu realnego PKB w 2021 r. będą pomijalne, coraz dalsze opóźnienia (w wypłacie środków – PAP) będą negatywne dla profilu kredytowego i będą ciążyć na wzroście PKB w 2022 r.” – napisano w raporcie.

Moody’s szacuje, że napływ środków UE podbiłby dynamikę PKB Polski w latach 2022-25 po 0,3-0,5 pkt. proc. rocznie.

"Do tej pory odbicie wzrostu w Polsce było mocne, ale przedłużające się opóźnienia w wypłacie środków z Funduszu Odbudowy mogłyby obniżyć dynamikę wzrostu PKB w 2022 r. do ok. 4 proc., poniżej naszej obecnej prognozy 4,5 proc." – napisano.

W ramach Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać 23,9 mld euro bezzwrotnych grantów i 12,1 mld euro pożyczek. Do tej pory KE nie zatwierdziła krajowego KPO. Gdy to się stanie, Polska otrzymałaby w ramach prefinansowania 13 proc. wnioskowanych środków.

Agencja Moody’s nie sądzi, by kolejne pogorszenie relacji z UE prowadziło do podwyższonego ryzyka wyjścia Polski ze Wspólnoty.

"Oprócz gospodarczych korzyści z członkostwa w UE, opinia publiczna w Polsce pozytywnie ocenia Unię" – napisano.

7 października TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Wynik TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku w komentarzu do orzeczenia.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wyraziła w piątek głębokie zaniepokojenie orzeczeniem polskiego TK i poleciła służbom Komisji Europejskiej dogłębną i szybką analizę, na której podstawie KE zdecyduje o kolejnych krokach.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Moody’s zaplanowano na 29 października. (PAP Biznes)

tus/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jsunday
Ten kto kupił waluty wygrał życie.
jas2
Najlepiej, jeśli kupił walutę polską.
tomkooo odpowiada jas2
Może jak braknie papieru do d. To tak ;)
jaho31
Fundusz odbudowy to przecież zadłużanie się po uszy kosztem dzieci.
Polska powinna zrezygnować z uczestnictwa w tym procederze.
zbyszek_
OO!!! Chyba PiS totalnie został porzucony przez swoich 'przyjaciøł' w USA....
emk6
to juz dosc dawno. Nawet łapówki w postaci zakupów sprzetu militarnego nie zmiekczyly ich serduszka.
-_balu_-
Moody's jak zeznali z kilkoma agencjami ratingowymi przed komisja senacka, tylko wydaja opinie, ktore nie sa wiazace :-) Jednak jakis wplyw na rynek dlugu maja, ale nie odkad sie osiedlily tuzy inwestycyjne w Wawie np Goldman Sachs. Wiec Moody's moze sobie gadac o np o demokracji w Austrii :-) gdzie po Szwajacrii jest najwiecej Moody's jak zeznali z kilkoma agencjami ratingowymi przed komisja senacka, tylko wydaja opinie, ktore nie sa wiazace :-) Jednak jakis wplyw na rynek dlugu maja, ale nie odkad sie osiedlily tuzy inwestycyjne w Wawie np Goldman Sachs. Wiec Moody's moze sobie gadac o np o demokracji w Austrii :-) gdzie po Szwajacrii jest najwiecej porejstrowanych spolek w EU z Rosji.
demeryt_69
Wierchuszki S&P oraz Fitch też opowiadali wówczas identyczną bajkę, jednak wystąpienie Blankfeina z GS przebiło wszystkich - to był prawdziwy 'góralski' kabaret!

300_pala odpowiada demeryt_69
Spamer
Z góralskim pozdrowieniem
demeryt_69
Czy 'górale' z Niu Jorku mają choć jakie takie pojęcie o Polsce? No chyba, że lokalni 'górale' zatrudnieni przy Placu Piłsudskiego robią taką krecią robotę - $zalom!

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki