REKLAMA
PIT 2023

BADANIEFirmy są zgodne. Zatory płatnicze to bariera w działalności gospodarczej

2023-12-01 06:46
publikacja
2023-12-01 06:46

Dla 68 proc. firm zatory płatnicze są barierą w działalności gospodarczej; regulowanie zobowiązań z opóźnieniem jest dotkliwe głównie dla branży budowlanej i handlowej - wynika z badania "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach", o czym informuje Krajowy Rejestr Długów.

Firmy są zgodne. Zatory płatnicze to bariera w działalności gospodarczej
Firmy są zgodne. Zatory płatnicze to bariera w działalności gospodarczej
fot. wk1003mike / / Shutterstock

Z badania "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" przeprowadzonego na zlecenie współpracującej z KRD firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso wynika, że nieuregulowane zobowiązania dla 68 proc. firm są "poważną przeszkodą w biznesie".

Dodano, że co piąta firma nie ma z czego zapłacić partnerom handlowym, 1/4 jest zmuszona ograniczać inwestycje, a 19 proc. podnosić ceny swoich towarów i usług.

Reklama

"13 proc. ma problemy z wprowadzaniem produktów na rynek i tyle samo odczuwa pogorszenie swojego wizerunku, czego rezultatem są słabsze warunki finansowe dostaw, jakie proponują im kontrahenci. Co 10. z konieczności zmniejsza zatrudnienie i obniża pensje pracownikom" - poinformowano.

4 na 10 badanych firm ocenia opóźnione płatności jako poważny problem, z czego 16 proc. uważa, że jest on "bardzo duży". "Regulowanie zobowiązań z poślizgiem jest dotkliwe szczególnie dla branży budowlanej i handlowej" - wskazano.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak zauważa prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, nierzadko unikanie płacenia jest celowym działaniem firm. "Liczą, że wierzyciel nie podejmie żadnych radykalnych działań i nastąpi przedawnienie należności. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy efektywnie wykorzystali czas, jaki pozostał do końca roku, zrobili przegląd niezapłaconych faktur i jak najszybciej podjęli działania windykacyjne" - tłumaczy.

"Z końcem tego roku kwoty uwięzione w fakturach wystawionych w 2021 r. mogą firmom przepaść. W grę wchodzi nawet 121 mld zł" - podało KRD.

Według statystyk Kaczmarski Inkasso w II półroczu 2023 r., w porównaniu do I półrocza br., widać 10-proc. wzrost liczby i wartości faktur przekazywanych do windykacji. "Oznacza to, że przedsiębiorcy szukają gotówki, gdzie to tylko możliwe, także w fakturach zamrożonych u nierzetelnych partnerów handlowych. Jest im ona potrzebna na pokrycie bieżących zobowiązań, jak wynagrodzenia pracowników, raty kredytów i leasingu oraz podatki" - podano.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że polskie firmy mają 9,6 mld zł zaległości. Średnie zadłużenie każdej z nich wynosi 36,6 tys. zł.

Badanie "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" przeprowadzono przez TGM Research na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w styczniu 2023 r. techniką CAWI na reprezentatywnej grupie 517 mikro, małych i średnich firm wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (3)

dodaj komentarz
olafswietlinski
Zanim podejmę współpracę to zdecydowanie wolę sprawdzić czy ktoś nie widnieje w rejetrze dłużników, nie chcę tracić niepotrzebnie finansów.
glucik009
Chyba nikt nie chce być w takiej sytuacji. Mozna temu zapobiec odpowiednio wcześnie przechodząc do windykacji. Ja tak zrobiłem właśnie z Kaczmarski inkasso
samsza
Przyspieszyć upadłości tych "nie ma z czego zapłacić".

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki