REKLAMA

Firma inwestująca w Polsce w mieszkania na wynajem ma problemy finansowe

2023-09-20 16:29
publikacja
2023-09-20 16:29

Inwestująca w Polsce w mieszkania pod wynajem firma Heimstaden w rodzimej Szwecji potrzebuje dofinansowania w związku ze wzrostem oprocentowania kredytów. Problemy spółki dotknęły szwedzki fundusz emerytalny, który jest jej udziałowcem.

Firma inwestująca w Polsce w mieszkania na wynajem ma problemy finansowe
Firma inwestująca w Polsce w mieszkania na wynajem ma problemy finansowe
fot. T. Schneider / / Shutterstock

Według dziennika "Dagens Industri" w Szwecji firma pilnie potrzebuje 30 mld koron (2,5 mld euro). "Jeśli chcesz zmniejszyć koszty odsetek (od kredytów), musisz zmniejszyć zadłużenie. Można to zrobić przez wniesienie kapitału albo sprzedaż aktywów" - podkreślił na łamach gazety Christian Fladeland, prezes Heimstaden Bostad.

Jednym z głównych właścicieli Heimstaden Bostad jest czołowy szwedzki fundusz emerytalny Alecta, który posiada w spółce 38 proc. udziałów o wartości 50 mld koron (4,21 mld euro), stanowiący 4 proc. jego kapitału. Podlegająca rządowi Inspekcja Finansowa (FI) w połowie września wszczęła postępowanie w sprawie inwestycji Alecta w Heimstaden. Śledczy badają, czy fundusz nie działał zbyt ryzykownie i nie naraził przyszłych emerytów na szkodę.

Fundusz Alecta na początku tego roku stracił na głośnym bankructwie amerykańskiego banku Silicon Valley, w którym miał udziały.

Według strony internetowej Heimstaden, firma jest w Szwecji właścicielem 40 tys. mieszkań na wynajem.

W Szwecji obowiązują czynsze regulowane, co oznacza, że ich wysokość jest każdego roku ustalana w negocjacjach między stowarzyszeniem najemców a właścicielami nieruchomości.

Poza rynkiem szwedzkim Heimstaden zainwestował w nieruchomości w dziewięciu krajach, m.in. w Holandii oraz Niemczech, gdzie w Berlinie miały miejsce protesty przeciwko przejęciu przez tę firmę 4 tys. lokali mieszkalnych. Obawiano się wzrostu cen czynszów oraz przekształcenia mieszkań we własnościowe.

Koncern Heimstaden inwestuje również w Polsce, specjalizując się w nabywaniu całych osiedli mieszkaniowych na wynajem na zasadach rynkowych.

Jak przekazała PAP, Magdalena Stańczak z polskiej spółki Heimstaden, firma która jest obecna w Polsce od 2020 roku, "zapewnia finansowanie kilku nowych projektów deweloperskich". "Obecnie ma w ofercie najmu 777 mieszkań w ramach czterech zrealizowanych inwestycji - trzech w Warszawie i jednej w Krakowie. W najbliższym roku do oferty Heimstaden dołączy kolejnych około 1,5 tys. mieszkań, które są obecnie na etapie budowy i wykańczania" - zaznaczyła.

W Szwecji przez ostatni rok utrzymujące się przez 10 lat na niskim poziomie stopy procentowe znacznie wzrosły, podnosząc oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jednocześnie o około 10 proc. spadły ceny nieruchomości, choć w wielu innych krajach, w tym Polsce, wciąż rosną.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (13)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Przy inflacji w Szwecji 10% ceny mieszkań spradły 10%. Ciekawe. Jakby PiS u nas ciągle cen nie pompował "kredytami 2%" etc to deweloperzy też przestali by mieć kosmiczne marże. Ale tu jest jakaś dziwna zależność.
ravauw
bo świat jest zle ulozony, opodatkowany powinien byc kapital, a nie praca. Pracujemy czyli jestesmy opodatkowani aby budowac majatek czyli kapital, wiekszosc z nas nigdy nie zgromadzi majatku, bo sa za bardzo opodatkowani. Gdyby wywrocic swiat do gory nogami, kazdy gromadzil by majatek, a by pozniej go opodatkowac...
dasbot
Mamy podobno kapitalizm, dziwisz się, że kapitał ma preferencje? "Centralni" rządzą światem, a w zasadzie teraz już tylko jego częścią. Zobacz co się dzieje na forum ONZ. Świat jest wyraźnie podzielony na "my i oni". Wszędzie. System doszedł do ściany, system oparty na długu....jest niewydolny, "unsustainable",Mamy podobno kapitalizm, dziwisz się, że kapitał ma preferencje? "Centralni" rządzą światem, a w zasadzie teraz już tylko jego częścią. Zobacz co się dzieje na forum ONZ. Świat jest wyraźnie podzielony na "my i oni". Wszędzie. System doszedł do ściany, system oparty na długu....jest niewydolny, "unsustainable", za to mnożący się, jak grzyby po deszczu, niewybrani w demokratycznych wyborach urzędnicy (vide KE), codziennie klepią hasła zrównoważonego rozwoju (sustainability).....I wszystko to trwa, bo ignorancja mas jest niemierzalna. Oni to wiedzą i "kopią tą puszkę" do czasu, kiedy puszka nie będzie się już nadawała do kopania albo......wróci do nich ze zwielokrotnią siłę i im da kopa.
prawnuk
dobre - choć zainwestuj w słownik.
I zostań rolnikiem - rolnik podatków nie płaci.....
ni i pytanie co np z takimi osobami jak ja.... zapłaciłem podatku na 3-5 mieszkań.
W ramach twojego pomysłu dostanę zwrot, i dopiero wtedy opodatkujesz mnie?
Czy też płaciłem ok 50% podatku, a teraz zapłacę znowu 50%/
Chcesz by ludzie
dobre - choć zainwestuj w słownik.
I zostań rolnikiem - rolnik podatków nie płaci.....
ni i pytanie co np z takimi osobami jak ja.... zapłaciłem podatku na 3-5 mieszkań.
W ramach twojego pomysłu dostanę zwrot, i dopiero wtedy opodatkujesz mnie?
Czy też płaciłem ok 50% podatku, a teraz zapłacę znowu 50%/
Chcesz by ludzie nie inwestowali w nieruchomości? to wystarczy opodatkować mieszkanie od trzeciego. pierwsze i drugie bez podatku, trzecie 25%,czwarte 50%, piąte 75%, a każde powyżej opodatkowane.

Tak z ciekawosci po co gromadzić majątek w twoim modelu? poza płaceniem podatków?
dasbot odpowiada prawnuk
Nikt nie broni gromadzić kapitału, ale jak chcesz na nim zarabiać, to ja bym preferował inwestowanie tego kapitału w realne aktywa, które generują realne przepływy pieniężne, tworząc prawdziwą wartość, która będzie służyć wielu ludziom (a nawet pokoleniom) i dawać miejsca pracy. Wszelkim pasożytom zarabiającym pasywne dochody = renty Nikt nie broni gromadzić kapitału, ale jak chcesz na nim zarabiać, to ja bym preferował inwestowanie tego kapitału w realne aktywa, które generują realne przepływy pieniężne, tworząc prawdziwą wartość, która będzie służyć wielu ludziom (a nawet pokoleniom) i dawać miejsca pracy. Wszelkim pasożytom zarabiającym pasywne dochody = renty tak bym opodatkował zyski z tych dochodów, aby przestało im się chcieć spekulować. Nie byłoby wtedy gonitwy za nieruchomościami = podbijanie ich cen, nie byłoby leżenia do góry brzuchem tylko główkowanie, jak zarobić na swoje utrzymanie uczciwie pracując. Twoje dochody z wynajmu mieszkań nie równają się dochodom z prawdziwej pracy, nie w sensie ich wielkości, tylko źródła. To są dochody pasywne. I pomyśleć, że te dochody wlicza się do PKB......Jakbyś dostał domiar podatku, czyli zamiast 19% płacił np. 50%, to odeszłaby ochota na taki "biznes"......
dasbot
Opodatkować dochody z rent najwyższą stawką ze skali PIT. Kapitał inwestować w realną sferę gospodarki, czyli aktywa, które produkują realne pieniądze, a nie transferują bogactwo z kieszeni do kieszeni. Może wtedy wzrósłby udział produkcji w PKB, a "bogactwo" nie byłoby oparte na konsumpcji, usługach i informowaniu.....Opodatkować dochody z rent najwyższą stawką ze skali PIT. Kapitał inwestować w realną sferę gospodarki, czyli aktywa, które produkują realne pieniądze, a nie transferują bogactwo z kieszeni do kieszeni. Może wtedy wzrósłby udział produkcji w PKB, a "bogactwo" nie byłoby oparte na konsumpcji, usługach i informowaniu........Skończyłby się wtedy nieustanny wzrost cen nieruchomości.........Tylko co wtedy zrobić z bankami, które zarabiają krocie na odsetkach, bo ktoś wymyślił procent i do tego składany.........Ciekawe, czy ktokolwiek wygra wybory z takimi hasłami. Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, jakie to jest proste, a jednocześnie złożone, bo gdyby zostało wprowadzone hordom pasożytów świat ległby w gruzach. Musieliby zacząć naprawdę pracować, a nie przelewać z pustego w próżne. Kto z polskich polityków zechce mieć to w programie ma mój głos. Hough!
inwestor.pl
Lepiej być peroniarzem niż kupić nieruchomości na górce.
swietlana_odessa
przecież górka była trzy lata temu
szprotkafinansjery odpowiada swietlana_odessa
Dokładnie, od tamtej pory mamy na rynku ciągle gwałtowne spadki cen, potęgowane przez bankructwa firm i osób fizycznych, COVID, wysokie stopy... balon pęka dzień w dzień z takim hukiem, że pracujący w nieruchomościach już ogłuchli.
jo41
Co wy robicie na Bankierze? Czytać umiecie ale bez zrozumienia tekstu - "firma Heimstaden w rodzimej Szwecji potrzebuje dofinansowania"

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki