REKLAMA

Firmy zaczęły już zwalniać na rzecz robotów lub sztucznej inteligencji. Te branże automatyzują się najszybciej

2023-11-19 09:00
publikacja
2023-11-19 09:00

Zgodnie z badaniem "Barometr Polskiego Rynku Pracy", przeprowadzonego przez Personnel Service, większość firm uważa, że automatyzacja i AI przyczynią się do redukcji etatów (57 proc.). 30 proc. firm wskazuje, że w ostatnim roku co najmniej jedna osoba straciła pracę na rzecz robota.

Firmy zaczęły już zwalniać na rzecz robotów lub sztucznej inteligencji. Te branże automatyzują się najszybciej
Firmy zaczęły już zwalniać na rzecz robotów lub sztucznej inteligencji. Te branże automatyzują się najszybciej
fot. Moor Studio / / Shutterstock

Niemal co czwarty zatrudniony wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco przyspieszył proces automatyzacji i wykorzystania sztucznej inteligencji w ich firmach - poinformował Personnel Service w raporcie.

70 proc. przedsiębiorców deklaruje gotowość do wdrożenia rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją i automatyzacją, z czego 19 proc. podejmuje działania w tym zakresie już teraz, co czwarty planuje to w przyszłości. Ponadto 1/4 firm aktualnie się tym nie zajmuje, ale nie wyklucza wprowadzenia nowoczesnych technologii w kolejnych latach - dodano.

"Duży optymizm przedsiębiorców wobec wdrażania automatyzacji i sztucznej inteligencji widać też w pytaniu o to, czy ich firma jest gotowa na te rozwiązania. Pamiętam, jak w poprzednich edycjach naszego badania, np. w 2020 roku, tylko co czwarty pracodawca odpowiadał, że tak. Teraz już ponad połowa firm jest przekonanych, że AI i automatyzacja to słuszny kierunek, który jednocześnie prowadzi też do ograniczenia poziomu zatrudnienia, z czego wszyscy zdają sobie sprawę. Robot nie choruje, może pracować bez przerw. To doprowadzi do zmiany modelu funkcjonowania globalnej gospodarki, bo wzrost czy utrzymywanie dobrych wskaźników nie będzie już bezpośrednio skorelowane z rozwojem na rynku pracy. Wiele etatów zniknie, według Goldman Sachs będzie to aż 300 milionów miejsc pracy i to najprawdopodobniej będą osoby o średnich kompetencjach" – poinformował Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

"Polacy nie tylko dostrzegają przyspieszającą automatyzację i robotyzację, ale widzą też idące za nią konsekwencje. Co dziesiąta osoba zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę. To o 2 pp. mniej niż w poprzedniej edycji badania"- podano.

30 proc. firm wskazuje, że w ostatnim roku co najmniej jedna osoba straciła pracę na rzecz robota. Najszybciej automatyzuje się handel, gdzie 100 proc. firm wskazało, że co najmniej jedna osoba została zwolniona, następne są administracja publiczna (75 proc.) oraz sektor TSL (38 proc.).

"To z pewnością stawia liderów przed nowymi wyzwaniami. Dbałość o bezpieczeństwo psychologiczne tych pracowników, którzy pozostaną. Nowe podejście do kształtowania kultury przedsiębiorstwa i być może inne rozumienie partycypacji w zyskach. Sądzę, że rozwój AI w świecie liderów na dalszy plan odsunie troskę o efektywność, bo jak pokazuje badanie ona jest wpisana w AI, a otworzy przestrzeń na znaczenie jednostki w firmie" – poinformował Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa oraz organizator polskiej edycji międzynarodowej konferencji Global Leadership Summit.

Jak wynika z badania, przyspieszająca automatyzacja jest dla pracowników jednym z impulsów do zdobywania nowej wiedzy i kompetencji. W badaniu Personnel Service 45 proc. osób deklaruje, że planuje zdobywać nowe umiejętności. 48 proc. pracodawców planuje szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów lub maszyn, a 29 proc. planuje przekwalifikować pracowników, którym robot zabierze pracę. Dodatkowo, co piąta firma na razie nie ma takich zamiarów, ale nie wyklucza, że w przyszłości pojawi się konieczność wdrożenia takich działań. 7 proc. przedsiębiorców nie planuje szkoleń dla pracowników i ich przekwalifikowania w związku z możliwym wdrożeniem automatyzacji, robotyzacji lub sztucznej inteligencji - poinformował Personnel Service w opublikowanych wynikach badań. 

BK\ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (24)

dodaj komentarz
cykor21
Artykuł mało konkretny.

U mnie w firmie (> 50k pracowników) każdy lider bredzi o AI i zachęca pracowników, żeby szukali zastosowań tego AI.

Chciałbym zobaczyć jak ten robot tnie beton i układa krawężniki.
matpoz1
Jak byś przeczytał artykul, to byś wiedział, że najbardziej na zwolnienia są narażeni pracownicy średniego szczebla.
romulus6
I bardzo dobrze. Tylko mała uwaga. Niech nie zapomną opodatkować każde robo stanowisko. Będzie z czego płacić dochód gwarantowany.
mesten
Najłatwiej będzie zautomatyzować miejsce pracy polityka. Myslę, że połącznie robota podpisującego się z liczarką do banknotów da sie zrobić w mairę łatwo.
lebero654
Rozśmieszają mnie do łez "eksperci" twierdzący, że nadwyżki siły roboczej na rynku po AI, będzie można przekwalifikować. Zapomnijcie. Nie da się wykreować popytu na rynku pracy dla 300 mln pracowników. Moim zdaniem powstaną dwie klasy próżniacze, ta najbogatsza, co kasy ma po korek do 20 ego pokolenia i klasa trwale bezrobotna Rozśmieszają mnie do łez "eksperci" twierdzący, że nadwyżki siły roboczej na rynku po AI, będzie można przekwalifikować. Zapomnijcie. Nie da się wykreować popytu na rynku pracy dla 300 mln pracowników. Moim zdaniem powstaną dwie klasy próżniacze, ta najbogatsza, co kasy ma po korek do 20 ego pokolenia i klasa trwale bezrobotna do 20 ego pokolenia. I spełnią się wywody Marksa kwestionowane od 2 wieków przez popleczników kapitalizmu o rozwoju sił wytwórczych prowadzących do komunizmu. Bo czymże jest dochód gwarantowany, jak nie realizacją systemowego rozdawnictwa.
qwertas
Czy możemy wprowadzić najpierw automatyzację i podstawy AI w polskich urzędach. Masa tych stanowisk jest zbędna, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wzrost pensji tych, którzy zostaną pracować w urzędzie.
jenak
Nic od miesięcy nie słychać z frontu "badań" nad minimalnym dochodem gwarantowanym.

Jestem żywo zainteresowana.


Bo to mocno wyznaczy tempo rewolucji.


Jednak te (badania), zdaje się, w mocno martwym punkcie.


Czyli klops. Wersja podmościa, wydaje się być, najbardziej zdroworozsądkowa
Nic od miesięcy nie słychać z frontu "badań" nad minimalnym dochodem gwarantowanym.

Jestem żywo zainteresowana.


Bo to mocno wyznaczy tempo rewolucji.


Jednak te (badania), zdaje się, w mocno martwym punkcie.


Czyli klops. Wersja podmościa, wydaje się być, najbardziej zdroworozsądkowa na podstawie dzisiejszego oglądu świata.
bt5
Najnowsze testy dochodu bezwarunkowego w USA wypadły pozytywnie. Z wprowadzeniem dochodu bezwarunkowego jest jednak taki problem że znalezienie pieniędzy na ten projekt wymaga prywatyzacji służby zdrowia, edukacji, a najlepiej jeszcze urzedów, a to był był bół nie do wytrzymania dla parti lewicowych które nie chcą widziec ze efektywność Najnowsze testy dochodu bezwarunkowego w USA wypadły pozytywnie. Z wprowadzeniem dochodu bezwarunkowego jest jednak taki problem że znalezienie pieniędzy na ten projekt wymaga prywatyzacji służby zdrowia, edukacji, a najlepiej jeszcze urzedów, a to był był bół nie do wytrzymania dla parti lewicowych które nie chcą widziec ze efektywność firm państowych spada wprost proporcjonalnie do zwiększania nakładów na nie. A dla parti prawicowych wprowadzeni dochodu bezwarunkowego jest rozdawnictwem nierobom więc i ono będa przeciw. Coś się dopiero w temacie ruszy jak na swiecie poleci 300 mln krawaciarzy przez AI i tradycjna gdaka "czeba się było uczyś" pójdzie na smietnik histori.
infinityhost
I wyprowadzenie produkcji to krajów które roboty lubią i akceptują, a potem bazując na doświadczeniach z fabryk uzbroją.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki